Po tem, ko je Evropska nogometna zveza (Uefa) že septembra odprla preiskavo poslovanja najpremožnejšega francoskega kluba, Paris Saint-Germaina, so mnogi pričakovali, da se Parižanom obeta ostra kazen. V francosko prestolnico je namreč v minuli sezoni za rekordnih 222 milijonov evrov prestopil brazilski napadalec Neymar, klub, ki je v minuli sezoni osvojil vse naslove v domovini, pa mora v poletnem prestopnem roku tudi odkupiti posojenega člana AS Monaca in francoskega reprezentanta Kyliana Mbappeja za okoli 180 milijonov evrov.
Uefa je v izjavi za javnost zapisala, da Parižani ostajajo "pod strogim nadzorom", najverjetneje pa v izogib sankcijam v naslednjih mesecih kmalu sledijo prodaje številnih članov prvega moštva. V javnosti se že nekaj časa pojavljajo številna imena: od prvega strelca v zgodovini kluba Edinsona Cavanija, do argentinskega in nemškega zvezdnika Angela di Marie ter Juliana Draxlerja, PSG naj bi imel le še do konca junija čas, da s prodajami igralcev pridela 60 milijonov evrov.
Kljub več domnevnim kršitvam brez kazni
Pravila finančnega fair playa (FFP) namreč velevajo, da klub s prodajo in nakupovanjem igralcev dolgoročno ne dela izgube, temveč ohranja vsaj približno ravnovesje (tako imenovano pravilo "break-even") pred prihodki in odhodki. Predsednik Uefe Aleksander Čeferin je sicer velik zagovornik FFP, ki ga je uvedel njegov predhodnik Michel Platini, a bo najnovejša odločitev Uefe gotovo še okrepila kritike na račun krovne organizacije, ki po mnenju nekaterih ne stori dovolj za kaznovanje najpremožnejših prekrškarjev.
"Finančni vpliv prestopnih aktivnosti od poletja 2017 do vključno prihajajočega prestopnega roka in skladnost z zahtevo 'break-even' za finančno leto 2018, bo ostalo pod strogim nadzorom in bo temeljito pregledano v naslednjih tednih," je v izjavi zapisala Uefa, ki jo zanimajo poslovanja klubov v triletnem obdobju.
Sumi napihovanja vrednosti pogodb
PSG je na nogometni tržnici v treh letih sicer pridelal več kot tristo milijonov evrov izgube. Po podatkih Transfermarkta je francoski prvak pridelal 92,2 milijona evrov primanjkljaja leta 2015, sledili sta še "rdeči" leti 2016 (78,7 milijona evrov) in 2017 (144 milijonov evrov). V 144-milijonsko številko ni vključen prestop Mbappeja. Le Journal de Dimanche je že sredi aprila poročal, da je Uefa zaradi sumov napihovanja vrednosti pogodb preiskala poslovanje Francozov, ki imajo podpisane sporne pogodbe s katarsko vlado prek Katarskega turističnega urada (QTA).
Parižani so sicer v Nyon poslali vso potrebno dokumentacijo, a je Uefa izpeljala lastno preiskavo in naj bi našla več kršitev, očitno pa ne dovolj hudih, da bi Francoze in njihove katarske lastnike kaznovala.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.