Evrogol Bellinghama preprečil senzacijo Slovakov

Gelsenkirchen, 30. 06. 2024 20.40 | Posodobljeno pred enim dnevom

Simon Valant
72

V osmini finala evropskega nogometnega prvenstva je dišalo po senzaciji Slovakov, toda za velikega heroja Anglije se je v 95. minuti izkazal Jude Bellingham, ki je z evrogolom izsilil podaljšek. Tam je za končnih 2:1 poskrbel Harry Kane, Angleži pa se bodo v četrtfinalu pomerili s Švico, ki je izločila Italijane.

Začetni postavi Anglije in Slovaške:

Priložnosti v rednem delu osmine finala med Anglijo in Slovaško bi lahko prešteli na prste ene roke. Prva nekoliko resnejša je pripadla Slovakom, z leve strani pa je bil premalo natančen David Hancko. Na drugi strani igrišča se je ob ugodni situaciji slabo odzval Bukayo Saka.

Tudi Kieran Trippier je imel dober položaj za strel, sprožil pa je visoko na tribune Arene AufSchalke. Sledil je nov protinapad Slovaške, v katerem je bil najbolj aktiven Lukaš Haraslin, ob njegovem strelu pa se je s pomembnim obrambnim blokom izkazal Marc Guehi.

Slavje Slovakov
Slavje Slovakov FOTO: AP

Angleži se niso odzvali na opozorilne strele Slovakov, ki so to izkoristili in v 25. minuti povedli preko Ivana Schranza. Anemični varovanci Garetha Southgata v prvem delu igre niso sprožili niti enega strela proti vratom Slovaške.

Prvič po letu 1986 se je zgodilo, da Anglija v prvem polčasu izločilnih bojev evropskega ali svetovnega prvenstva ni sprožila na gol:

Anglija je po prihodu iz slačilnice sicer zatresla mrežo, toda strelec Phil Foden je bil ob tem v prepovedanem položaju.

Prepovedan položaj Phila Fodna.
Prepovedan položaj Phila Fodna. FOTO: AP

Nogometaši angleške reprezentance so si v 55. minuti privoščili novo veliko napako, ki je ni uspel unovčiti David Strelec. 23-letni napadalec je proti praznim vratom sprožil s sredine igrišča, žoga pa je švignila mimo gola.

Slovaki so vso tekmo brez težav branili svoje vodstvo, brezidejni Angleži pa enostavno niso vedeli kaj bi z žogo. Trem levom je hrbet obrnila tudi boginja Fortuna, v 81. minuti je namreč zadetek Declana Ricea preprečila vratnica.

Declan Rice je z roba kazenskega prostora stresel vratnico.
Declan Rice je z roba kazenskega prostora stresel vratnico. FOTO: AP

A tehtnica se je prevesila na stran velikih papirnatih favoritov. Jude Bellingham je v 95. minuti s škarjicami in golom prvenstva izsilil podaljšek, izmučeni Slovaki pa so popadali na kolena.

Zvezdnik madridskega Reala je bil po tekmi izbran za najboljšega posameznika obračuna.

Jude Bellingham
Jude Bellingham FOTO: AP

Slovaki se takoj po premoru in bolečem zadetku še niso uspeli psihično pobrati, kar je v 50. sekundi izkoristil Harry Kane, ki je z glavo poskrbel za končnih 2:1. Angleški napadalec je dosegel najhitrejši zadetek, kar se podaljškov tiče, v zgodovini evropskih prvenstev.

Anglija je tako iz dveh strelov v okvir vrat Martina Dubravke dvakrat zatresla mrežo.

Harry Kane z glavo do zadetka.
Harry Kane z glavo do zadetka. FOTO: AP

Angleži so sicer na koncu še trepetali za napredovanje, toda srčni in borbeni nogometaši Slovaške niso več uspeli spisati izenačujočega zadetka. Najlepšo priložnost za je imel ob koncu prvega podaljška Peter Pekarik, a je s kolenom žogo poslal prek praznih vrat.

Po tekmi je s tribun, kjer so bili angleški navijači, sicer odmevala pesem 'Sweet Caroline', toda predstava Anglije je bila vse prej kot sladka.

Statistika tekme med Anglijo in Slovaško:

Statistika Anglija - Slovaška
Statistika Anglija - Slovaška FOTO: Sofascore.com

Angleže zdaj v četrtfinalu čaka razigrana Švica, ki je v soboto brez težav izločila Italijo (2:0), pred tem pa v skupini tudi remizirala z eno izmed favoritinj za končno zmago Nemčijo (1:1).