Šport

Najboljši Francozi

Zürich, 05. 02. 2006 08.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Francoska rokometna reprezentanca je osvojila naslov evropskega prvaka. Drugi so Španci, tretji pa Danci.

Francoska reprezentanca je zasedla evropski prestol
Francoska reprezentanca je zasedla evropski prestol FOTO: Reuters
Francoska reprezentanca je najboljše igre prikazala prav v sklepnem delu v dvorani Hallenstadion v Zürichu. V sobotnem polfinalu je brez večjih težav premagala Hrvaško, vajo pa ponovila še naslednji dan, potem ko se je v finalnem obračunu dobesedno poigrala s Španijo, ki je po lanskem zmagoslavju na svetovnem prvenstvu v Tuniziji bila nekakšna papirnata favoritinja švicarskega turnirja.

Francoska moška rokometna reprezentanca je osvojila zlato kolajno na sedmem evropskem prvenstvu v Švici, potem ko je v velikem finalu v Zürichu premagala Španijo z 31:23 (17:13). V tekmi za tretje mesto je Danska premagala Hrvaško z 32:27 (16:9). Slovenija je osvojila končno osmo mesto.

Francoska rokometna reprezentanca se je po dveh naslovih svetovnih prvakov (na Islandiji leta 1995 in v Franciji leta 2001) prvič v zgodovini okronala še z naslovom evropskega prvaka. Trikolorji na dosedanjih šestih zaključnih turnirjih stare celine niso bili ravno uspešni, najboljši dosežek so dosegli na Hrvaškem leta 2000, ko so osvojili četrto mesto, v letošnji finalni tekmi pa so se prav poigrali s Španci ter se veselili velikega in zasluženega zmagoslavja.

Zadovoljni francoski navijači
Zadovoljni francoski navijači FOTO: Reuters
Slovenska moška rokometna reprezentanca je evropsko prvenstvo končala na osmem mestu.

Španija je na lanskem svetovnem prvenstvu v Tuniziji s končnim zmagoslavjem prekinila niz porazov finalnih dvobojev na največjih tekmovanjih, kljub temu pa je bil letošnji poraz s Francijo že njen tretji na evropskih prvenstvih. Pred tem je v velikem finalu klonila s Švedsko leta 1998 v Italiji in z Rusijo leta 1996 v Španiji.

Francoski strateg Claude Onesta - njegov zaščitni znak so že vrsto let leviske 501 in črna srajca - je pripravil izjemno taktiko: njegova obramba je povsem onemogočila španska zunanja zvezdnika Alberta Entrerriosa in Ikerja Romera (skupno sta dosegla skromnih pet golov), orjak Didier Dinart je "za malico pohrustal" do finalne tekme zelo prepričljivega Kubanca s španskim potnim listom Rolanda Fonseco, svoj delež pa je dodal v zadnjih dveh tekmah nepremagljivi vratar Thierry Omeyer. Napadalna igra trikolorjev je bila naravnost perfektna, ritem pa ji narekoval prvi igralec finalnega obračuna - Srb s francoskim državljanstvom Nikola Karabatič, z enajstimi doseženimi goli tudi najboljši strelec francosko-španskega dvoboja.

Francija je Špance porazila z osmimi goli razlike
Francija je Špance porazila z osmimi goli razlike FOTO: Reuters
Francija je doslej veljala za specialistko svetovnih prvenstvih, njena končna zmagoslavja na Islandiji leta 1995 in na domačih tleh leta 2001 to zgovorno potrjujeta, na evropskih prvenstvih pa je največji uspeh dosegla na Hrvaškem leta 2000, ko je bila četrta.

Najbolj prestižna in pomembna tekma v Švici je minila v popolni prevladi galskih petelinov, ki so resda nekoliko ležerneje začeli obračun s Španci in v 5. minuti zaostajali 1:4, nato pa povsem zagospodarili na tukajšnjem parketu Hallenstadiona. Njihova igra je bila iz minute v minuto vse bolj prepričljiva, na roko pa jim je šlo tudi dejstvo, da se je na sredini prvega polčasa poškodoval do tedaj izjemno razpoloženi španski čuvaj mreže David Barrufet, ki v nadaljevanju ni več stopil na igrišče. Dobra obramba in napad sta do izraza prišla v končnici prvega dela, ko so si Francozi priigrali štiri gole prednosti (17:13).

Veselje galskih petelinov
Veselje galskih petelinov FOTO: Reuters

V prvi polovici drugega polčasa so se Španci - na prvi tekmi v skupini B so Francoze premagali z 29:26, v prvem polčasu pa vodili s 17:9 - trudili preobrniti izid, vendar so bili v tem neuspešni. Motivirani francoski rokometaši so v obrambi garali in dihali drug za drugega, v napadu pa je razpoloženi Karabatič kot za stavo polnil špansko mrežo drugega vratarja Joseja Hombradosa. V 46. minuti so si priigrali prednost petih golov (25:20), v 49. sedmih (27:20), najvišjo prednost na dvoboju pa v 58. minuti, ko so vodili za devet (30:21).

Dvorana Hallenstadion, gledalcev 11.000, sodnika: Vakula in Ljudovik (oba Ukrajina)
Španija
: Hombrados, Entrerrios 2, Urios 4, Rocas 4, Garabaya, Belaustegui 1, Fis, Perez, Camara, Barrufet, Garcia 6, Romero 3 (2), Ortega 2, Rodriguez 1
Francija: Ploquin, Fernandez 2, Dinart, G. Gille 1, B. Gille 2, Narcisse 4, Girault, Karabatič 11, Kempe 2, Omeyer, Abati 6 (1), Abalo 1, Guigou 2, Bosquet
Sedemmetrovke: Španija 3 (2), Francija 3 (1)
Izključitve: Španija 6, Francija 8 minut
Rdeč karton: B. Gille (50.)

