Aleksander Čeferin, predsednik Evropske nogometne zveze (Uefa), je prvič po odmevni napovedi nekaterih največjih evropskih klubov o ustanovitvi tako imenovane superlige spregovoril v javnosti. Na zasedanju izvršnega odbora Uefe v Montreuxu bi morala biti v prvem planu v skladu z napovedmi seveda predstavitev novega formata Lige prvakov, a je pobudnikom superlige to uspelo povsem zasenčiti.
"Ne morem dovolj močno poudariti, kako so vsi združeni proti temu sramotnemu, sebičnemu predlogu, ki ga je gnal predvsem pohlep. Vsi smo združeni proti temu nesmislu od projekta. Gre za ciničen načrt, ki je povsem v nasprotju s tistim, kar bi moral biti nogomet. Ne moremo in ne bomo dovolili, da se to spremeni," je po poročanju britanskega BBC dejal Čeferin.
'Uefi ne gre le za denar, superligo zanimajo le žepi'
"Igralci, ki bodo igrali za ekipe, ki bi morda igrale v zaprti ligi, ne bodo smeli nastopiti na svetovnem in evropskem prvenstvu. Pozivamo vse, da se skupaj z nami temu postavijo po robu, medtem ko počnemo vse, kar je v naši moči, da bi zagotovili, da se to nikoli ne uresniči. Uefa razdeli 90 odstotkov prihodkov nazaj v nogomet ‒ v otroško fundacijo, v ženski nogomet in mladinske pogone. V superligi gre le za denar za ducat deležnikov. Uefi gre za nogomet. Enotnost zanje ne obstaja, gre le za njihove žepe," je nadaljeval.
"Rad bi se zahvalil ligam, klubom, razen seveda dvanajstim. Rad bi se zahvalil Borisu Johnsonu (britanskemu premierju, op. a.) in predsedniku (Francije, Emmanuelu, op. a.) Macronu, ki spoštujeta evropske vrednote. Ta ideja je pljunek v obraz vseh ljubiteljev nogometa. Ne bomo dovolili, da nam ga vzamejo."
Pristavil je še: "Pripravili smo Ligo prvakov, ki bo moderna in privlačna, v njej pa bodo lahko sodelovali in jo osvojili vsi."
Posebno sporočilo Agnelliju
Zelo oster je bil Čeferin, ko je beseda nanesla na predsednika Juventusa Andreo Agnellija, ki je kot predsednik Zveze evropskih klubov (Eca) očitno ves ta čas igral dvojno igro. Dolga leta tesen Čeferinov zaveznik se je v trenutku, ko je bilo to najbolj pomembno, postavil na stran novega tekmovanja.
"Še nikoli nisem spoznal takšnih ljudi, začenši z Edom Woodwardom (izvršnim direktorjem Manchester Uniteda, op. a.), ki mi je govoril, kako je naklonjen spremembam. Ne bom veliko govoril o Andrei Agnelliju. On me je najbolj prevaral. Nikoli še nisem spoznal osebe, ki bi mi tolikokrat lagala. V soboto zvečer mi je dejal, da so to le govorice. Rekel je, da me pokliče čez eno uro, nato pa je ugasnil telefon. Takšna situacija se mi v življenju še ni pripetila. Pohlepnost je tu osupljiva. Vsi vemo, kdo je kdo. Woodward, Agnelli in Pedro Lopez so bili v petek v prostoru, kjer smo se dogovorili za reforme," je po poročanju spletne strani španskega dnevnika MARCA razkril Čeferin.
"Sicer pa ideja o superligi zori že več let. Covid s tem ni povezan. To so 'skuhali' ljudje, kot sta Florentino Perez in Agnelli. Lahko bi govorili z nami. Prejeli smo zanimivo ponudbo, a so rekli, da se bomo o tem pogovorili v tem tednu. Pri vsem tem gre za pohlep nekaterih. Spoznal sem tako slabe kot tudi izjemne ljudi. Zaupam pa v francoske in nemške klube, ki so se tej skušnjavi uprli. Nogomet ni pokvarjen. Gre za majhen del, ki ga vodi pohlep. Nismo vedeli, da smo obdani s kačami. Zdaj vemo."
Štirje dodatni klubi v Ligi prvakov od sezone 2024/25, prestavljena odločitev o gostiteljih EP
Uefa je na seji izvršnega odbora tudi potrdila načrt za prenovo formata evropskih klubskih tekmovanj od leta 2024. Elitno evropsko tekmovanje Liga prvakov se bo z 32 klubov razširila na 36 klubov. Novi format celinskih tekmovanj bo stopil v veljavo v sezoni 2024/25. Predsednik Uefe je ocenil, da gre za "razburljiv nov format, ki bo ohranil odprtost tekmovanja" in se obregnil ob napoved dvanajsterice "odpadnikov", ki jih je označil za "pohlepneže".
