Sam se, priznam, na spomnim niti enega. Celo drugouvrščenih se spomnim zelo malo. Spomnim pa se kar nekaj prvakov, kar so bili 'moji' Angleži, kot zelo dobro vedo, samo enkrat. Daljnega leta 1966. Pred 52 leti.
Nestvarna pričakovanja
Današnjo tekmo z Belgijci bodo gledali številni Angleži, a še daleč ne tako številni, kot so gledali poraz s Hrvaško in prejšnje zmage. Veliko jih bo raje uživalo nenavadno vroče in sončno angleško poletje. V parkih brez velikih televizijskih zaslonov. Konec je prazničnega vzdušja in kolektivnega veselja in rajanja, ki je spremljalo nastop Angležev na svetovnem prvenstvu v Rusiji. Nanj so odšli z majhnimi pričakovanji, predvsem zaradi mladega in neizkušenega moštva.
Končati bi se moralo drugače
Pričakovanja so se iz zmage v zmago povečevala v tolikšni meri, da so postala nestvarna. Delno zato, ker jih je vse do tekme s Hrvaško spremljala sreča. Angleži so se že videli v nedeljskem finalu s Francijo. Njihov nastop na tem svetovnem prvenstvu naj bi se končal z nedeljskim kronanjem v Moskvi in s pokalom svetovnih prvakov v rokah Harryja Kanea in deliričnim navdušenjem v angleških parkih, pubih in dnevnih sobah.
Za tolažbo?
Zaradi najvišjih pričakovanj je današnji dvoboj z Belgijo za Angleže nekaj neprivlačnega in nekaj, kar bi v primeru poraza in osvojitve četrtega mesta na svetovnem prvenstvu samo oživelo in povečalo nekoliko že poleglo razočaranje. Z zmago in osvojitvijo tretjega mesta bi se nekoliko potolažili, vendar bi to zmago hitro pozabili. Težka bo. Zdi se, da si Belgijci in njihova zlata nogometna generacija tretjega mesta veliko bolj želi. Že zato, ker ga niso še nikoli osvojili. Njihov največji dosedanji uspeh je bilo četrto mesto (1986).
Tudi največji uspeh Angležev poleg osvojitve naslova prvakov leta 1966 je bila osvojitev četrtega mesta na svetovnem prvenstvu leta 1990. Tretje mesto na letošnjem bi bil drugi največji uspeh.
Maščevanje
Motivacija za današnjo zmago naj bi bilo tudi angleško maščevanje Belgijcem za poraz v prvem delu turnirja (0:1), v katerem se, ker sta se obe moštvi že uvrstili v nadaljevanje turnirja, nista pomerili z najboljšimi igralci. Nogometni 'strokovnjaki' prepričujejo angleške navijače, da si je to tekmo vredno ogledati tudi zato, ker ponavadi dvoboji za tretje mesto prinesejo dober nogomet in veliko golov (do zdaj so bili v povprečju po štirje).
O soli in odprti boleči rani
Z zmago v dvoboju z Belgijo bi se s svetovnega prvenstva v Rusiji poslovili kot … zmagovalci, kar bi navijače ne samo nekoliko potolažilo, ampak povečalo (pa smo spet pri njih) njihova pričakovanja za naslednji veliki mednarodni turnir - Evropsko prvenstvo (2020).
Obstaja seveda tudi tista druga možnost. Da se bodo poslovili kot poraženci. Današnji poraz bi bil podoben vtiranju soli v še odprto bolečo rano.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.