"Pri nas Italijanih je tako, da smo država lepote," piše časopis Corriere della Sera. "Ne dosegamo samo golov, temveč lepe gole," piše in dodaja, da "slabo oblečen Italijan ne obstaja – je le nekaj Italijanov, ki jih dobro oblačenje ne zanima." Italijanski časniki tudi veliko časa posvečajo britanskemu (slabemu) okusu na kulinaričnem področju.
Imata pa državi vsaj nekaj skupnega: ljubezen do nogometa in reprezentančnega moštva. Anglija že 55 let čaka na ponovitev slavnega leta 1966, a tudi Italija, ki je sicer medtem osvojila tretjo in četrto svetovno lovoriko, že dolgo ni bila na evropskem tronu. Nazadnje so Italijani slavili leta 1968, ko so v finalu na ponovljeni tekmi ugnali Jugoslavijo.
Obe reprezentanci sta dodobra prevetrila nova selektorja Gareth Southgate in Roberto Mancini. V ekipo sta pripeljala mlajše igralce in zgradila močni reprezentanci, ki kljubujeta slabim statistikam in tradicijam. Govor je o pol stoletja katastrof izumiteljev nogometa, a tudi Italijani v zadnjih letih niso imeli razloga za veselje. Leta 2018 se jim namreč ni uspelo uvrstiti na mundial, mediji pa so neuspeh označili za apokalipso. "Mancini je osrednji človek italijanskega čudeža," je povedal Alvaro Moretti, namestnik urednika dnevnika Il Messaggero. "Ko je leta 2018 prevzel reprezentanco, je od začetka verjel, da bo prišel do te točke. Je zelo karizmatičen in eleganten. Odločil se je, da bo njegov pristop temeljil na uživanju v igri ter da bo italijanski ekipi in narodu vrnil veselje."
Britanski BBC piše, da je prav radost tudi glavni občutek, ki je prevzemal Italijo med spremljanjem svojih azzurrov na poti do finala. "Prva zahodna država, ki jo je močno udarila pandemija in v kateri so intenzivne enote preplavljali bolniki, se sedaj sooča s padanjem števila okuženih in sproščanjem ukrepov. To je v številne lokale po državi in na trge pripeljalo nogometne navdušence, ki navijajo za svojo zmagovalno ekipo."
"Bolj sem vesel preporoda Italije kot pa same uvrstitve v finale," je za BBC dejal Gianluca Santangeli iz Rima. "Ljudje gredo lahko ven brez mask in si ogledajo tekme na velikih zaslonih." O končnem rezultatu tekme pa pravi, da verjame v usodo. "Vseeno pa mislim, da bi morala Italija ubrati klasično taktiko – močna obramba in protinapadi – saj se bomo z Angleži udarili na njihovem domačem terenu."
Tekmo nestrpno pričakujejo tudi v nekaterih mešanih družinah na Otoku. Elisa Sandri, ki v Brightonu živi z Britancem, a trenutno biva v Rimu, je povedala, da je imela kar nekaj vročih razprav o nogometu s prijatelji, vendar da z možem za zdaj skupaj uživata v ogledu tekem prvenstva. "Skupaj gledava in navijava. Mislim, da bo vse v redu," je povedala. "V vsakem primeru zmagam. Všeč mi je atmosfera, ko igra Italija. Vsi se družijo, navijajo in objemajo. Spoznaš nove prijatelje. Mislim, da bi Anglija lahko zmagala, ampak če bo treba izvajati enajstmetrovke, jim ne bo uspelo."
V bližnji trgovini so med nakupovanjem paradižnikov zmotili Morosino Zorzi, ki ima druge skrbi. "Glavna stvar je, da sem zaskrbljena, ker se poroka mojega sina odvija v istem času kot finalna tekma. Ne želi si, da bi na poroki postavili veliki zaslon, zato bodo gostje tekmo verjetno spremljali po telefonih, nekateri pa bodo celo odšli s poroke." Priznava, da ni velika nogometna navdušenka. "Če bo Italija zmagala, bom vesela, čeprav bo Rim verjetno povsem umazan zaradi proslavljanja."
Italijani so prepričani, da so boljši od Angležev, kar zadeva lepe plaže, gastronomijo in modo, vendar bi nogometni triumf na finalni tekmi po vsej verjetnosti pomenil največ, še sklene BBC.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.