Euro 2024

Gruzija do zgodovinske točke proti nenatančnim Čehom

Hamburg, 22. 06. 2024 16.57 | Posodobljeno pred 10 dnevi

V skupini F sta v dvoboju drugega kroga udarili reprezentanci Gruzije in Češke. Čehi niso uspeli kronati popolne prevlade, Gruzijci pa so se razveselili sploh prve točke na evropskih prvenstvih. Gruzija je povedla, ko je enajstmetrovko uspešno realiziral Georges Mikautadze, končni izid, ki ustreza tudi Sloveniji, pa je postavil Patrick Schick (1:1).

Začetni postavi Gruzije in Češke:

Uvodni tekmi skupine F sta se končali po pričakovanjih. Portugalska je sicer z velikimi težavami premagala Češko z 2:1, a na koncu povsem zasluženo osvojila pričakovane točke proti obrambno naravnanim Čehom. To je uspelo tudi Turčiji, ki je proti novincu na evropskih prvenstvih iz Gruzije slavila s 3:1.

Varovanci francoskega stratega na klopi Gruzije Willyja Sagnola so sicer pustili dober vtis, ko so do zadnjih minut kljubovali Turkom, identično zgodbo pa so skušali uprizoriti tudi proti Čehom.

Statistika Gruzija - Češka
Statistika Gruzija - Češka FOTO: Sofascore.com

Gruzijci so bili tokrat v povsem podrejenem položaju, dvoboj so konkretneje odprli češki nogometaši, ki so si v uvodnih minutah priigrali številne nevarne strele, a sijajno delo je opravil Giorgi Mamardashvili.

Češka je v 24. minuti vendarle uspela ugnati razpoloženega gruzijskega vratarja, toda Adam Hložek je ob zaključku igral z roko, za kar je nemški sodnik Daniel Siebert zadetek razveljavil.

Adam Hložek je pri golu igral z roko.
Adam Hložek je pri golu igral z roko. FOTO: AP

Gruzijci so se po pol ure igre le uspeli otresti češkega pritiska, razigrano je deloval njihov prvi zvezdnik Khvicha Kvaratshkhelia, ki je sicer nekoliko razočaral na prvi tekmi s Turčijo.

Tik pred odhodom na odmor se je Gruziji ponudila najlepša priložnost prvega dela igre, ki jo je zapravil kapetan Guram Kashia. Toda pred tem je z roko v kazenskem prostoru igral Robin Hranač in sodnik je po ogledu posnetka pokazal na najstrožjo kazen.

Enajstmetrovko je natančno izvedel Georges Mikautadze, Gruzija pa je presenetljivo prišla do vodstva.

Georges Mikautadze
Georges Mikautadze FOTO: AP

Kljub temu pa je češka izbrana vrsta imela priložnost za izenačenje še pred odhodom na odmor, a ob strelu Patrika Schicka se je znova izkazal Mamardashvili.

Je bil pa češki napadalec uspešnejši v 59. minuti, ko se je žoga po strelu Ondreja Lingra od vratnice odbila vanj in nato v mrežo.

Patrick Shick je moral v 68. minuti zaradi poškodbe zapustiti igrišče.
Patrick Shick je moral v 68. minuti zaradi poškodbe zapustiti igrišče. FOTO: AP

Izrazita terenska prevlada Češke se je nadaljevala tudi po izenačenju, prav tako pa so bili Čehi še naprej precej nevarnejši nasprotnik. A srčni in borbeni Gruzijci nasprotnikom niso dopustili novega zadetka, v svojem zadnjem napadu pa so imeli celo imenitno priložnosti za zmago.

V protinapadu so se znašli kar trije gruzijski nogometaši proti enemu samemu branilcu Češke. Akcijo so odigrali brez napake, zalomilo pa se je pri zaključku, ko je rezervist Saba Lobjanidze sprožil preko vrat.

Remi tako obema ekipama še dopušča možnost za napredovanje, a tako Čehe kot Gruzijce čaka zahtevna naloga, saj bodo v zadnjem krogu morali ugnati Turke oziroma Portugalce.