Euro 2024

Zaccagni v zadnji minuti strl hrvaška srca in osrečil Slovence

Leipzig, Düsseldorf, 24. 06. 2024 20.09 | Posodobljeno pred 3 dnevi

Razplet zadnjega kroga evropskega prvenstva je tudi v skupini B postregel s pravo dramo. Po golu Luke Modriće je dolgo kazalo na zmago Hrvatov proti Italijanom, a so naši zahodni sosedje izenačili v 98. minuti, si s tem zagotovili drugo mesto in vatrene poslali domov. Španci so za tretjo zmago z 1:0 ugnali Albance. Ta scenarij je pred obračunom z Anglijo nekoliko povečal slovenske možnosti za napredovanje.

Iz slovenskega zornega kota je pogled na razplet v skupini B jasen: Hrvaška je po drugem remiju končala z dvema točkama, a ima slabo gol razliko (-3), zaradi česar še vedno obstaja možnost, da bi Slovenija tudi v primeru poraza z Anglijo napredovala v izločilne boje kot ena od štirih najboljših tretjeuvrščenih reprezentanc.

Španci so imeli prvo mesto po zmagah nad Hrvati in Italiji zagotovljeno že pred zadnjim krogom, Azzurri pa so zahvaljujoč izenačujočemu golu Mattie Zaccagnija prišli do drugega mesta. Albanci so Euro sklenil na zadnjem mestu z eno osvojeno točko.

Zlatko Dalić se je za ključno tekmo z Italijani odločil za štiri spremembe. V primerjavi z obračunom proti Albaniji so začeli Josip Stanišić, Marin Pongračić, Luka Sučić in Marko Pašalić. Na klopi je med drugimi ostal tudi Ivan Perišić, ki več kot očitno ni v pravi formi.

Modrič ekspresno popravil svojo napako

Po prvem polčasu brez golov in izrazitih priložnosti so vatreni do zlate situacije za vodstvo prišli v 54. minuti, ko je z roko v svojem kazenskem prostoru igral Davide Frattesi. Odgovornost nase je prevzel kapetan Luka Modrić, a je njegovo namero z bele točke prebral Gianluigi Donnarumma.

Veselje Italijanov se še ni dobro poleglo, ko je po predložku z desne strani streljal rezervist Ante Budimir, vratar PSG-ja je uspel posredovati, a je do odbite žoge prišel borbeni Modrić, ki je ekspresno popravil svojo napako in Hrvate popeljal v vodstvo. Z 38 leti in 289 dnevi je postal najstarejši strelec v zgodovini evropskih prvenstev.

Luka Modrić, novi najstarejši strelec v zgodovini evropskih prvenstev.
Luka Modrić, novi najstarejši strelec v zgodovini evropskih prvenstev. FOTO: Profimedia

Zadnjo so imeli Italijani

Azzurri so po zaostanku šli po (vsaj) izenačenje, a so le mestoma prihajali do pravih priložnosti. Kazalo je na poraz, po katerem bi do konca skupinskega dela trepetali za napredovanje, a je vse dvome nato razblinil Mattia Zaccagni. Član Lazia je v zadnji, osmi minuti sodniškega dodatka izkoristil lepo podajo Riccarda Calafiorija in z mojstrskim plasiranim strelom na daljšo vratnico poskrbel za izbruh veselje med v modro odetimi navijači.

Španija tudi z rezervno enoto do nove zmage

Furija je imela po dveh zmagah že zagotovljeno prvo mesto, zato je selektor Luis De La Fuente močno spremenil prvo postavo. Opravil je kar deset sprememb, svoje mesto je ohranil le osrednji branilec Aymeric Laporte. Začel je tudi zimzeleni Jesus Navas, ki je pri 38 letih postal najstarejši nogometaš Španije na velikih tekmovanjih.

Španija je ob polčasu vodila z 1:0, po podaji Danija Olma je gol v 13. minuti dosegel Ferran Torres. V nadaljevanju se izid ni več spreminjal, za kar se je moral nekajkrat izkazati vratar Arsenala v španskem golu David Raya.