Na spremenjenem klubskem svetovnem prvenstvu bo v prihajajočem poletju nastopalo kar 32 klubov. Format bo enak kot na zadnjih reprezentančnih mundialih, finale pa bo na sporedu šele 13. julija. V primeru, da bo Manchester City prišel do zadnje stopničke, bo aktualno sezono zaključil le tri tedne pred začetkom nove.
Vodstvo Premier lige se je po besedah Pepa Guardiole že odločilo, da v nobenem primeru ne bo prestavilo prvih obračunov meščanov v naslednji sezoni. Tudi zato so prav na Etihadu med najglasnejšimi kritiki vse bolj natrpanega urnika.
Bernardo Silva in Kevin De Bruyne sta Fifi in Uefi pred tedni očitala, da je denar glasnejši od besed nogometašev. Rodri pa je celo dejal, da razmišljajo o stavki, če ne bo prišlo do sprememb. Besede odličnega španskega vezista sta med drugim podprla Realova zvezdnika Thibaut Courtois in Dani Carvajal.
Vse bolj nevzdržen urnik tekem je bil ena od tematik na kongresu Združenja evropskih nogometnih klubov (ECA) v Atenah, ki se ga je udeležil tudi Aleksander Čeferin.
"Prepoznati moramo, da je urnik tekem dosegel polno kapaciteto. Dosegli smo limit," je dejal predsednik Uefe in v isti sapi opozoril, da najbolje plačani zvezdniki niso tisti, ki bi se lahko pritoževali.
"Stojim za tistim, kar sem rekel pred dvema mesecema. Prostora za dodatne tekme ni. Ampak moram dodati: Kdo so tisti, ki se pritožujejo? Nogometaši z najvišjimi plačami in klubi s 25 igralci. Tisti z nizkimi plačami in klubi, ki komaj zberejo 11 nogometašev, se ne pritožujejo, ker imajo radi nogomet," Čeferinove besede navaja BBC.
'Ni pošteno, da grozijo tisti, ki so na vrhu plačilnega sistema'
Svetovni sindikat nogometašev Fifpro je že naznanil, da bo naslednji teden Evropski komisiji v Bruslju vložil uradno pritožbo glede Fifine širitve klubskega svetovnega prvenstva. Na njem bo nastopal tudi münchenski Bayern. Izvršni direktor Bavarcev Jan-Christian Dreesen je izrazil prepričanje, da stavka v nobenem primeru ne bi bila rešitev.
"Ni pošteno, da s stavko grozijo tisti, ki so na vrhu plačilnega sistema," je dejal, nakar je vendarle opozoril, da bi bilo treba poskrbeti za zdravje nogometašev.
"Klub, kot je naš, ima po 16 ali 18 mednarodnih nogometašev, ki na reprezentančne tekme potujejo po celem svetu. To pomeni, da potrebujejo še več časa za regeneracijo. Zanje je zagotovo zelo zahtevno, da zadovoljijo vse zahteve, zato moramo poskrbeti za njihovo dobrobit."
Tudi predsednik PSG-ja Naser Al Khelaifi se je v Atenah dotaknil težav s preobremenjenostjo nogometašev in opozoril, da ima vsaka zgodba dve plati medalje. Po njegovih besedah so se nekateri klubi celo pritoževali, ker zaradi omejitev Fife niso prejeli vabila na klubsko svetovno prvenstvo. Iz vsake države bosta lahko tam nastopala največ dva predstavnika.
"Nekateri si želijo, da bi lahko posamično državo zastopala tudi več kot le dva kluba. Koledar tekem je vedno bil težava. Treba jo je rešiti z vsemi zainteresiranimi deležniki. Morali bi se usesti skupaj, da bi videli, kaj je najbolje za vse, ne le za enega," je dejal.
Proračun klubov in posledično plače nogometašev so iz sezone v sezono višje, nad čemer se nihče ne pritožuje, a jasno je, da višje plače poganja prav večje število tekem. "Klubi financirajo ekosistem, v katerem so plače vse višje in višje. Če bodo tekmovanja ostala enaka, bo to pomenilo enake vsote denarja, kar bo postala težava," je še opozoril Al Khelaifi.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.