'Nisem pomislila na odstop'

Osaka, 02. 09. 2007 09.02 |

Helena Javornik je zadnji dan 11. atletskega svetovnega prvenstva v maratonu zasedla 30. mesto. Zmagala je Kenijka Ndereba.

Helena Javornik je v maratonu zasedla 30. mesto (2:42,03) in za zmagovalko Catherine Ndereba iz Kenije (2:30,37) zaostala 11 minut in 26 sekund. Druga na maratonu je bila Kitajka Chunxiu Zhou, ki je za zmagovalko (2:30,37) zaostala osem sekund, tretja pa je bila domačinka Reiko Tosa, ki je z 18 sekundami zaostanka z bronom osvojila prvo odličje na tem SP za prirediteljico Japonsko.

Helena Javornik je zasedla 30. mesto.
Helena Javornik je zasedla 30. mesto. FOTO: POP TV

Za Slovenijo se je s tem končalo letošnje SP, ki je najuspešnejše v zgodovini, saj je Primož Kozmus osvojil srebro v metu kladiva, peti mesti sta si priborili Marija Šestak v troskoku in Brigita Langerholc v teku na 800 m, Miran Vodovnik je bil šesti v suvanju krogle, sedmi pa je bil v šprintu na 100 m Matic Osovnikar. Po finalnih uvrstitvah je Slovenija med 200 državami pred zadnjimi sedmimi podelitvami medalj na 19. mestu (20 točk), po številu medalj pa deli 23. mesto.

"Pri 30 kilometrih me je skoraj pobralo. Namesto da bi tekla, sem zaradi izčrpanosti vozila slalom. Na srečo to ni trajalo dolgo in sem se pobrala. Kljub težavam pa nisem niti za trenutek pomislila, da bi odstopila," je povedala Javornikova.

V vodilni skupini je bila prvih 20 kilometrov, nato pa je kmalu izgubila stik z najboljšimi, zaostala minuto in sedem sekund in bila nato do konca okrog 29. mesta. Po prihodu v cilj se je izčrpana ulegla in popila nekaj tekočine. Javornikova je bila vidno boljša že po popiti dodatni tekočini.