Predsednik Evropske nogometne zveze Aleksander Čeferin je v uvodnem nagovoru ob odprtju 41. rednega kongresa Uefe v Helsinkih še enkrat podkrepil razloge za sprejem predlaganih reform in okaral nasprotnike, predvsem združenje najmočnejših evropskih klubov in združenje lig.
"Legendi nogometa, voditelju, ki ga spoštujem in rad delam z njim, s spoštovanjem sporočam, da klubi niso edini, ki jih skrbi za nogomet. To skrbi tudi Uefo, Fifo in zveze. In danes to bolj kot kadarkoli. Finančni vidik je zelo pomemben, a najbolj pomembno je, da razvijamo nogomet po vsej Evropi," je med drugim dejal Čeferin in dodal, da lahko s klubi dosežejo velike stvari, a le če bodo zahteve v skladu z interesi nogometa. V skladu z načrtovanimi reformami je bil Rummenigge pozneje skupaj z Andreo Agnellijem iz torinskega Juventusa izvoljen v izvršni odbor Uefe.
"Upam, da bo nekega dne tudi združenje lig (EPFL) to razumelo. Stopimo korak naprej skupaj. Lige, klubi in igralci niso naši sovražniki. So ključni dejavniki naše igre, partnerji, ki jih moramo spoštovati in z njimi skupaj moramo poskrbeti za reforme. A seveda jim moramo tudi odkrito povedati, česa ne moremo sprejeti. Nekaterim klubom z vsem spoštovanjem do njih povem, da ne bo zaprtih lig. Tako pač je. To ni v skladu z našimi vrednotami in idejami. Nekaterim ligam pa sporočam, da se ne bomo pustili izsiljevati tistim, ki mislijo, da lahko manipulirajo z malimi ligami in jim vsilijo svojo voljo, ker imajo astronomske prejemke. Denar ne bo vladal nogometu," je še poudaril Čeferin in dodal, da pričakuje sodelovanje vseh vpletenih pri iskanju praktičnih rešitev nastalih težav.
Izvršni odbor (IO) Uefe po novem sestavljajo predsednik Čeferin, novoizvoljeni člani Karl-Erik Nilsson (Švedska/50 od 55 glasov), John Delaney (Irska/48), Michele Uva (Italija/46), Zbigniew Boniek (Poljska/45), Reinhard Grindel (Nemčija/44), David Gill (Anglija/40), Michael van Praag (Nizozemska/36) in Servet Yardimci (Turčija/34) ter stari člani IO Angel Maria Villar Llona (Španija), Grigorij Surkis (Ukrajina), Sandor Csanyi (Madžarska), Peter Gillieron (Švica), Fernando Gomes (Portugalska), Florence Hardouin (Francija), Borislav Mihajlov (Bolgarija) in Davor Šuker (Hrvaška), že omenjena predstavnika Ece ter generalni sekretar (brez volilne pravice) Theodore Theodoridis (Grčija).
Prav tako so izbrali trojico, ki bo Uefo predstavljala v 37-članskem svetu Mednarodne nogometne zveze (Fifa), to pa so Črnogorec Dejan Savičević, Madžar Sandor Csyani in Ciprčan Costakis Koutsokoumnis.
"Ne bojmo se dejanj in odgovornosti. To je moje jasno in enostavno sporočilo, polno upanja. Ne bojmo se sprememb in reform, a spoštujmo preteklost, tradicijo in odločitve tistih, ki so nas vodili doslej," je še povedal Slovenec na čelu krovne organizacije evropskega nogometa, ki je kongres začel z minuto molka za umrle nogometaše in nogometne delavce v Evropi, pa tudi za žrtve ponedeljkovega terorističnega napada v St. Peterburgu.
Čeferin je še enkrat poudaril, da nogomet potrebuje načrtovane reforme, da si povrne načeti ugled in kredibilnost. "Naša formula je in mora ostati učinkovitost, enostavnost in seveda kanček kreativnosti. Bodimo proaktivni, zato prestrukturirajmo Uefo, da jo pripravimo na izzive za danes in jutri. Moramo zaščititi šport ter odločno nastopiti proti nevarnostim nogometa - nasilju, dopingu, korupciji, krojenju izidov, slabemu finančnemu poslovanju klubov ter etičnim in disciplinskim težavam." V uvodu v kongres se Čeferin prav tako ni mogel izogniti čarom nogometa, ki so ga v zadnjem obdobju nudili Islandija in Wales na lanskem evropskem prvenstvu, angleški prvak Leicester v ligi prvakov, ali pa reprezentanca Slovenije, ki je bila v kvalifikacijah za SP na pragu zmage proti veliki Angliji.
Opozoril je tudi na gigantski projekt evropskega prvenstva 2020, ki ga bo gostilo 13 držav, in opozoril na nekatere težave pri organizaciji, obenem pa dodal, da ima prvenstvo tudi velik simbolen pomen, saj "kaže na skupni projekt zelo različne Evrope, ki jo povezuje nogomet". Svojim 55 članicam v Uefi pa je že v uvodu sporočil, bo vsaka od Uefe prejela dodatno solidarnostno plačilo v višini milijon evrov.
Kot je povedal, je dodatno plačilo članicam Uefe mogoče zaradi "odličnih finančnih rezultatov naših reprezentanc". "Vloga Uefe ni, da kopiči bogastvo, temveč da pomaga svojim članicam in spodbuja razvoj nogometa," je še dejal Čeferin. Zveze so tako dobile del iz naslova dobrega poslovanja, saj je Uefa sezono 2015/16 končala s 102 milijona evrov dobička, kar vključuje tudi evropsko prvenstvo v Franciji. Njene rezerve so se povzpele na 633 milijonov evrov.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.