________________________________________________

Danci so bili tretji

Danska moška rokometna reprezentanca je osvojila končno tretje mesto na sedmem evropskem prvenstvu v Švici, potem ko je premagala Hrvaško z 32:27 (16:9).

Veselje danskih rokometašev
Veselje danskih rokometašev FOTO: Reuters

Danci so dobili rokometno predigro pred osrednjim dogodkom evropskega prvenstva v Švici - finalnim obračunom Španija - Francija. Severnjaki so v malem finalu povsem zasluženo ugnali zadnje olimpijske prvake iz Aten, ki v končnici letošnjega zaključnega turnirja nikakor ne najdejo prave igre.

Danci so na evropskem prvenstvu osvojili tretje mesto
Danci so na evropskem prvenstvu osvojili tretje mesto FOTO: Reuters

Naši južni sosedi so sicer odlično začeli, v 7. minuti so si priigrali prepričljivo vodstvo 5:1, vztrajni Danci pa so jih v 11. minuti praktično ujeli (4:5). Le dve minuti kasneje je na parketu Hallenstadiona obležal hrvaški ideolog igre Ivano Balič, po njegovem odhodu pa je dobesedno razpadla tudi hrvaška igra. Skandinavci so povsem prevzeli pobudo, z močnimi in natančnimi streli Larsa Madsena, z devetimi zadetki tudi najboljšega strelca hrvaško-danskega obračuna, iz minute v minuto višali prednost, na odmor pa odšli s sedmimi goli prednosti (16:9).

Hrvaška je tako kot v polfinalnem dvoboju s Francijo porazno odigrala končnico prvega polčasa, v zadnjih osmih minutah sploh ni dosegla gola, na drugi strani pa jih je Danska kar šest. Najbolj kritične minute pa so Hrvati doživeli v začetku drugega dela, ko so jim tekmeci v 36. minuti ušli na prednost desetih golov (20:10). Na pomolu je bila hrvaška katastrofa, a do nje po zaslugi rezervistov, predvsem Denisa Špoljariča in Denisa Buntiča, vendarle ni prišlo. Le šest minute kasneje so se približali na štiri gole zaostanka (18:22), po minuti odmora in napotkih stratega Ulrika Wilbeka pa se je danska igra znova vrnila na stare tirnice.

Dvorana Hallenstadion, gledalcev 11.000, sodnika: Breto in Huelin (oba Španija)
Danska: Hvidt, Madsen 9, Aagard, Ohm, Joergensen 2, Jensen 5, Rasmunssen 3, Christiansen 1, Boldsen 2, Asmussen, Spellerberg 1, Knudsen 2, Stryger 5 (1), Noeddesbo 2
Hrvaška: Losert, Sulič 1, Balič 1, Lackovič 6, Vori 3, Dominikovič, Džomba 6 (4), Šola, Horvat, Goluža, Šprem, Špoljarič 5, Metličič 3, Buntič 2
Sedemmetrovke: Danska 1 (1), Hrvaška 5 (4)
Izključitve: Danska 10, Hrvaška 6 minut
Rdeč karton: /

________________________________________________

V kvalifikacijah za svetovno prvenstvo z Avstrijo

V kvalifikacijah za SP v Nemčiji se bo Slovenija pomerila z Avstrijo
V kvalifikacijah za SP v Nemčiji se bo Slovenija pomerila z Avstrijo FOTO: POP TV

Slovenska moška rokometna reprezentanca je imela srečo na žrebu kvalifikacijskih tekem za nastop na svetovnem prvenstvu, ki bo od 19. januarja do 4. februarja prihodnje leto v Nemčiji. Naša izbrana vrsta se bo v kvalifikacijah pomerila z Avstrijo. Prva tekma bo 10. ali 11. junija v Sloveniji, povratna pa 17. ali 18. junija v Avstriji.

Slovenija je bila med nosilci nedeljskega žreba v medijskem središču dvorane Hallenstadion v Zürichu, tako da se je izognila mnogim imenitnim evropskim reprezentancam, v drugem bobnu pa so vendarle bile nekatere kakovostne izbrane vrste, od vseh pa je najbolj "strašila" Švedska. Nizozemec Jan Tuik, član izvršnega odbora Evropske rokometne zveze (EHF) in predsednik tekmovalne komisije pri EHF, ki je vodil žreb, je naši reprezentanci v petem krogu žrebanja prinesel srečo, saj je skupaj s pomočnikom izvlekel Avstrijo.

Najbolj zanimiv boj se zagotovo obeta v obračunu Švedska - Islandija, drugi pari dodatnih kvalifikacijskih tekem pa so: Srbija in Črna gora - Češka, Grčija - Poljska, Portugalska - Ukrajina, Švica Rusija, Romunija - Norveška in Slovaška - Madžarska.

Na svetovno prvenstvo sta se neposredno uvrstila Španija (svetovna prvakinja) in Nemčija (gostiteljica) ter tri najbolje uvrščene reprezentance z letošnjega evropskega prvenstva v Švici: Francija, Hrvaška in Danska.

_________________________________________________

Končni vrstni red:

|| 1. Francija
2. Španija
3. Danska
4. Hrvaška
5. Nemčija
6. Rusija
7. Islandija
8. Slovenija
9. Srbija in Črna gora
10. Poljska
11. Norveška
12. Ukrajina
13. Madžarska
14. Švica
15. Portugalska
16. Slovaška ||

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20