Nogometna Superliga, ki je v zadnjih dneh dvignila mnogo prahu in kritik, je pred razpadom. Po tem, ko jo je že v torek zvečer zapustila šesterica angleških klubov, ki so bili soustanovitelji, sta zdaj uradno izstopila tudi dva italijanska kluba, milanska Inter Samirja Handanovića in AC Milan ter španski Atletico Madrid Jana Oblaka. Osamljeni ostajajo trije klubi, ki še vztrajajo v konkurenci, Real Madrid, Barcelona in Juventus.
"FC Internazionale potrjuje, da klub ni več del projekta Superlige. Vedno smo zavezani k temu, da damo navijačem najboljšo nogometno izkušnjo. Inovacije in vključevanje so del naše DNK od nastanka," so pri Interju zapisali v sporočilu za javnost in dodali, da so skupaj z delničarji vedno stremeli k izboljšanju nogometne industrije."Pri Interju verjamemo, da mora nogomet – tako kot vsak sektor – vedno zanimati stalno izboljševanje tekmovanj za užitek navijačev vseh starosti po svetu, seveda v okvirih finančne vzdržnosti," so dodali. "S to vizijo se veselimo nadaljnjega dela z institucijami in vsemi deležniki za prihodnost športa, ki ga imamo radi," so končali.
Pri njihovem mestnem tekmecu Milanu so na svoji spletni strani poudarili, da se odrekajo Superligi. "Vabilo za sodelovanje pri projektu smo sprejeli s pravim namenom – narediti najboljše možno evropsko tekmovanje za navijače po svetu in v interesu tako kluba kot naših navijačev," so zapisali rdeče-črni.
Dodali so, da spremembe niso vedno lahke, ampak da je evolucija ključna za napredek. "In strukture v evropskem nogometu so se razvile v desetletjih," so poudarili. "Toda navijači so jasno izrazili svoje mnenje o Superligi in AC Milan mora poslušati tiste, ki ljubijo ta čudovit šport."
V Španiji pa je prvi od trojice uraden izstop potrdil Atletico, v kratkem pričakujejo podoben korak še od Reala Madrida in Barcelone. "Vodstvo kluba Atletico Madrid se je zjutraj sestalo in odločilo uradno sporočiti Superligi in drugim ustanovnim klubom, da ne bo dokončno formaliziralo sodelovanja pri projektu," so zapisali pri Atleticu. "Atletico Madrid se je za priključitev Superligi odločil prejšnji ponedeljek kot odgovor na okoliščine, ki jih zdaj ni več," so še pojasnili Madridčani in seveda tudi oni izpostavili pomembnost harmonije v Atleticovi družini, pri čemer so najpomembnejši predvsem navijači.
Agnelli prepričan, da projekta ni več moč izpeljati
Če sem povsem pošten, je očitno, da to ni mogoče," je na vprašanje, ali se projekt po vseh odstopih še lahko uresniči, odgovoril Andrea Agnelli.
Ta kot eden od pobudnikov nove Superlige v zadnjih dneh med nogometnimi navijači po svetu žanje vse kaj drugega kot simpatije. Sam pa je v torek za italijanske medije dejal, da je nogomet postal velika industrija in potrebuje stabilnost. "Nogomet ni več igra. Danes smo 25-milijardna industrija, ki potrebuje stabilnost," je še pred izstopom šestih angleških klubov iz Superlige dejal za La Repubblico in poudarjal, da bo projekt 100-odstotno uspel.
Agnelli je s "superligaško akcijo" razočaral predsednika Evropske nogometne zveze (Uefe) Aleksandra Čeferina, s katerim sta si bila blizu. Italijan je do nedelje še vodil Evropsko združenje klubov (ECA), bil tudi član izvršnega odbora Uefe, a zatem nenadno in po tiho zapustil obe funkciji in prestopil med "superligaše". Vse to je seveda zmotilo Čeferina, ki mu je namenil tudi kar nekaj ostrih besed. "Nikoli še nisem videl nekoga, ki bi toliko lagal in tako vztrajno," je bil kritičen Čeferin. Prekinitev odnosa s Čeferinom je Agnelli pospremil le s stavkom: "To so podrobnosti iz zasebnega življenja."
Zjutraj so pri Superligi še vztrajali in dejali, da bodo projekt preoblikovali, ker gre za zadevo, ki jo nogomet nujno potrebuje. Po tehtnem premisleku so izrečene besede požrli.
KOMENTARJI (617)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.