Francozi ugnali Belgijce, Nemci pa Nizozemce

Ljubljana, 14. 10. 2024 23.14 | Posodobljeno pred 2 urama

S.V., STA
0

Nogometaši Nemčije in Francije so na ponedeljkov večer v Ligi narodov v osrednjih dvobojih lige A premagali Nizozemsko z 1:0 in Belgijo z 2:1. V preostalih tekmah najmočnejše lige je Italija premagala Izrael s 4:1, Madžarska pa Bosno in Hercegovino z 2:0.

Statistika Belgija - Francija
Statistika Belgija - Francija FOTO: Sofascore.com

Belgija je dvoboj z zahodno sosedo začela slabo, saj je Youri Tielemans v 23. minuti zapravil enajstmetrovko. Bolj natančen je bil v tem elementu tekmec na drugi strani, saj je Randal Kolo Muani zadel v 35. minuti. Napadalec PSG-ja je bil uspešen tudi iz igre v 62. minuti za francosko vodstvo, v zadnjih 15 minutah pa so gostje ostali brez Aureliena Tchouamenija, ki je dobil drugi rumeni karton, a so zadržali minimalno prednost.

Statistika Nemčija - Nizozemska
Statistika Nemčija - Nizozemska FOTO: Sofascore.com

V Münchnu so v tradicionalnem sosedskem obračunu Nemčije in Nizozemske domači sicer odlično začeli, a zadetek Jamieja Lewelinga že v drugi minuti ni obveljal. Po dolgem ogledu posnetka so sodniki dosodili prepovedan položaj. A je nato Leweling za svoj prvi gol v reprezentanci vendarle zadel na regularen način v 63. minuti. Zadel je že na prvi tekmi v izbrani vrsti, potem ko sprva sploh ni bil v začetni postavi, a je vskočil zaradi poškodbe Deniza Undava med ogrevanjem.

Že pred tekmo so se na krajši slovesnosti od reprezentance uradno poslovili Thomas Müller, Manuel Neuer, Toni Kroos in Ilkay Gündogan, ki so za Nemčijo skupaj zbrali 451 nastopov, konec reprezentančne kariere (in v Kroosovem primeru tudi igralske) pa napovedali po letošnjem Euru v domovini.

Italija je s 4:1 odpravila Izrael.
Italija je s 4:1 odpravila Izrael. FOTO: AP

Za Italijo je na tekmi z Izraelom prvi gol dosegel Mateo Retegui ob koncu prvega dela z bele točke. Za povišanje je kmalu po začetku drugega zadel Giovanni Di Lorenzo, za nekaj upov Izraela je z znižanjem v 66. minuti poskrbel Mohammed Abu Fani, a je Italija nato dosegla še dva gola; najprej v 72. minuti Davide Frattesi, sedem minut zatem pa je zmago potrdil še Di Lorenzo.

Zvezdnik Liverpoola Szoboszlai je bil junak madžarske zmage.
Zvezdnik Liverpoola Szoboszlai je bil junak madžarske zmage. FOTO: AP

Madžari so dosegli prvo zmago v tej izvedbi tekmovanja. Na gostovanju pri Bosni in Hercegovini je bil njihov junak Dominik Szoboszlai, ki je dosegel oba gola, prvega v 38. minuti, drugega pa z bele točke v 50.

V ligi B je Albanija v gosteh premagala Gruzijo z 1:0, Ukrajina in Češka sta se razšli z 1:1, Islandija je morala priznati premoč Turčiji z 2:4, Wales pa je bil od Črne gore boljši z 1:0.