Zadnjo dirko je najbolje začel Andrea Iannone (Pramac Ducati), ki se je uspel prebiti na čelo kolone in prvih nekaj krogov narekoval visok ritem. Sledila sta mu Valentino Rossi (Yamaha) in Marc Marquez (Honda), več kot 100 tisoč gledalcev pa je pozorno spremljalo, kako zelo blizu Rossiju je Jorge Lorenzo. Omenjeni dvojev se je namreč potegoval za drugo mesto v skupnem seštevku svetovnega prvenstva.
Marquez je po težavah Iannoneja prišel do vodilnega položaja, prve dežne kaplje nad dirkališčem pa so bile napoved za negotov zaključek zadnje preizkušnje sezone. Ko je na posameznih delih dirkališča že deževalo, sta se za menjavo motorja odločila Lorenzo in Iannone, a naredila napako. Slabih deset krogov pred ciljem je bilo tako jasno, da je potrebno kandidate za zmago iskati med Marquezom, Rossijem in Danijem Pedroso. Ko je pet krogov pred ciljem v garaži svojo Yamaho M1 parkiral Lorenzo je postalo jasno, da je konec tudi boja za končno drugo mesto. Zmage se je veselil Marquez - s 13. zmago v sezoni je zrušil rekord Micka Doohana po številu doseženih zmag v eni sami sezoni, drugi je bil Rossi, s tretjim mestom pa je sezono sklenil Pedrosa.
Rabat se je veselil prehitro, Lüthi zmagal
Potem, ko je Esteve Rabat na dirki za Veliko nagrado Malezije osvojil naslov svetovnega prvaka, pred zadnjo preizkušnjo sezone praktično ni bilo 'odprtih vprašanj'. Dirkači, ki se poslavljajo od posameznih moštev so imeli le željo, da bi delodajalce zapustili s kar najboljšim rezultatom. Med njimi je bil tudi Mika Kallio, ki pa je nič kriv in dolžan, dirko končal predčasno. Krivec za takšen razplet je bil Maverick Vinales. Sicer pa je dirko povsem neobremenjen odpeljal Rabat, ki je vodil večji del preizkušnje. V zadnjih petih krogih je sicer njegovo vodstvo pošteno ogrožal Švicar Tom Lüthi, a na vrh se ni uspel prebiti. Vse do zadnjih metrov, ko je Rabat prehitro popustil, želel motor dvigniti na zadnje kolo, Lüthi pa se je samo odpeljal mimo.
"Veliko presenečenje. Nisem povsem natančno vedel, kaj se je zgodilo. Vzel sem ponujeno in prišel ob koncu do najlepšega darila za nepopustljivost. Skozi dirko nisem imel nikakršnih možnosti za zmago, ampak včasih si za nepopustljivost nagrajen. Vesel sem. Enkraten zaključek sezone," je po zmagi povedal Švicar. Ob tem dodajmo, da je osmoljenec Rabat dejal, da mu je zmanjkalo goriva.
Pirova zmaga Millerja, Marquez svetovni prvak
Pred dirko razreda moto3 so si navijači zastavljali le še eno vprašanje – ali bo svetovni prvak najšibkejšega razreda Alex Marquez ali Jack Miller? S starta se je najbolj pognal Avstralec, dolgo narekova ritem, mlajši od bratov Marquez pa je bil na varni razdalji,a vseeno vseskozi z mislijo pri točkah, potrebnih za osvojitev naslova prvaka. Devet krogov pred ciljem je Miller z napako omogočil tekmecem, da ga ujamejo oz. prehitijo, Španec Marquez pa je bil še naprej na mestih, ki mu zagotavljajo naslov. Tako je bilo pred zadnjimi petimi krogi, ko sta 'obračunala' Miller in Marquez, dvakrat zadela, drugouvrščeni je padel na peto mesto, Španec na sedmo. A oba sta se hitro vrnila na želena mesta. Miller je imel na dlani zmago, Marquez pa je bil varno na tretjem mestu. Dva kroga pred ciljem se je zavihtel na vrh, Danny Kent pa s tretjega mesta ni uspel 'izriniti' Marqueza. Tako je Miller zmagal, Marquez pa osvojil naslov svetovnega prvaka v razredu moto3. Drugo mesto na zadnji preizkušnji sezone je pripadlo Isaacu Vinalesu. "Vseskozi sem bil blizu želenim mestom. Vozil sem na vso moč, v zavojih puščal malo prostora tekmecem in odpeljal tako, kot je bilo potrebno. Vesel sem, komaj čakam na zabavo, sedaj bo prišlo na vrsto vse tisto, za kar med sezono ni bilo časa. Skozi celotno dirko se nisem oziral na to, kdo vse je za menoj," je po dirki povedal Alex Marquez.
"Razočaran sem. Sploh, ker sem dal vse od sebe, morda odpeljal celo najboljšo dirko v karieri. Na dogodke v Aragoniji nisem imel vpliva in, ko so razlike med dirkači tako majhne, se spomniš na vse kar bi lahko naredil bolje. Nisem se boril le na zadnji dirki, boril sem se celo sezono, a žal mi ni uspelo," je dodal Miller.
izidi:
motoGP
1. Marc Marquez (Špa/Honda)
2. Valentino Rossi (Ita/Yamaha)
3. Dani Pedrosa (Špa/Honda)
4. Andrea Dovizioso (Ita/Ducati)
5. Cal Crutchlow (VB/Ducati)
6. Pol Espargaro (Špa/Tech 3 Yamaha)
7. Aleix Espargaro (Špa/Forward Racing)
8. Stefan Bradl (Nem/LCR Honda)
9. Michele Pirro (Ita/Pramac Ducati)
10. Scott Redding (VB/Gresini Honda)
moto2
1. Tom Lüthi (Švi/Interwetten)
2. Esteve Rabat (Špa/Marc VDS)
3. Johann Zarco (Fra/Caterham)
4. Luis Salom (Špa/Paginas)
5. Xavier Simeon (Bel/Gresini)
6. Dominique Aegerter (Švi/Technomag)
7. Sam Lowes (VB/Speed Up)
8. Marcel Schrotter (Nem/Tech 3)
9. Anthony West (Avs/QMMF)
10. Lorenzo Baldassarri (Ita/Gresini)
moto3
1. Jack Miller (Avs/KTM)
2. Isaac Vinales (Špa/Calvo)
3. Alex Marquez (Špa/Honda)
4. Danny Kent (Ang/Husqvarna)
5. Alex Rins (Špa/Honda)
6. Efren Vazquez (Špa/Honda)
7. Niccolo Antonelli (Ita/KTM)
8. Miguel Oliveira (Por/Mahindra)
9. Brad Binder (JAR/Ambrogio)
10. Karel Hanika (Češ/KTM)
KOMENTARJI (114)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.