Nogomet

Analiza: Premier League v veliki krizi še pred pandemijo

London, 10. 06. 2020 10.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Angleški prvoligaški klubi so v sezoni 2018/19 vpisali skupno izgubo v višini 674 milijonov evrov, še preden so utrpeli velike finančne posledice zaradi pandemije novega koronavirusa, je v torek razkrilo poročilo Vysyble, neodvisnih finančnih analitikov, ki se posvečajo finančnemu poslovanju v nogometu.

Ayoze Perez (na fotografiji), napadalec Leicester Cityja, ki je naslov v Premier League tako senzacionalno osvojil leta 2016.
Ayoze Perez (na fotografiji), napadalec Leicester Cityja, ki je naslov v Premier League tako senzacionalno osvojil leta 2016. FOTO: AP

Analiza neodvisnih strokovnjakov kaže, da je 20 klubov v elitnem otoškem nogometu skupaj doseglo izgubo kljub rekordnim prihodkom v višini 5,15 milijarde funtov (5,8 milijarde evrov). Finančni vpliv covida-19 bo velik, tudi če bodo načrti za konec zdajšnje sezone za pred gledalci zaprtimi vrati potekali brez težav. Klubom najelitnejšega ranga angleškega nogometa grozijo velike finančne posledice, kajti distributerji televizijskih in medijskih pravic zahtevajo rabat v višini 330 milijonov funtov (370 milijonov evrov), ker načrtovanih in že dogovorjenih tekem ni bilo mogoče izpeljati v skladu s pogodbo.

Za nameček pa se klubom obeta še dodatnih 126 milijonov funtov (141,5 milijona evrov) primanjkljaja z naslova prodaje izdelkov, VIP-aranžmajev in vstopnic na vsaki od tekem, ki bodo brez gledalcev na tribunah in torej tudi brez finančnega priliva.

Virus je zgolj pospeševalec
"Virus covid-19 ni vzrok nogometnih finančnih težav. Je zgolj pospeševalec tega, kar so naši podatki zelo jasno in zelo pravilno opredelili kot veliko dolgoročnejšo težavo," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal direktor Vysybla Roger Bell. "Številke za sezono 2018/19 so tiste, ki so moteče, in skrb zbujajoči finančni izidi angleških nogometnih divizij v članskih kategorijah kažejo na globlje težave s celotnim finančnim modelom," je čisto vino nalil finančni analitik.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Stroški plač klubov Premier League so se zvišali na 3,12 milijarde funtov, oziroma na 3,5 milijarde evrov. Liverpoolski Everton je objavil visoko izgubo v višini 111 milijonov funtov (125 milijonov evrov), Chelseaju pa se ni uspelo uvrstiti v Ligo prvakov. Modri so zgolj zaradi tega izgubili 96 milijonov funtov. Toda najbolj skrb zbujajoče znamenje za prihodnje finančno zdravje lige prihaja iz Tottenhama. Spurs so v sezoni 2018/19 zaslužili 68,6 milijona funtov (77 milijonov evrov) ‒ najvišji ligaški dobiček na krilih poti do finala Lige prvakov, v katerem so izgubili proti Liverpoolu. Toda londonski klub je prejšnji teden sporočil, da si je pri Angleški banki sposodil 175 milijonov funtov (197 milijona evrov).

'Nogomet sam je največji krivec'
"Naši podatki nenehno dokazujejo, da je nogomet sam največji krivec svoje lastne nesreče s prekomernim zanašanjem na TV-prihodke, z razmerjem med stroški in prihodki za zaposlene, ki redno presegajo varne meje delovanja (evropska zveza Uefa priporoča 70 odstotkov), in neuspehom prepoznati ključno finančno dinamiko in trende," je dodal Bell.

Gospodarski obeti za angleško drugoligaško tekmovanje so prav tako zelo klavrni. Štirje klubi tako imenovanega Championshipa še niso izdali svojih finančnih poročil za leto 2019, za premier league po kakovosti druga raven angleškega nogometa je doslej napovedala gospodarsko izgubo v višini 307 milijonov funtov (355 milijonov evrov). Končna poslovna izguba vseh 24 klubov prvenstva EFL naj bi znašala najmanj 400 milijonov evrov.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

beerch
10. 06. 2020 12.56
+2
Haha, končno so se začele kazati posledice ponorelih cen na nogometnem trgu. Ta balonček se ni mogel napihovati v nedogled...