"Te spremembe ohranjajo vrednost domačih lig. To bo ostalo ključ za uvrstitev v evropska klubska tekmovanja," je dodal Čeferin. Tekme elitnega tekmovanja bodo ob tradicionalnih torku in sredi na sporedu tudi ob četrtkih, so sporočili pri Uefi, kjer so že pred časom napovedali tudi povratek tretjerazrednega tekmovanja, Lige konfederacij, ki se na nogometne koledarje prebija že s sezono 2021/22.
Uefa bi morala v ponedeljek potrditi tudi končni seznam držav gostiteljic letošnjega evropskega prvenstva, ki bo potekalo v več državah, zaključni turnir najboljše četverice pa bo gostil London. A Čeferin je dejal, da so odločitev prestavili na petek, saj da morajo "urediti nekaj reči s tremi možnimi prizorišči, ki bi lahko bila izločena".
Francozom zdaj tri mesta, Angležem, Špancem, Nemcem in Italijanom ostajajo štiri
Najmočnejše štiri evropske lige Anglija, Španija, Nemčija in Italija bodo v prenovljeni Ligi prvakov imele zagotovljena štiri mesta, Francija pa po novem tri. Ob tem bosta prvaka Lige prvakov in Lige Evropa avtomatično uvrščena v razširjeno tekmovanje, s čimer bosta sproščeni še dve mesti v domačih tekmovanjih obeh prvakov. Tekmovanje bo potekalo po tako imenovanem švicarskem modelu, z enotno lestvico in razvrščenostjo ekip glede na trenutni in zgodovinski uspeh. Vsaka ekipa bo v uvodnem delu odigrala 10 tekem po računalniškem žrebu glede na razvrstitev. Od osmine finala bodo sledile tekme na izpadanje, osem najvišje uvrščenih ekip si bo pri tem zagotovilo neposredno napredovanje.
Potrditev prenove evropskih klubskih tekmovanj sledi po več letih razprav za doseganje ustreznega ravnotežja, ki bi zadovoljil zahteve največjih klubov po večjem deležu prihodkov in manjših klubov po dostopnosti tekmovanj. O hitrosti in podrobnosti pravnih ukrepov za člane tako imenovane superlige še ni želel govoriti, saj Uefa po njegovem preverja svoje možnosti, je pa dejal, da bodo klubi "izločeni iz vseh naših tekmovanj takoj, ko bo to mogoče ... enako velja tudi za nogometaše teh klubov". Pri tem je dodal, da Uefa ohranja odprta vrata za vse, ki bi se želeli premisliti. Zato upa, da bo na koncu vendarle prevladal razum, saj je po njegovem jasno, da tovrstnemu projektu nasprotujejo celo navijači 12 sodelujočih klubov.
Mednarodni sindikat v bran igralcem klubov superlige
Mednarodni sindikat igralcev nogometa (FIFPro) je medtem dejal, da bo odločno branil igralce iz klubov, ki so ustanovili tako imenovano superligo, če jim bodo grozile prepovedi mednarodnih tekmovanj, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Dvanajst velikih evropskih klubov je sporočilo, da ustanavlja superligo, Uefa pa je v odzivu na to poudarila, da bodo klubi in igralci, vpleteni v to novo tekmovanje, izključeni iz domačih in drugih evropskih tekmovanj, zaradi česar obstaja možnost, da omenjeni igralci ne bi mogli igrati niti za državne reprezentance.
"Igralci so še naprej del teh pogajanj. To pa je nesprejemljivo za FIFPro, za naših 64 nacionalnih članic in 60.000 igralcev, ki jih zastopamo," so v sporočilu za javnost zapisali pri FIFPro. "Odločno bomo nasprotovali vsem ukrepom obeh strani, ki bi vplivali na pravice igralcev, k čemur spada tudi izključitev iz državnih reprezentanc," so dodali pri mednarodnem sindikatu.
Mednarodna nogometna zveza (Fifa) je dejala, da ne odobrava superlige oziroma zaprtega sistema tekmovanja, a ni omenila možnosti prepovedi igranja za reprezentanco. Šest angleških prvoligašev, Manchester United, Liverpool, Arsenal, Chelsea, Manchester City in Tottenham, španski Real Madrid, Barcelona in Atletico Madrid ter italijanski Juventus, AC Milan in Inter so ustanovni člani nove superlige. Za zdaj pa vsaj pri Italijanski nogometni zvezi pravijo, da bodo sledili navodilom Uefe, a kakršne koli potencialne kazni ne bodo vplivale na to sezono, je poročal milanski športni časnik La Gazzetta dello Sport.
KOMENTARJI (1049)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.