Euro 2024

Francija premagala Portugalsko in se brez doseženega gola iz igre uvrstila v polfinale Eura

Hamburg, 05. 07. 2024 23.45 | Posodobljeno pred 3 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Žiga Košec
52

Po prvem četrtfinalu Eura med Španijo in Nemčijo sta bili na vrsti še dve evropski velesili: Portugalska in Francija. Ekipi se na prvenstvu nista proslavili in tako je bilo tudi v njunem medsebojnem obračunu, saj po 120 minutah nogometa zadetka nismo videli. O potniku v polfinale so zato odločale enajstmetrovke, ki tokrat niso šle v prid Portugalcem, saj je zgrešil Joao Felix, medtem ko je bilo vseh pet Francozov uspešnih. Francosko reprezentanco tako čaka selitev v München, kjer se bo v torek v polfinalu pomerila s Španijo.

Portugalska je turnir v Nemčiji začela z dvema zaporednima zmagama proti Češki in Turčiji, v zadnjem krogu skupinskega dela pa je nepričakovano izgubila z Gruzijo. Slovenski ljubitelji nogometa dobro vemo, kaj je sledilo - tekma proti Sloveniji, na kateri pa so imeli Portugalci velike težave z ustvarjanjem resnih priložnosti. Za napredovanje evropskih prvakov iz leta 2016 so zadostovale šele enajstmetrovke.

Francozi pa so bili v skupinskem delu neprepričljivi saj so ob zmagi proti Avstriji in remijema proti Nizozemski in Poljski dosegli le dva zadetka. Eden je bil avtogol Avstrijcev, drugi pa enajstmetrovka prvega zvezdnika Kyliana Mbappeja. Nič kaj boljši iz strelskega vidika niso bili Francozi niti v osmini finala proti Belgiji, ko je tekmo znova odločil avtogol, kar pomeni, da Francija do četrtfinala iz igre sploh še ni dosegla gola.

Francozi so bili na začetku četrtfinalne tekme odločni to spremeniti, zato so z vsemi močni pritisnili na portugalsko obrambo. A ta se ni vdala in po desetih minutah srečanja so pobudo začeli prevzemati Portugalci. V 16. minuti si je prvo nevarno priložnost na tekmi priigral Bruno Fernandes, ki je z roba kazenskega prostora sprožil z desnico, a se je William Saliba postavil v blok in žoga je končala v kotu za Portugalsko.

Portugalski se je prvič zgodilo zgodilo, da na treh zaporednih tekmah evropskega prvenstva ni dosegla zadetka.

Le nekaj minut kasneje so si prvo priložnost priigrali tudi Francozi, za katere je od daleč močno sprožil Theo Hernandez, Diogo Costa pa se je moral potruditi, da je njegov strel obranil. Še najbolj nevaren je bil v prvem polčasu sicer Rafael Leao, ki je s prodori po levem boku povzročal težave francoski obrambi. A tudi krilni napadalec Milana sebi ali svojim soigralcem ni uspel pripraviti kakšne resne priložnost za spremembo začetnega rezultata, ki je bil tako na semaforju tudi, ko sta ekipi odšli na glavni odmor.

Tako kot prvega, so tudi drugi polčas bolje otvorili Francozi, ki so po petih minutah vpisali drugi strel v okvir vrat na tekmi. Tokrat je z roba kazenskega prostora z desnico sprožil Mbappe, a je bilo to lahko delo za portugalskega čuvaja mreže. Potem pa so znova pobudo prevzeli Portugalci in si v 61. minuti priigrali najlepšo priložnost na tekmi. Joao Cancelo je z natančno podajo zaposlil vtekajočega Fernandesa, ki je sprožil z desnico, a se je z dobro reakcijo izkazal Mike Maignan, ki se je dovolj hitro spustil na tla in strel ubranil. Nekaj minut kasneje je do strela prišel še Vitinha, ki pa je z desnico meril naravnost v francoskega čuvaja mreže.

Portugalska - Francija
Portugalska - Francija FOTO: AP

A tudi Francozi so imeli svoje priložnosti, v 66. se je sam pred portugalskim vratarjem znašel Randal Kolo Muani, ki je s polvolejem poskusil premagati portugalskega vratarja, a kaj, ko je v zadnjem trenutku vdrsal Ruben Dias, podstavil nogo in žogo preusmeril mimo leve vratnice. Še lepša priložnost se je malo kasneje ponudila Eduardu Camavingi do katerega se je odbila žoga, a se vezist Real Madrida v neposredni bližini nasprotnikovega gola ni najbolje znašel in tudi sam žogo poslal mimo leve vratnice.

Francija prvič po letu 2013 na šestih zaporednih tekmah ni dosegla zadetka iz igre.

Obe ekipi sta si do konca rednega dela priigrali še nekaj polpriložnosti, a mreži sta ostali nedotaknjeni in sledili so podaljški. Po le nekaj minutah se je po preigravanju Bernarda Silve po desni strani lepa priložnost ponudila portugalskemu kapetanu Cristianu Ronaldu, ki je s približno sedmih metrov sprožil z desnico, a meril visoko prek vrat francoskega gola.

Cristiano Ronaldo
Cristiano Ronaldo FOTO: AP

Po prvem podaljšku se na zelenico ni vrnil prvi zvezdnik Francije Mbappe, ki je svoje mesto na zelenici odstopil Bradleyu Barcolaju. Kot kaže so bile bolečine v nosu prehude, saj je nemudoma dobil obhladek za poškodovani nos. V izdihljajih podaljška so do edine resne priložnosti prišli Portugalci, ko je po podaji Silve do neoviranega strela s približno 14 metrov prišel Nuno Mendes, a meril preveč po sredini in tudi njegov poskus je Maignan ubranil.

O usodi obeh moštev so tako kot v ponedeljek na med Portugalsko in Slovenijo odločale enajstmetrovke. Kot prvi je žogo v roke vzel Ousmane Dembele in Costo poslal v eno stran, žogo pa v drugo. Pri Portugalcih je serijo enajstmetrovk začel Ronaldo, ki je bil tako kot proti Sloveniji uspešen. Potem pa je bil na vrsti rezervist Youssouf Fofana, ki se je odločil za strel po sredini in tako ukanil portugalskega vratarja. Bernardo Silva je bil drugi pri Portugalcih in tudi on je bil tako kot proti Sloveniji uspešen. Kot tretji je pri Franciji odgovornost prevzel Jules Kounde in žogo neubranljivo poslal v levi zgornji kot gola. Na 3:3 je nato poskusil izenačiti Joao Felix, ki pa je kot prvi zgrešil, saj mu je veselje preprečila leva vratnica. Barcola je imel priložnost Francijo popeljati v vodstvo in mladi Francoz je to tudi storil. Veliko pritiska je bilo tako na ramenih Nuna Mendesa, ki pa ga kot kaže ni čutil, saj je žogo poslal pod prečko. Peti in hkrati odločilni izvajalec pri Franciji je bil tako izkušeni Theo Hernandez, ki je streljal z levico in meril v zgornji levi kot gola. Diogo Costa se je vrgel v desno in žoga je končala v mreži.