Šport

Nesreča zasenčila četrto etapo

Ptuj, 06. 05. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Četrta etapa 11. kolesarske dirke Po Sloveniji se je končala s skupinskim padcem v šprintu ubežne skupine, v katerem se je huje poškodoval Jure Zrimšek.

Padec Jureta Zrimška v ciljni ravnini (Foto: Mitja Šmid Bricelj)
Padec Jureta Zrimška v ciljni ravnini (Foto: Mitja Šmid Bricelj) FOTO: Mitja Šmid Bricelj

Številni gledalci, ki so si na Ptuj prišli ogledat cilj četrte etape so namesto pravega praznika in nove slovenske zmage doživeli šok. V ciljnem sprintu, v katerem je vse kazalo na novo slovensko zmagoslavje, je prišlo do množičnega padca, na pogled izredno hudega. V nesreči, ki jo je povzročil Nizozemec Arno Wallaard (Axa), sta jo skupila slovenska sprinterja Borut Božič (Perutnina Ptuj) in Jure Zrimšek (Krka), ki sta v skupnem seštevku na prvih dveh mestih. Težje poškodbe je dobil Zrimšek, ki so ga odpeljali v bolnišnico. Po prvih podatkih si je Zrimšek zlomil rebro, tako da dirke ne bo mogel nadaljevati. Božič je padel v cilj, tako da je zasedel drugo mesto, za Švedom Jonasom Ljungbladom (Amore&Vita) in pred Leonom Makarovičem (Radenska Rog).

"Ne vem, kaj se je točno dogajalo. Ko sem prehitel Nizozemca, sem se kar naenkrat znašel na tleh. Zelo sem razočaran, želel sem si zmagati pred domačimi navijači na Ptuju, rumena majica mi je lahko le v uteho, pravega veselja pa ob tem ni," je bil na cilju slabe volje Božič, novi vodilni v skupnem seštevku, ki je imel priložnost, da zabeleži še tretjo zaporedno zmago, kar doslej na slovenski "pentlji" ni uspelo še nikomur. Na srečo pa bo imel priložnost za novo zmago že v naslednji etapi od Lenarta do Beljaka, saj je pri padcu v "ribico" dobil le odrgnine in modrice, sodniki pa so mu s časom zmagovalca pripisali zadnje mesto v ubežni skupini.

Drugo mesto četrte etape je kljub padcu osvojil Borut Božič
Drugo mesto četrte etape je kljub padcu osvojil Borut Božič FOTO: POP TV

Ptujčani so imeli v 160 kilometrov dolgi etapi s startom v Lenartu in ciljem v najstarejšem slovenskem mestu dve želeni nalogi. Dobiti etapo in tudi prevzeti vodstvo v skupnem seštevku, kjer je bil po treh etapah z majhno prednostjo najboljši njihov nekdanji moštveni kolega Andrej Omulec, zdaj član Radenske Roga. Glede na konfiguracijo proge je bil glavni kandidat za obe lovoriki po etapi prav Božič, ki si naj bi pridobil bonifikacijske sekunde za sprinte.

Najboljše slovensko profesionalno moštvo je imelo vse niti v rokah od samega začetka, ki je bil izredno hiter. Na prvem letečem cilju na 50 kilometru v Beltincih je bil Božič že najboljši, s čimer je dobil tri sekunde bonifikacije. Prav po vmesnem cilju v Prekmurju je 27 kolesarjem uspel pobeg. V ubežni skupini, ki je svojo prednost - na koncu je znašala več kot 12 minut, večala iz kilometer v kilometer, je bila večina favoritov, ob rumeni majici sta manjkala le kolesarja Perutnine Ptuja Valter Bonča in Massimo Demarin, kar je ptujskemu trenerju Srečku Glivarju nekoliko pokvarilo razpoloženje.

A na to je hitro pozabil in že skoval taktiko za naprej. Božič je dobil tudi leteči cilj v Lenartu, po zmagi Matica Strgarja (Radenska Rog) na edinem gorskem cilju - s tem je le potrdil pikčasto majico za najboljšega voznika na vzponih, pa se je iz skupine odlepil še en "picek", kot kolesarje Perutnine kličejo konkurenti, Matej Stare. S tem pobegom je Glivar želel, da nasprotniki pri lovljenju porabilo čim več moči, kar je bila voda na mlin Božiču. A v sprintu skupine je prišlo do že omenjene nesreče, ki jo je izkoristil Šved Jonas Ljungblad, tretji etapni zmagovalec letošnje dirke.

V ciljni areni je bilo razpoloženje med Slovenci precej klavrno
V ciljni areni je bilo razpoloženje med Slovenci precej klavrno FOTO: POP TV

Razpoloženje v ciljnem prostoru je bilo seveda klavrno. Najboljši se uspeha niso mogli veseliti, slabe volje pa so bili tudi trenerji, predvsem slovenski. "Danes gre vse narobe. Najprej sem izvedel za preveliko število krvnih telesc pri Golčerju, za katerega je ob tako dobri pripravljenosti nenastop na Giru katastrofa, nato še ta strašen padec," je dejal Milan Eržen, trener Zrimška in manager Golčerja ter še nekaterih slovenskih profesionalcev. Prav nič manj nerazpoložen ni bil Gorazd Penko, ki je kot trener Radenske Roga izgubil skupno vodstvo (Omulec ni izkoristil domačih cest, etapa je potekala tudi skozi njegov domači kraj Sveti Jurij ob Ščavnici), kot selektor reprezentance pa dobil dodatne skrbi zaradi poškodbe Zrimška, dobitnika kronometerskih odličij z zadnjih dveh evropskih prvenstev. Upa lahko le, da si je 22-letnik iz Žabje vasi pri Novem mestu poškodoval le ključnico, za kar bi potreboval približno tri tedne počitka, in da ni dobil kakšnih hujših poškodb.

Izidi 4. etape:

1. Jonas Ljungblad (Šve/Amore&Vita) 3:45:09
2. Jure Zrimšek (Slo/Krka)
3. Leon Makarovič (Slo/Radenska Rog)
4. Matic Strgar (Slo/Radenska Rog)
5. Christian Heule (Švi/Macandina)
6. Yves Portmann (Švi/Macacandina)
7. Markus Eibegger (Avt)
8. Vladimir Kerkez (Sava)
9. Martin Prazdnovski (Slk)
10. Drasutis Stundzia (Lit/Cyber Team)
...
12. Matej Stare (Slo/Perutnina)
16. Mitja Mahorič (Slo/Perutnina)
22. Jani Brajkovič (Slo/Krka)
23. Miha Švab (Slo/Krka)
25. Borut Božič (Slo/Perutnina) vsi isti čas
35. Primož Šegina (Slo/Štajerska) + 12:45

Skupni vrstni red:

1. Borut Božič (Slo/Perutnina) 11:27:16
2. Jure Zrimšek (Slo/Krka) + 0:06
3. Aleksander Kušinski (Blr/Amore&Vita) 0:34
4. Jonas Ljungblad (Šve/Amore/Vita) 0:52
5. Leon Makarovič (Slo/Radenska Rog) 0:56
6. Matej Stare (Slo/Perutnina) 0:57
7. Sascha Urweider (Švi/SAeco-Romer's) 0:57
8. Mitja Mahorič (Slo/Perutnina) 0:58
9. Jani Brajkovič (Slo/Krka) 0:59
10. Matic Strgar (Slo/Radenska Rog) 1:00

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10