Superliga, nikoli uresničeno tekmovanje, ki so ga leta 2021 predlagali najbogatejši evropski klubi, je naletela na velik val neodobravanja, še posebej med navijači v Angliji. Navijači so množično protestirali proti ideji, saj so v njej videli oddaljevanje nogometa od njegovih tradicionalnih vrednot in dostopnosti za širše množice. Po njihovem mnenju je bil predlog Superlige namenjen predvsem zaslužku najbogatejših klubov in lastnikov, kar bi lahko izničilo tekmovalni duh in povezanost z lokalnimi skupnostmi. Če bi to tekmovanje pomenil konec manjšim in manj premožnim klubom, se zdi, da nove cene vstopnic, ko se pogovarjamo o reprezentančnem nogometu, pomenijo konec za manj premožne ljubitelje nogometa in svojih reprezentanc.
Nogomet je dolga leta veljal za šport, dostopen množicam, a zadnji dogodki in trendi kažejo, da se vse bolj preoblikuje v luksuzno dobrino, dostopno le premožnejšim. Tradicionalno je nogomet v Evropi ohranil svojo dostopnost, kar se je nekako poznalo tudi na letošnjem Euru. Cene vstopnic za skupinske tekme so bile relativno ugodne, začenši pri 30 evrih, medtem ko so vstopnice za finale dosegle tudi 2000 evrov. Kljub temu so se evropski organizatorji trudili ohraniti dostopnost, saj so bile nekatere vstopnice za finale na voljo že za 95 evrov.
Ko pa nogometni dogodki prestopijo Atlantik, je slika precej drugačna. V ZDA, kjer šport spremlja ultrakapitalističen pristop, cene vstopnic za največje dogodke pogosto presežejo zmožnosti povprečnega navijača. Povprečna cena vstopnic za tekme NFL znaša okoli 124 evrov, pri čemer to velja zgolj za redni del sezone. V končnici cena vstopnic naraste na več kot 300 evrov. Povprečne cene za tekme NBA se gibljejo med 96 in 557 evrov, odvisno od ekipe, v končnici pa navijači za vstopnice plačujejo tudi več tisoč evrov.
Zato se že zdaj porajajo skrbi glede cen vstopnic za prihajajoče svetovno prvenstvo, ki ga bodo leta 2026 gostile ZDA, Kanada in Mehika. FIFA je že uvedla kontroverzni model prodaje vstopnic, kjer morajo navijači sodelovati v digitalnih odpiranjih 'paketkov' prek platforme FIFA Collect. Prvi model vključuje zbiranje digitalnih sličic, ki navijačem, seveda ob polnem 'albumu', omogočajo sodelovanje v žrebu za pravico do nakupa vstopnic po redni (!) ceni. Povprečno morajo zbiralci za popolnitev albuma odšteti več kot 300 evrov.
Drugi model, imenovan 'Glory Packs', pa navijače stane od 455 do 660 evrov zgolj za pravico do nakupa dveh vstopnic za tekme skupinskega dela v določenem kraju. Pri tem kupci ne morejo izbirati sedežev, saj so ti dodeljeni samodejno. Kljub visokim cenam so bili paketi hitro razprodani, kar pa verjetno ni posledica povpraševanja "pravih navijačev", temveč preprodajalcev. Zanimivo je, da se na svetovno prvenstvo zaenkrat še ni uvrstila nobena reprezentanca, razen gostiteljic, prav tako pa še ni določenih prizorišč tekem, na katerih bodo gostiteljice igrale. To pomeni, da 'pravi navijači' sploh še ne morejo vedeti, kje bo igrala njihova reprezentanca, medtem ko bodo preprodajalci lahko te iste vstopnice kasneje preprodajo za občutno višje zneske.
Če sklepamo po teh dogodkih lahko pridemo do zaključka, da - če nacionalne nogometne zveze in Fifa sama ne bodo regulirali cen vstopnic - bo prihodnje svetovno prvenstvo eno manj 'bučnih'. Tisti najbolj strastni bodo zagotovo prišli do vstopnic, a cena ne bo majhna. Tako bo praznik nogometa ostal le za tiste, ki si bodo to lahko omogočili, teh pa ne bo veliko.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.