AZ Alkmaar v finalu mladinske Lige prvakov občutno boljši od Hajduka

Ženeva, 24. 04. 2023 21.19 |

Medtem ko smo v elitni Ligi prvakov ravno dobili polfinaliste, pa se je sezona mladinske Lige prvakov že končala. V velikem finalu, ki je bil prvič odigran na Stade de Geneve, so z visokih 5:0 slavili mladi nogometaši AZ-ja iz Alkmaarja, ki so bili za razred boljši od vrstnikov iz splitskega Hajduka.

AZ Alkmaar in Hajduk sta pripravila svojevrstno presenečenje, saj sta oba kluba sezono elitnega nogometnega klubskega tekmovanja začela v kvalifikacijah. V njih je sodeloval tudi slovenski predstavnik, in sicer so bile to Domžale, ki pa so s skupnim izidom 5:2 (3:0 in 2:2) že v prvem krogu klonile proti Young Boysom.

Nizozemski predstavnik je moral nato na poti do finala v izločilnih bojih premagati Eintracht Frankfurt, Barcelono, Real Madrid in Sporting, Hrvati pa so bili boljši od Šahtarja iz Donecka, Manchester Cityja, Borussie iz Dortmunda in Milana.

V velikem finalu pa so mladi fantje iz Alkmaarja pokazali kvaliteto in povsem zasenčili vrstnike iz Splita. Prvi polčas je bil vse do zadnje minute izenačen, potem pa si je veliko napako privoščil Luka Vušković, ki je v lastnem kazenskem prostoru povsem brez potrebe podrl enega izmed napadalcev AZ-ja. Enajstmetrovko je uspešno izvedel Jayden Addai. AZ je na glavni odmor odšel z minimalno prednostjo, ki je ostala v veljavi vse do 70. minute, ko so Nizozemci stopili na plin in v roku desetih minut zabili kar tri gole. V 70. in 76. je v polno meril Ernest Poku, v 79. pa Mexx Meerdink. Slednji je osem minut kasneje zabil krsto v žebelj nogometašev Hajduka in zadel za končnih 5:0.

2022/23: AZ Alkmaar

AZ je tako postal še sedmi zmagovalec elitnega nogometnega klubskega tekmovanja za mladince, ki se igra od leta 2013. Edina kluba, ki sta v tem času tekmovanje osvojila več kot enkrat, sta Chelsea in Barcelona. Slovenijo je v skupinskem delu dvakrat (v sezonah 2014/15 in 2017/18) zastopal Maribor, ki pa je obakrat tekmovanje končal kot zadnji v svoji skupini.