Šport

Nemci veliko močnejši

Beograd, 03. 09. 2006 10.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Slovenski vaterpolisti so doživeli tretji poraz. Vaterpolska zveza se je medtem pritožila zaradi kazni Veraču.

Slovenska moška vaterpolska reprezentanca je na evropskem prvenstvu v Beogradu izgubila tudi tretjo tekmo v predtekmovalni skupini B. V nedeljo so varovanci Željka Tonkoviča morali priznati premoč Nemčiji s 6:14 (2:2, 0:5, 3:2, 1:5). Zadetke za Slovenijo so dosegli Matej Nastran in Žiga Belderman po dva ter Jure Nastran in Primož Troppan po enega.

Slovenija je spet visoko izgubila proti Nemčiji.
Slovenija je spet visoko izgubila proti Nemčiji. FOTO: Reuters

Slovenski vaterpolisti so po pričakovanju doživeli še tretji poraz proti izkušeni in močni ekipi Nemčije, ki se je pred prvenstvom v strokovnem štabu okrepila še s črnogorskim strokovnjakom Petrom Porobičem. Že tako oslabljena vrsta, za katero ne igra četverica izkušenih vaterpolistov, je imela danes na seznamu zaradi kazni Blažu Veraču na tekmi z Grčijo le 12 vaterpolistov, kar je bil dodaten udarec za slovensko vrsto. "Seveda je to negativno in se čuti, a bi bil to slab izgovor. Ne razmišljam o težavah, ampak o tem, kako bomo igrali," je bil vnovič večno pozitiven slovenski selektor Željko Tonkovič. Za nameček je tekmo začel še z obolelim Igorjem Belofastovom, ki je v soboto zvečer moral k zdravniku.

V ponedeljek ob 13. uri Slovenijo čaka nastop proti Italiji. Selektor Željko Tonkovič bo na njej in na naslednji tekmi s Hrvaško skušal predvsem mlajše igralce dokončno pripraviti na odločilne boje za razvrstitev od 9. do 12. mesta, saj EP kaže, da predvsem v napadu vse sloni na štirih izkušenih igralcih.

"Ne smemo si lagati in upati na zmago. Italijani tukaj nastopajo z nekoliko pomlajeno vrsto, s katero je morda še težje igrati, saj vsi ti mladi iščejo potrditev in uveljavitev. Vsekakor so tudi tukaj z odlično reprezentanco," dodaja slovenski selektor.

Slovenska vrsta se je pogumno spustila v dvoboj s favoriziranim nasprotnikom in po prvi četrtini je bilo vodstvo ekipe lahko prvič zadovoljno, saj je izid na semaforju kazal 2:2, predvsem po zaslugi slovenske obrambe, ki je delovala odlično. V drugi polovici prvega polčasa so se Slovenci bolj odprli, na žalost pa se jim načrti niso izšli. Napad je zaigral slabše od pričakovanj, Nemcem so se ponudile priložnosti za protinapade in v drugem delu so dosegli kar pet golov, dodobra namučili Slovence in praktično predčasno dobili srečanje. Zanimivo je, da je bila druga četrtina najslabša doslej na vseh tekmah. "Kljub vsemu smo lahko zadovoljni, saj smo večji del tekme odigrali kot smo se dogovorili. Premagali so nas z dobrim protinapadom, a glede na vse nismo igrali slabo. V drugi četrtini pa smo res imeli kar nekaj težav pri branjenju gola, vendar večji del zaradi neučinkovite igre v napadu," je bil prvič na EP po tekmi zadovoljen Tonkovič.

V drugem polčasu je v slovenska vrata vstopil Luka Prelc, ki brani v prvi nemški ligi in si je nastop proti Nemčiji res želel in se nanj tudi pripravil. Zamenjal je obolelega Belofastova in s številnimi lepimi obrambami razbremenil reprezentanco. Slovenija se je zato približala na 7:4 in prvič na EP sploh dobila četrtino - 3:2. V zadnjem delu je igra slovenske izbrane vrste spet padla. "Videlo se je, da je nasprotnik slabši od prejšnjih dveh, še vedno pa smo napravili preveč napak. Prav zaradi tega smo že predčasno izgubili tekmo," je povedal vratar Belofastov.

Prav v zadnji četrtini je slovenska reprezentanca spet poskrbela za kazni. Najprej je rumen karton dobil selektor Željko Tonkovič, katerega zaščitni znak ob spremljanju tekem je močan glas na robu igrišča, kasneje je bil izključen njegov pomočnik Aleš Komelj, ob koncu tekme pa s pravico zamenjave tudi igralec Matej Nastran, vsi trije zaradi komentiranja sodniških odločitev. "Sodniki imajo pri meni možnost, da mi dosodijo rumeni karton, kar za Aleša ne velja. Po mojem bi zaleglo opozorilo, a imajo tudi pravico do izključitve," je še dodal Tonkovič.

Bazen Tašmajdan, gledalcev 300, sodnika: Klopper (Nizozemska) in Čirič (Srbija)
Slovenija: Belofastov, Šulič, Kecman, Šmarčan, M. Nastran 2, Mihelčič, A. Verač, J. Nastran 1, Troppan 1, Balderman 2, Puš
Grčija: Tschigir, Naroska, Savič 1, Dierolf 1, Politze 2, Nosek 5, Scherwitis 2, Oeler, Kieloch, Mackeben 1, Zellmer, Bukowski, Mueller 2
Osebne napake: Slovenija 11, Nemčija 8
Prednost igralca več: Slovenija 8 (2), Grčija 10 (5)
Petmetrovke: Slovenija 0, Grčija 0
Izključitev s pravico zamenjave: M. Nastran
Rdeči karton: Aleš Komelj

________________________________________________

Pritožba zaradi kazni

Vaterpolska zveza Slovenije pa je vložila uradno pritožbo na kazen prepovedi petih tekem igranja, ki jo je v soboto izrekla Evropska plavalna zveza (LEN) slovenskemu igralcu Blažu Veraču, ki je minuto pred koncem tekme z Grčijo udaril nasprotnega igralca. LEN je v primeru Verač ravnala izjemno strogo, mnogo strožje kot je bila to praksa doslej, enako pa velja za oba sodnika, ki sta bila kaznovana s prepovedjo sojenja do konca prvenstva.

Pri VZS poudarjajo, da je Verač prejel najvišjo možno kazen po disciplinskem pravilniku, ob tem pa ni imel možnosti, da bi svoje dejanje razložil, kar je običajna praksa. Posebej se pri VZS čudijo odločitvi LEN, ker prekršek v očeh sodnikov ni bil najhujše vrste, saj je bil igralec izključen s pravico zamenjave. Prav tako pa ob kazni igralcu in zvezi ni bila dana možnost oziroma čas za pritožbo.

Pri VZS navajajo, da je odločitev LEN v nasprotju z uradnim postopkom in pravili, pa tudi z osnovnimi človekovimi pravicami, zato od LEN zahtevajo, naj odločitev razveljavi.

Obenem pa se pri VZS čudijo, saj so Grki po tekmi grdo napadli slovenskega vaterpolista in ob tem ni bil nihče kaznovan, Veraču so morali ob robu bazena v bran stopiti igralci, vmešati pa so se morali tudi varnostniki ob igrišču. Tudi v tem primeru je šlo po mnenju VZS za obravnavanje podobnih dogodkov s povsem različnega zornega kota.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.