Družbena omrežja so preplavili posnetki amsterdamskih ulic, ki prikazujejo kaos pred tamkajšnjim stadionom Johan Cruyff Arena, ki je bil prizorišče evropskega nogometnega obračuna. Med seboj pa so nato obračunali tudi navijači.
Izraelsko zunanje ministrstvo pravi, da so bili njihovi nogometni navijači v Amsterdamu vpleteni v "resen nasilen incident". Izraelsko veleposlaništvo v ZDA pravi, da je šlo za napad iz zasede, vpletenih pa je bilo več sto navijačev, piše CNN. Slišati je bilo vzklike Svoboda Palestini!.
Medtem pa se na družbenih omrežjih pojavljajo tudi zapisi, da se je napad zgodil po tem, ko so izraelski navijači, ki so preplavili osrednji mestni trg Dam, začeli skandirati protipalestinske slogane in nato trgati palestinske zastave, o čemer pričajo tudi posnetki in fotografije.
"Propalestinski aktivisti so trdili, da so bili navijači Maccabija iz Tel Aviva tisti, ki so se prvi lotili nadlegovanja in nasilja, češ da so napadali Arabce v mestu in vandalizirali palestinske zastave," piše tudi Times of Israel, ki prav tako opozarja na omenjene videoposnetje ravnanja Izraelcev.
Iz Evropske nogometne zveze (Uefa) so sporočili, da ostro obsojajo incidente in nasilna dejanja, ki so se sinoči zgodila v Amsterdamu pred in po tekmi Lige Evropa med Ajaxom in Maccabijem iz Tel Aviva. "Verjamemo, da bodo pristojni organi identificirali in ovadili čim več odgovornih za ta dejanja. Uefa bo preučila vsa uradna poročila, zbrala razpoložljive dokaze in sprejela vse nadaljnje ustrezne ukrepe v skladu s svojim regulativnim okvirjem," so poudarili.
Tiskovna agencija AP poroča, da je županja Femke Halsema sicer prepovedala napovedan protest v podporo Palestini, saj so se mestne oblasti bale, da bi lahko prišlo do incidentov med protestniki in navijači, kar se je nazadnje kljub okrepljeni policijski prisotnosti tudi res zgodilo. Lokalna policija je danes dopoldne sporočila, da je sinoči skupno pridržala 62 ljudi, ni pa še pojasnila, v povezavi s čim oziroma za koga je šlo. Dodali so, da je hospitaliziranih pet ljudi.
Halsema je danes napovedala poostrene ukrepe v mestu in začasno prepoved protestov. "Sram me je zaradi tega, kar se je zgodilo," je komentirala, nasilje pa označila za "eksplozijo antisemitizma". Po njenih besedah so huligani po tekmi na skuterjih aktivno iskali izraelske navijače, da bi jih napadli, poroča STA.
Netanjahu odposlal dve letali
Po navedbah izraelskega zunanjega ministrstva je bilo poškodovanih najmanj 10 Izraelcev, teže njihovih poškodbah pa niso javno obelodanili. Časnik Times of Israel poroča, da naj bi bili trije Izraelci še vedno pogrešani, na izraleskem veleposlaništvu na Nizozemskem so vzpostavili dodatne telefonske linije. Notranje ministrstvo je pristojni vladni agenciji naročilo, naj podaljša delovni čas tudi čez šabat, judovski verski dan počitka, da bi izsledili pogrešane državljane.
Premier Benjamin Netanjahu je sporočil da bo tja poslal dve letali za evakuacijo izraleskih navijačev, izraelske obrambne sile pa so sprva dejale, da pripravljajo "reševalno misijo" in tja potujejo tudi medicinske ekipe izraelske vojske (IDF). Zdaj so sporočili, da pripadniki IDF vendarle ne odhajajo tja, ampak da se bodo osredotočili na brezplačno vračanje Izraelcev s civilnimi letali.
Letali nacionalne letalske družbe El Al naj bi v Amsterdamu pristali v prihodnjih urah. Navijači se bodo na krov lahko vkrcali tudi brez potovalnih dokumentov, pokazati bodo morali le shranjeno kopijo potnega lista ali neko drugo identifikacijo. El Al bo izjemoma letel tudi med šabatom, kar sicer ne, vendar so tokrat dobili dovoljenje vrhovnega rabina.
Prvo letalo bo iz Amsterdama poletelo ob dveh popoldne po lokalnem času, pozneje bosta proti Amsterdamu odleleti še dve redni liniji, vsako bo nosilo 350 potnikov.
Na Nizozemsko zaradi incidenta sicer odhaja novi izraelski zunanji minister Gideon Saar.
Nizozemske oblasti obljubile temeljito preiskavo
V premierjevem kabinetu so dodali, da "težki prizori napada na naše državljane v Amsterdamu ne bodo spregledani" in da Netanjahu "grozljiv incident spremlja z največjo resnostjo." Zahteval je tudi, da nizozemska vlada sprejme "odločne in hitre ukrepe" proti vpletenim.
Nizozemski premier Dick Schoof je v pogovoru z Netanjahujem dejal, da je zgrožen zaradi "nesprejemljivega antisemitskega napada" in obljubil, da bodo storilce izsledili in kazensko preganjali.
Zunanje ministrstvo je Izraelcem v Amsterdamu sprva svetovalo, naj ne zapuščajo hotelov, svet za nacionalno varnost pa je pozval, naj v javnosti ne kažejo izraelskih ali judovskih simbolov. Pozneje so dejali, da so na območju lokalne policijske sile, zato je odhod na letališče varen. Izraelce so pozvali, naj se čimprej odpravijo domov, tistim, ki bodo ostali v Amsterdamu, pa svetujejo, naj si na telefone naložijo aplikacijo, kjer bodo na voljo posodobitve o razmerah.
Amsterdamska županja po nasilju napovedala poostrene varnostne ukrepe
Županja Amsterdama Femke Halsema je danes zaradi nasilja med propalestinskimi demonstranti in izraelskimi navijači napovedala poostrene varnostne ukrepe v mestu in začasno prepoved protestov. Po podatkih policije je bilo v nasilju lažje poškodovanih med 20 in 30 ljudi, še pet pa so jih hospitalizirali. Policija je aretirala 62 ljudi.
"Sram me je zaradi tega, kar se je zgodilo v mestu," je priznala Halsema in nasilje označila za eksplozijo antisemitizma, kakršnega že dolgo nismo videli. Kot je pojasnila, so huligani po tekmi na skuterjih aktivno iskali izraelske navijače, da bi jih napadli. Ob tem je napovedala poostrene varnostne ukrepe v Amsterdamu in začasno prepoved protestov.
Golob obsodil nedopustno nasilje v Amsterdamu
Premier Robert Golob je danes obsodil nasilje med propalestinskimi demonstranti in izraelskimi navijači, ki je izbruhnilo v četrtek v Amsterdamu. "Obsojam vsako nasilje in izražam sočustvovanje z vsemi žrtvami," je dejal premier ob robu neformalnega zasedanja voditeljev EU v Budimpešti.
"Vsako nasilje je nedopustno. To, kar lahko v tem trenutku rečem, je samo to, da se mora ta vojna končati čim prej, sicer se bojim, da bo takih nekontroliranih dogodkov v bodoče samo še več," je dejal Golob in tako nemire povezal s trajajočo vojno v Gazi.
Pri tem Golob priznava, da je na eni strani "nekontrolirano civilno prebivalstvo, kar je res težko predvideti, na drugi strani imamo pa državo in država ima vedno bistveno večjo odgovornost, kot jo imajo posamezniki".