Slovenija na generalki pred odhodom v Nemčijo ni navdušila

Ljubljana, 08. 06. 2024 12.24 |

Jakob Batič
46

Slovenska nogometna reprezentanca je na zadnji generalki pred odhodom na Euru v Stožicah remizirala z Bolgarijo (1:1). Gostje so povedli že v tretji minuti, kmalu zatem pa je po odlični uigrani akciji izenačil Andraž Šporar.

Za razliko od torkove tekme z Armenijo Matjaž Kek ni štedil udarnih članov slovenske reprezentance. Odločil se je za večino nogometašev, ki so začenjali tekme v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo.

V vratih je bil Jan Oblak, pred njim od leve proti desni Erik Janža, Jaka Bijol, David Brekalo in Žan Karničnik. V osrčju sredine sta bila Adam Gnezda Čerin in Timi Max Elšnik, na desni strani Tomi Horvat, ki sicer v kvalifikacijah ni imel vloge prvokategornika, na levi pa Jan Mlakar. Standardni napadalski dvojec sta tvorila Benjamin Šeško in Andraž Šporar

Slovenija je v visokih temperaturah – srečanje se je začelo ob 15. uri, ker se bo ravno takrat začela druga tekma Eura s Srbijo  – hitro doživela hladen tuš. Bijol je v drugi minuti v kazenskem prostoru podrl Kirila Despodova, turški sodnik Arda Kardesler pa je brez omahovanja pokazal na belo točko. Odgovornost nase je prevzel prav Despodov, ki je Oblaka poslal v napačno smer in rutinirano poskrbel za prednost Bolgarije.

Kek je bil lahko zadovoljen, kako so se po prejetem golu odzvali njegovi varovanci. Že v 14. minuti je bil izid znova poravnan, in sicer po odlični kombinaciji iz kota. Z roba kazenskega prostora je na prvo vratnico pritekel Mlakar, ki je podaljšal na drugo, tam pa je bil na pravem mestu Šporar in brez večjih težav zatresel gostujočo mrežo.

Do konca polčasa se je nadaljeval pritisk Slovenije, najlepšo priložnost pa je v 33. minuti zapravil Šeško, ki se je znašel sam v kazenskem prostoru po podaji Karničnika, a je bil Svetoslav Vutsov v bolgarskih vratih na pravem mestu. Oblak je edino obrambo zbral nekaj minut prej, ko je naravnost vanj meril Simeon Petrov

Josip Iličić je tudi tokrat vstopil v drugem polčasu.
Josip Iličić je tudi tokrat vstopil v drugem polčasu. FOTO: Damjan Žibert

Kek se je med odmorom odločil za eno spremembo, v garderobi je ostal Horvat, vstopil pa je Nino Žugelj. Prav po njegovi desni strani je v nadaljevanju potekala večina slovenskih napadov, ki pa niso obrodili sadov. Priložnosti so bile redke, kot po pravilu je zmanjkala "zadnja podaja", česar s svojim vstopom ni spremenil niti Josip Iličić, ki so ga navijači v Stožicah znova glasno pozdravili.

Kek je v drugem polčasu opravil šest zamenjav. Poleg Žuglja, Iličića in Lovrića je v igro poslal še Balkovca in Celarja (oba v 72. minuti) ter Gorenca Stankovića v 82. minuti.

V 55. minuti je novo priložnost Šešku pripravil Karničnik z ostrim predložkom, a je napadalec Leipziga za las zgrešil žogo, v nadaljevanju akcije pa je preko vrat meril Mlakar. Nato je Sandi Lovrić, ki je v igro vstopil istočasno z Iličićem, meril z roba kazenskega prostora, Vutsov pa s strelom po sredini vrat ni imel težav. Omeniti velja še strel Iličića v 77. minuti, ki prav tako ni resneje ogrozil bolgarskih vrat.

Slovenija – Bolgarija
Slovenija – Bolgarija FOTO: Sofascore.com

So pa bili zato v drugem delu bolj nevarni gostje. Najprej je Oblaka ogrel Despodov, ko se je moral vratar Atletico Madrida konkretno potruditi, da je ostalo pri 1:1. Zadnjič pa je bilo nevarno v drugi minuti sodniškega dodatka, ko si je s samostojnim prodorom priložnost pripravil Filip Krastev, a Oblak ni imel večjih težav.

O neprepričljivi predstavi Slovenije priča tudi statistika, ki je bila v najpomembnejših segmentih skoraj povsem izenačena. V posesti žoge je bilo 51:49, v strelih 8:9, v strelih v okvir pa 5:4. Čeprav je šlo za pripravljalno tekmo, je Kek verjetno pogrešal več vneme med svojimi varovanci, o čemer veliko pove število rumenih kartonov: 0.