Danska je bila proti Sloveniji boljša v vseh glavnih statističnih prvinah. Imela izrazito več posesti, več strelov in skoraj dvakrat več uspešno realiziranih podaj. A na koncu je rezultat edino, kar šteje. In z njim je lahko zagotovo bolj zadovoljna Slovenija, ki se je v drugem polčasu otresla uvodnih krčev in zaigrala, kot zna.
Verjetno bi bili odzivi po tekmi drugačni, če bi v 65. minuti zlato priložnost za povišanje prednosti izkoristil Rasmus Højlund. Jan Oblak in Jaka Bijol sta mu s skupnimi napori uspela preprečiti veselje in poskrbela, da je Kekova četa ostala v igri.
"Ko vodiš z 1:0 in ne dosežeš drugega gola, se nekaj zgodi, zato bi bil drugi gol tako pomemben. Bili smo zelo blizu, da bi tekmo odločili," je izpuščeno priložnost na novinarski konferenci obžaloval Kasper Hjulmand.
"Če bi zadeli za 2:0, bi bilo tekme konec. Tako pa smo Sloveniji dovolili, da je prevzela iniciativo," je dodal Pierre-Emile Højbjerg.
So Slovenci presenetili? Niti slučajno
To je bila zadnja izrazita danska priložnost na srečanju. Slovenija je v nadaljevanju zagospodarila, najprej je Benjamin Šeško stresel okvir vrat, minuto pozneje pa je terensko premoč kronal Erik Janža.
"Niti slučajno nas niso presenetili. Vedeli smo, da so dobra ekipa. O Sloveniji sem vedno govoril z obilo spoštovanja, videli ste lahko, zakaj," je predstavo slovenske izbrane vrste pohvalil Hjulmand. Izkušeni vratar Kasper Schmeichel se je kasneje pred našim mikrofonom strinjal z besedami selektorja in dodal, da je Slovenija pokazala, koliko kvalitete premore.
Mediji enotni: Hjulmand bi moral prej poživiti igro
Če se danski nogometaši v izjavah po tekmi niso zdeli preveč razočarani in so v en glas poudarjali, da bodo o potnikih iz skupine odločale naslednje tekme, za predstavnike tamkajšnjih medijev to ne velja.
Hjulmand je moral odgovarjati na očitke, zakaj je tako dolgo čakal na prve spremembe. Prvo je opravil šele po izenačujočem golu, ko so bili na fantastično pripravljeni zelenici Stuttgart Arene že trije slovenski rezervisti.
"Bili smo v dobrem položaju, po 70. minuti pa smo ostali brez sape. Takrat sem začel razmišljati o menjavah, do takrat se mi je zdelo vse v redu. Zmanjkalo nam je zagona in izpustili smo čudovito priložnost," je bil diplomatski odgovor 52-letnika, ki mu pogosto očitajo, da se prepozno odloča za spremembe v igri.
Izkušnja s prejšnjega Eura uči, da panike ne gre zganjati
Højbjerga so danski novinarski kolegi v mešani coni vprašali, če je pogrešal menjave v zgodnejši fazi tekmi. "To morate vzeti v zakup s selektorjem," je odvrnil z nasmeškom in dal jasno vedeti, da v danskem taboru po uvodnem remiju ne bodo zganjali panike.
Vsi se namreč dobro zavedajo, da uspešnosti sodelovanja na velikem turnirju ne more determinirati le uvodnih 90 minut. "Res je, da bi morali zmagati, ampak pred tremi leti smo bili v še veliko slabšem položaju," je Schmeichel spomnil na minulo izvedbo Eura, ko je Danska uvodoma doživela dva poraza, potem pa se prebila celo v polfinale.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.