Olimpija v Ligi prvakov. Zaenkrat sicer le v kvalifikacijah, toda navijači zeleno-belih tudi to dejstvo proslavljajo vsaj tako glasno kot v soboto osvojeni državni naslov. A streznitev bi lahko bila precej boleča, saj so leta neuspehov na evropskem prizorišču koeficient Ljubljančanov znižala do te mere, da zaostaja tudi za tistim Dinama iz Tbilisija, islandskega FH, slovaškega Trenčina, litovskega Žalgirisa in ostalih. Maribor je bil s svojimi evropskimi pohodi tako uspešen, da je bil nazadnje celo blizu tega, da bi zasedel mesto nosilca v zadnjem odločilnem krogu, nato pa se je na začetku tekoče sezone boleče poslovil proti Astani in ostal brez evropskih nastopov, na koncu pa tudi brez državnega naslova. Zdaj bo Slovenijo v najelitnejšem evropskem tekmovanju prvič po letu 1993 zastopala Olimpija, ki je takrat po izvajanju najstrožjih kazni precej klavrno izpadla proti latvijskemu Skontu, leto prej pa je v Ljubljano prišel sloviti AC Milan in napredoval s skupnih 0:7. Zeleno-beli so bili na prvi stopnički sicer uspešni in izločili estonsko Normo. Zmaji so bili sicer štirikrat zapored državni prvaki, toda takratna pravila igre niso najbolj ugodno vplivala na predstavnike manjših držav, ki so se morali zadovoljiti z igranjem kvalifikacij za pokal Uefa.
Za razliko od Maribora, ki je štirikrat igral skupinski del katerega od evropskih tekmovanj, bo morala Olimpija storiti zgodovinski korak. Temu je bila blizu že pred petimi leti, ko je na krilih nekdanjega kapetana Dareta Vršiča z veliko smole izpadla iz tretjega predkroga Lige Evropa proti dunajski Austrii in izgubila povratno tekmo na Dunaju z 2:3. Zdaj zeleno-bele čaka drugi krog kvalifikacij za uvrstitev v Ligo prvakov, kjer bodo ljubljanska ena od 34 ekip, v družbi državnih prvakov pa seveda ne bo nosilka. S koeficientom 4.625 točke (Mariborov je skoraj petkrat višji pri 21.625) se bo morala Olimpija že takoj pomeriti z zelo močnim nasprotnikom, če seveda ne bo imela sreče z žrebom. Ta bi ji lahko namenil Salzburg, APOEL Nikozijo, Legio Varšavo, Dinamo Zagreb, Crveno zvezdo, Celtic, Ludogorec Razgrad, Qarabag, Copenhagen in tudi staro mariborsko znanko Astano. "Srečen" žreb bi za Olimpijo predstavljal, če bi jim namenil norveški Rosenborg, gruzinski Dinamo Tbilisi, albanski Skenderbeu, moldavski Šerif in Hafnarfjardar z Islandije. Potrebno je dodati, da bi se lahko Evropska nogometna zveza (Uefa) naknadno odločila za geografsko delegiranje žreba, ki bi torej vsaj malce olajšal delo Ljubljančanom.
"Velik uspeh je odtehtal trnovo pot, ki smo jo morali prehoditi. Vmes smo se morali spopasti s številnimi nepričakovanimi težavami, a vse to je danes pozabljeno," se je po zmagi v Velenju, ki je potrdila državni naslov, proti evropski pustolovščini že obračal predsednik Milan Mandarić. "To je uspeh za Guinnessovo knjigo rekordov. Zelo sem ponosen na ta uspeh. Zdaj je pred nami odgovorna naloga, saj moramo narediti veliko reči za ugled slovenskega nogometa v tujini. Po mojem mnenju je slovenski nogomet v Evropi podcenjen in to nameravamo spremeniti. Kmalu se bomo začeli pripravljati na Evropo," je še dodal srbski poslovnež, ki se v elitna tekmovanja stare celine vrača po letu 2008, ko je njegov takrat že bivši klub Portsmouth v skupini pokala Uefa zaostal za Wolfsburgom, Brago in AC Milanom. Kot predsednik Nice je leta 1997 tudi izpadel iz drugega kroga pokala pokalnih zmagovalcev proti praški Slaviji. Mar priprava na Evropo pomeni tudi okrepitve? Navijači Olimpije v javnost že pošiljajo svoje skrite in ne tako skrite želje, med katerimi so nekdanji reprezentant in branilec kluba Branko Ilić, občasni reprezentant Haris Vučkić in drugi.
KOMENTARJI (225)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.