Španski strateg Vicente Del Bosque se je odločil na zelenico v Kijevu od prve minute poslati identično zasedbo kot v prvem krogu skupinskega tekmovanja, ko sta se ista tekmeca razšla z izidom 1:1. Je pa zato nekaj sprememb storil novopečeni italijanski narodni heroj Cesare Prandelli, ki se je za razliko od prve tekme odločil za štiri nogometaše v zadnji liniji, Danielle de Rossi pa se je iz obrambe preselil na sredino terena.
'Azzuri' so od prve minute iniciativo prepustili nasprotnikom iz Pirenejskega polotoka, kar se jim je skoraj maščevalo že v 10. minuti. Po dolgi kombinaciji značilnih kratkih podaj je do strela z roba kazenskega prostora prišel Xavi, njegov poskus pa je na srečo vratarja Gianluigija Buffona zletel za las preko vrat. Manj sreče pa so imeli nogometaši v modrih dresih zgolj štiri minute pozneje. Cesc Fabregas je po podaji Andresa Inieste na desni strani ušel obrambi in poslal predložek v sredino, kjer je z glavo zadel eden izmed najnižjih nogometašev na terenu David Silva. Italijani so odgovorili preko ideologa njihove igre Andree Pirla. Vezist Juventusa je najprej zapretil s prostega strela, ko se je žoga od španskega živega zidu odbila v kot, nato pa še z nekaj nevarnimi predložki, ki jih je obramba aktualnih evropskih in svetovnih prvakov, na čelu z Ikerjem Casillasom, le s težavo odbila.

Med polčasom se je Prandelli odločil v slačilnici pustiti Cassana, priložnost za igro pa je ponudil edinemu nogometašu, ki je na letošnjem evropskem prvenstvu zabil gol Špancem, Antoniu di Nataleju. Menjava je skoraj obrodila plodove že v prvem napadu v drugem polčasu, ko je po desnem boku prodrl Abate, napadalec Udineseja pa je z glavo meril prek vrat. Novo veliko priložnost je Di Natale imel šest minut pozneje, a je z izjemno ugodnega položaja meril točno v Casillasa. Nekaj trenutkov pred tem bi lahko Španci dobili najstrožjo kazen, ob igranju z roko Leonarda Bonuccija v kazenskem prostoru pa glavni sodnik Pedro Proenca ni pokazal na belo točko.

V 61. minuti pa nova težava za Italijane. Rezervist Thiago Motta je staknil poškodbo zadnje stegenske mišice, Prandelli pa je opravil že vse tri zamenjave, tako da so 'azzuri' do konca tekme igrali zgolj z 10 možmi na terenu. To je nogometašem z Apeninskega polotoka dokončno spodrezalo krila, saj več niso našli prave poti proti vratom Casillasa. Španci so nato pametno držali žogo v svoji posesti, dokončno pa je v 84. minuti dvome o zmagovalcu razblinil rezervist Fernando Torres. Napadalec Chelseaja je s tem golom postal prvi nogometaš v zgodovini, ki je zadel v dveh finalih evropskih prvenstev. Torres bi lahko štiri minute pozneje zabil še svoj drugi gol na tekmi, a je nesebično podal do moštvenega kolega Juana Mate, ki mu ni bilo težko zadeti nebranjene mreže. Z zmago v velikem finalu so se Španci tretjič po letih 1964 in 2008 zavihteli na evropski prestol, ob tem pa so kot prva reprezentanca v zgodovini osvojili še tretje veliko tekmovanje zapored. Leta 2010 so se namreč okitili tudi z naslovom svetovnega prvaka.
Izid:
Španija - Italija 4:0 (2:0)
Silva (14.), Alba (41.), Torres (84.), Mata (88.)
KOMENTARJI (522)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.