Beloruski privrženci hokeja, nogometa in nekaterih ostalih športov lahko še vedno obiskujejo različne prireditve, čeprav je novi koronavirus v državi že terjal okoli 30 smrtnih žrtev. Sergej Kovalčuk z ministrstva za šport in turizem je za ESPN spregovoril o trenutnem stanju v državi, kjer kljub pandemiji covida-19 niso prekinili elitnega nogometnega prvenstva (Višejšaja liga), za kar so se sicer odločili v skorajda vseh evropskih državah. Minuli konec tedna je tekme v živo sicer v povprečju spremljalo manj kot 500 gledalcev, več kot 1000 pa se jih je zbralo ob zmagi kluba Dinamo Brest nad Isločem iz Minska (3:1).
Poročali smo že o zanimivi pobudi kluba iz Bresta, ki je ob zadnjih tekmah pozval navijače z vsega sveta k nakupu virtualnih vstopnic, v zameno pa so na sedeže na domačem stadionu posedli lutke s fotografijami njihovih obrazov in dresi nekaterih znanih evropskih klubov. Šlo je za dobrodelno akcijo zbiranja denarja za boj s posledicami pandemije, ki je do 14. aprila po podatkih baltimorske univerze John Hopkins vzela 29 življenj. Našteli naj bi 2919 okužb, kljub vedno bolj zaskrbljujočemu razvoju dogodkov pa politiki zaenkrat sprememb ne predvidevajo.
'Čas bo pokazal, če smo se odločili prav'
"Pregledujemo, analiziramo in presojamo o situaciji vsako uro, ne vsak dan," je za ESPN povedal Kovalčuk. "Bodimo pošteni: danes nihče na tem svetu nima odgovora na vprašanje: 'Kaj bi morali storiti v tej situaciji?' Bi morali zapreti stadione in igrišča ali bi se morala tekmovanja nadaljevati? Je edina prava odločitev prekiniti vsa domača tekmovanja? Ali so bile odločitve prehitre in je nanje vplivalo pomanjkanje informacij ali panika? Mislili smo, da bi nogomet in hokej (sezona se je po načrtih končala 4. aprila, op. a.) lahko predstavljala dodaten ukrep, ki bi ljudi obvaroval pred depresijo in poskrbel za razvedrilo ter pogovore, to pa morate priznati, da bi lahko bilo v teh težkih časih zelo pomembno za vse nas. Čas bo pokazal, če smo se odločili prav."
Belorusija se je zaradi odločitev državnega vrha sicer znašla na udaru kritik, toda Kovalčuk meni, da v tem trenutku ni nič pomembnejšega od zdravja vsakega posameznika, medtem ko so nekatere navijaške skupine v državi pozvale k bojkotu tekem, ki jih v povprečju obišče veliko manj gledalcev kot v prejšnjih sezonah.
Podoben odziv navijačev kot v primerih terorizma
"Igralcem ni lahko igrati pred prazno tribuno, a razumejo, zakaj je to treba," dodaja Kovalčuk. "Zavedajo se, da je število navijačev, ki spremljajo vsak njihov strel prek televizije ali interneta, zelo visoko. To igralce še bolj motivira in zato so pripravljeni drug drugemu skočiti prek glave."
Po mnenju nemškega športnega ekonomista Dominika Schreyerja je beloruski primer padanja števila gledalcev dokaz, da navijači svoje vedenje prilagodijo tudi brez strogih ukrepov.
"Že iz primerov raziskav terorizma vemo, da se bodo začasno preplašeni gledalci vrnili na stadione, ko bodo začutili, da nevarnost upada. Videli bomo, kdaj, če sploh, se bo to zgodilo v Belorusiji," je za ESPN komentiral Scheyer.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.