Euro 2024

Vrtiljak čustev na 'norem' Euru: rekordnih devet golov v sodniških dodatkih

Berlin, 25. 06. 2024 10.54 |

Za reprezentancami na letošnjem evropskem prvenstvu je natanko 11 igralnih dni. V tem času je nogometna igra ponudila vse, kar jo dela tako edinstveno v množici sicer izjemnih športov. Da je letošnji Euro v tako zgodnji fazi, ko se sploh še ni zaključil skupinski del tekmovanja, nekaj posebnega, govori med drugim(i) statistični podatek o doseženih zadetkih v zadnjih sekundah dvobojev.

Velika nogometna reprezentančna tekmovanja običajno nikoli ne razočarajo. In nič drugače ni z dozdajšnjim potekom evropskega prvenstva v Nemčiji, ki je v zaključni fazi skupinskega dela, v katerem smo videli nekaj izjemno razburljivih zaključkov tekem.

Na teh so goli "padali" dobesedno v zadnjih sekundah, kar sta na svoji koži med drugimi izkusili tudi slovenska in hrvaška izbrana vrsta. Varovanci selektorja Matjaža Keka so se v izdihljajih dvoboja s Srbijo že videli v izločilnih bojih, ko je v zadnji sekundi na münchenski Areni udaril Luka Jović. Na eni strani delirij, na drugi pa šok oziroma nejevera. Zelo podobno se je (z)godilo Hrvatom, ki so do 98. minute proti Italiji v rokah držali tako minimalno vodstvo (1:0) kot tudi preboj v osmino finala, a se je le nekaj sekund pozneje "od nikoder" prikazal Mattia Zaccagni in ostalo je zgodovina.

Goli v sodnikovih dodatkih na evropskem prvenstvu v Nemčiji 2024
Goli v sodnikovih dodatkih na evropskem prvenstvu v Nemčiji 2024 FOTO: Sofascore.com

Za pravi vrtiljak čustev so poskrbeli tudi zadetki na tekmah med Portugalsko in Češko, Nemčijo in Švico, Švico in Madžarsko, Nemčijo in Škotsko, Albanijo in Hrvaško, Turčijo in Gruzijo ter Madžarsko in Škotsko. Slovenske ljubitelje nogometa je do sedaj najbolj "zabolel" gol naših vzhodnih sosedov na tekmi s Škotsko, ki je bil dosežen v 100. minuti dvoboja za minimalno zmago Madžarov.

Če bi na omenjenem obračunu ostalo pri remiju 0:0, bi bili Slovenci korak bližje uvrstitvi v izločilne boje. A pustimo zdaj razna preračunavanja, so pa za vas in nas kolegi s spletne platforme za pripravo najrazličnejših statističnih podatkov in grafičnih prikazov Sofascore pripravili seznam devetih strelcev  v izdihljajih tekem v dozdajšnjem delu EP-ja (zgoraj). Samo za primerjavo: na predhodnem prvenstvu stare celine leta 2021 v Angliji je bilo na celem turnirju (skupinski in izločilni del skupaj) tovrstnih zadetkov doseženih le pet.