Gjasula v 95. minuti od tragičnega junaka do heroja Albanije

Hamburg, 19. 06. 2024 16.53 | Posodobljeno pred 7 dnevi

Simon Valant
280

V Hamburgu sta se v drugem krogu evropskega prvenstva v nogometu udarili reprezentanci Hrvaške in Albanije, ki sta v prvem krogu morali priznati premoč Španiji oziroma Italiji. Za izbrani vrsti, ki imata v Nemčiji izjemno množično podporo navijačev, je bila to tekma za biti ali ne biti, razšli pa sta se z delitvijo točk (2:2). Albanci so povedli v 11. minuti prek Qazima Lacija, za preobrat sta poskrbela Andrej Kramarić in avtogol Klausa Gjasule, prav slednji pa je v 95. minuti poskrbel za evforijo Albancev.

Statistika Hrvaška - Albanija
Statistika Hrvaška - Albanija FOTO: Sofascore.com

Hrvaški selektor Zlatko Dalić je v primerjavi s prvo tekmo, ko so Hrvati s 3:0 izgubili proti Španiji, na klopi pustil Anteja Budimirja, Josipa Stanišića in Marina Pongračića, ki se proti furiji niso posebej izkazali. Mesta v udarni postavi so zasedli Bruno Petković, Josip Juranović in Ivan Perišić.

Sylvinho, Brazilec na klopi Albanije, je mesto v začetni postavi odvzel Armandu Broji in Taulantu Seferiju, zamenjala pa sta ju Rey Manaj ter Qazim Laci.

Začetni postavi Hrvaške in Albanije:

Hrvaška je na začetku tekme prevzela terensko pobudo, toda nevarnejši so bili Albanci, ki so v 11. minuti ugnali vratarja Dominika Livakovića. Natančen predložek Jasirja Asanija je v zadetek pretvoril Qazim Laci.

Qazim Laci
Qazim Laci FOTO: AP

Hrvati so si prvo resnejšo priložnost ustvarili v 20. minuti, a je bil Marcelo Brozović ob strelu premalo natančen. Sledil je tudi poskus Petkovića, ki pa z glavo ni uspel zadeti albanskih vrat.

Na drugi strani igrišča se je do ugodnega položaja prikradel Elseid Hysaj, sprožil pa je preko gola. Še lepšo priložnost pa je zapravil Kristjan Asllani, ki se je znašel sam pred vrati Livakovića, hrvaški čuvaj mreže pa se je izvrstno izkazal.

Pred odhodom na odmor je bil vratar Fenerbahčeja znova na veliki preizkušnji, ko je iz neposredne bližine do strela z glavo prišel Manaj, Livaković, ki je bil v prvem delu igre eden izmed redkih razpoloženih posameznikov v hrvaškem taboru, pa je vnovič rešil svoje soigralce.

Kockasti so v prvem polčasu prikazali izredno bledo predstavo, v okvir vrat Albancev niso sprožili niti enega samega strela. Precej nezadovoljni selektor Dalić je tako ob polčasu opravil dve zamenjavi in iz igre vzel Brozovića ter Lovra Majerja

Rezervist Mario Pašalić je hitro po vstopu opozoril nase, toda ob strelu Hrvata je bil dovolj zbran vratar Thomas Strakosha. Pritisk naših južnih sosedov je bil vse močnejši, pričeli so kazati nekoliko boljši obraz, zapretil pa je tudi Mateo Kovačić

V 58. minuti je po podaji iz kota do neoviranega strela prišel Josip Šutalo, toda 24-letni branilec je iz neposredne bližine zgrešil prazna vrata.

Albanija je na svoje priložnosti čakala iz protinapadov, medtem, ko so Hrvati pot mimo zgoščene obrambe Albancev iskali z igro po bokih in s predložki v kazenski prostor. V 74. minuti so jo vendarle našli po lepo odigrani akciji, ki jo je z zadetkom okronal Andrej Kramarić

Andrej Kramarić in Luka Sučić.
Andrej Kramarić in Luka Sučić. FOTO: AP

Le dve minuti kasneje pa je moral Strakosha vnovič po žogo v svojo mrežo, ko ga je premagal nesrečni soigralec Klaus Gjasula. 34-letnik se je v zgodovino evropskih prvenstev podpisal kot prvi rezervist, ki je dosegel avtogol.

Toda Albanci se niso predali, v dramatičnem zaključku tekme so znova pokazali zobe. Sprva jim je veselje preprečil razpoloženi Livaković, v 95. minuti pa se je za avtogol odkupil Gjasula, ki je poskrbel za končnih 2:2.

Klaus Gjasula
Klaus Gjasula FOTO: AP

Hrvati so tako še petič zapored na prvenstvu stare celine neuspešno lovili zmago po tem, ko so prvi prejeli zadetek.