Šport

Na Dakarju dan počitka

Nouachott, 08. 01. 2006 16.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vsi, ki so se uspeli prebiti preko Sahare, so dan namenili popravilu svojih strojev in nabiranju moči.

Regeneracija
Regeneracija FOTO: David Stropnik

Servisne cone tabora na obali Atlantika so se zapolnile do zadnjega kotička, saj so se vsi, ki so se uspeli prebiti preko Sahare lotili popravila svojih strojev.

Mitsubishi prevzel vodstvo

A za marsikoga, vključno s favoriziranim Despresom, je po hudi poškodbi ramena to tudi dan za '"popravilo" svojega telesa. Še vedno pa ostaja v dirki legendarni relist Sainz, ki je včeraj na veliki skali pošteno razbil svojega Tuarega in skupaj z njim vse upe vrhunsko uvrstitev. Kakorkoli že, čeprav je v prvih etapah kraljeval Volkswagen, je Mitsubishi na prvi težki sipinski preizkušnji vnovčil dve desetletji dakarskih izkušenj in po desetih zmagah na tej dirki pričakovano prevzel dvojno vodstvo. Ampak, do cilja je še daleč, čeprav bo za večje premike v skupni razvrstitvi primerna le še jutrišnja etpa, ko bodo vsei tvegali vse, saj prašne hitrostne preizkušnje podsaharske črne Afrike ne dopuščajo veliko prehitevanja.

Letos se sicer dirka razpleta podobno kot lani, ko med motoristi vse do zadnjih kilometrov ni bil znan zmagovalec, med avtomobilisti pa je Peterhansel prav v tem predelu Mavretanije dosegel odločilno prednost, ki mu je prinesla osmo dakarsko zmago. Je pa res, da je letos v borbi za zmago več dirkačev, saj med motoristi vodilnega Como, drugega Pujola in tretjega De Gavarda loči le dobrih deset minut, med avtomobilisti pa ima poleg drugega Mitsubishijevega voznika Alphanda, ki za Peterhanselom zaostaja le nekaj sekund, realne možnosti za zmago le še De Villiers s skoraj pol urnim zaostankom.

Upajmo le, da bo letošnje leto drugačno tudi kar se tiče smrtnih žrtev, ki ji še ni bilo, čeprav je tistih, ki doživljajo hujše poškodbe in šepajo po taboru čedalje več.

Miran Stanovnik se je na letošnji Dakar podal fizično nekoliko manj pripravljen, psihično pa je močnejši
Miran Stanovnik se je na letošnji Dakar podal fizično nekoliko manj pripravljen, psihično pa je močnejši FOTO: David Stropnik

Brez tega na tako dolgi in zahtevni dirki seveda ne gre o čemer priča tudi stoterica odstoplih motoristov, preostala dobra polovica vseh, ki so začeli v Portimau pa se bo še dobrih štiri tisoč kilometrov bojevala za preživetje in dobro uvrstitev.

»Dakar se običajno odloča v sipinskih etapah, ki zahtevajo veliko izkušenj in navigacijskega znanja. Sam bi si seveda zato želel še več peska, ampak Dakar je najkompleksnejša dirka na svetu in zato poleg komaj prevoznih in navigacijsko zapletenih sipin vsebuje tako asfaltne, kot blatne, nevarne skalne in prašne makadamske odseke. Letos nas ponovno čaka še nekaj težavnih prečenj rek v Maliju in Gvineji, tu v puščavi pa še ena dolga sipinska etapa. Čeprav sem letos zaradi poškodbe manj fizično pripravljen mi današnji dan počitka ne ustreza ker je prekinil dirkaški ritem. Danes se me tako loteva nekakšen prehlad. Upam, da se bom do jutri pozdravil, ker se res veselim zadnje letošnje peščene etape, ki bo v veliki meri odločila dirko, saj bo kasneje na prašnih kolovozih v Maliju, Gvineji in Senegalu težko kaj pridobiti. Je pa tam zaradi okrnjene vidljivosti, izjemno tveganega prehitevanja in težavne navigacije mogoče vse izgubiti. Ne smemo pozabiti, da je do cilja še polovica dirke, da se na tem rallyju lahko zgodi vse in se običajno tudi res.« MIran Stanovnik

Stanovnik v prvi trideseterici

In med temi je tudi Slovenec Miran Stanovnik, ki se je do prihoda v Saharo prebil v prvo trideseterico, od koder je v treh peščenih etapah napadel in današnji dan počitka dočakal na drugem mestu v svojem razredu serijskih motociklov in v prvi dvajseterici v skupnem seštevku. Vsaj tako je kazalo, dokler ni prejel kazenskih točk zaradi zamude na kontrolno točko, ki ga je pomaknila na 21. mesto.

Miran se je na letošnji Dakar podal fizično nekoliko manj priravljen kot običajno, saj je še pred letom dni ležal v gipsu z zlomljeno hrbtenico in precej slabo zdravniško napovedjo za prihodnost. Toda prav zato je tokrat psihično močnejši kot kadarkoli in zvest svoji taktiki stopnjevanja ritma.

Evropske kratke hitrostne preizkušnje namreč podobno kot nevarne kamnite etape Maroka večinoma ne upravičijo tveganja, saj je tam mogoče več izgubiti kot pridobiti.

Kazenske točke

Čeprav je bila nedelja na reliju Dakar prost dan, pa je vseeno postregla s spremembami v skupnem seštevku. Sodniki so namreč zaradi zamude na kontrolne točke kaznovali kar nekaj motoristov, med katerimi je bil tudi edini slovenski predstavnik Miran Stanovnik. Ljubljančan je dobil kazen 30 minut, kar ga je z 18. pomaknilo na 21. mesto. Še slabše jo je odnesel Čilenec Carlo de Gavardo, ki so a kaznovali z eno uro pribitka, tako da je s tretjega nazadoval na peto mesto.

-----------------------------------------------------------------------------------

Vrstni red:
1. Marc Coma (Špa/KTM) 30:49:20
2. Isidre Esteve Pujol (Špa/KTM) +6:23
3. Cyril Despres (Fra/KTM) 26:54
4. Giovanni Sala (ITA/KTM) 44:28
5. Carlo De Gavardo (Čil/KTM) 1:11:49
6. Pal Anders Ullevalseter (Nor/KTM) 1:12:13 ...

21. Miran Stanovnik (Slo/KTM) 6:42:18

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15