V elitnem razredu motoGP so se dirkači na prvem treningu spopadli z zelo zahtevnimi pogoji, ki so krojili vrstni red na dopoldanskem prostem treningu v Misanu. Najbolje se je odrezal izkušeni Francoz Johann Zarco (Pramac Racing) s časom 1:42.374, ki je osemkratnega svetovnega prvaka, Španca Marca Marqueza (Repsol Honda Team) na drugem mestu prehitel za slabo sekundo in pol, Avstralec Jack Miller (Ducati Lenovo Team) pa je na tretjem mestu za Francozom zaostal še za dodatni dve desetinki sekunde.
Drugouvrščeni dirkač v skupnem seštevku svetovnega prvenstva Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo Team) je pri osmem zavoju zdrsnil s steze, a na srečo brez hujših posledic. Italijan tri dirke pred koncem za vodilnim Fabijem Quartatarojem (Monster Energy Yamaha MotoGP) zaostaja za 52 točk, kar bi ob ugodnem razpletu na nedeljski dirki za prvega in hkrati na veliko zadovoljstvo ljubiteljev vrhunskega motociklizma pomenilo, da bi se vprašanje svetovnega prvaka (najverjetneje) rešilo na zadnji dirki za VN Valencie.
Član Ducatija je prvi prosti trening končal na šestem mestu, predenj sta se na četrto oziroma peto mesto prebila Jorge Martin (Pramac Racing) in Franco Morbidelli (Monster Energy Yamaha MotoGP). Precej slabše se je pisalo Quartararoju, ki je z dobrimi tremi sekundami zaostanka pristal na zelo skromnem 18. mestu, Valentino Rossi (Petronas Yamaha SRT) pa je zasedel 12. mesto.
Dirkači razreda motoGP so tudi drugi prosti trening začeli na gumah za mokre razmere, saj se steza še vedno ni posušila. Po slabi polovici treninga je bil v ospredju Jack Miller, ki pa je izboljšal najboljši čas dneva vodilnega Zarca iz prvega dopoldanskega treninga.
Čeprav je do konca treninga ostalo še precej časa, pa je tudi na koncu na prvem mestu ostal Miller, ki je vmes še malce izboljšal svoj čas (1:41.305), drugi je bil Zarco, tretji pa Aleix Espargaro. Bagnaia je zasedel osmo mesto, Marc Marquez je bil 14., Quartararo 16., Rossi pa na 22. mestu. Kar se tiče padcev, je zdrsnil v pesek Pol Espargaro, a je nato odhitel v bokse, da bi nadaljeval s treningom.
Tudi v seštevku obeh treningov je bil na prvem mestu Avstralec Miller, pred Francozom Zarcom in Špancem Aleixom Espargarojem. Nekaterim dirkačem, ki računajo na visoke uvrstitve na dirki, tokrat v teh pogojih ni šlo po načrtih. Tako je bil v skupnem seštevku obeh treningov Joan Mir recimo le 11., Marc Marquez 14., Quartararo pa še dve mesti za njim (16.).
V soboto čakajo dirkače kvalifikacije in precej zahtevna naloga, še posebej, ker bo kot kaže kar nekaj uglednih imen moralo na start že v počasnejši skupini. Med deseterico najboljših so trenutno Miller, Zarco, Aleix Espargaro, Lecuona, Oliveira, Marini, Savadoir, Bagnaia, Petrucci in Martin. Zato bodo zelo pomembne uvrstitve na tretjem prostem treningu, vremenska napoved pa ni obetavna, saj naj bi tudi v soboto deževalo.
Augusto Fernandez najhitrejši obeh treningih razreda moto2
V srednjem razredu moto2 je bil na jutranjem treningu najhitrejši Augusto Fernandez (Elf Marc VDS Racing Team). Ta je za dobri dve desetinki sekunde prehitel svojega najbližjega konkurenta, Nicola Bulega (Federal Oil Gresini Moto2), tretjeuvrščeni Joe Roberts (American Racing) pa je bil še za dodatno desetinko in pol počasnejši od drugouvrščenega Italijana.
Dogajanje na stezi Marca Simoncellija sta popestrila dva trka, v katerima so bili udeleženi Aron Canet (Aspar Team Moto2), Jake Dixon (Petronas Sprinta Racing) in Sam Lowes (Elf Marc VDS Racing Team) ter Simone Corsi (MV Agusta Forward Racing), Ai Ogura (Idemitsu Honda Team Asia) in Barry Baltus (NTS RW Racing GP). Na srečo, nihče od omenjene šesterice ni utrpel hujših poškodb.
Velja omeniti še dosežka največjih pretendentov za naslov svetovnega prvaka, Remy Gardner in Raul Fernandez, ki sta člana istega moštva Red Bull KTM Ajo, sta uvodni trening končala na 16. oziroma 10. mestu. V skupnem seštevku ju tri dirke pred koncem loči pičlih devet točk (271:262).
Augusto Fernandez je tudi na drugem prostem treningu pokazal, da se zelo dobro znajde na tem dirkališču, dirkači pa so lahko uporabili gume za suho stezo, saj so imeli najboljše pogoje za vožnjo. Drugo mesto je tokrat zasedel Gardner, tretji pa je bil Xavi Vierge, četrti Dixon, Raul Fernandez je bil osmi. Takšen vrstni red je bil tudi v skupnem seštevku obeh treningov, dirkače v soboto čaka še trening in nato kvalifikacije.
Migno pred Acosto in Surro po dveh treningih v razredu moto3
Pred dirkači v vseh motociklističnih razredih je dirka za VN Emilije-Romanje v Misanu, kjer so predstavniki najšibkejšega razreda moto3 opravili s prvim prostim treningom. Najhitrejši je bil član moštva Rivacold Snipers Team Andrea Migno, ki je postavil čas 1:52.529.
Moštvenega kolega Alberta Surro na drugem mestu je prehitel za slabe tri desetinke sekunde, medtem ko je tretjeuvrščeni Filip Salac (CarXpert PruestelGP) za Mignom zaostal za osem desetink sekunde. Kljub zdrsu v tretjem ovinku je Migno v nadaljevanju uspel ujeti želeni ritem za dober obet pred popoldanskim drugim prostim treningom na razmočeni stezi Marca Simoncellija.
Trenutno vodilni v skupnem seštevku svetovnega prvenstva Pedro Acosta (Red Bull KTM Ajo) se je kljub padcu v šestem ovinku pobral in nadaljeval s treningom, a na koncu z zaostankom sekunde in osmih desetink zasedel zanj skromno 15. mesto. Tudi Špančev najbližji zasledovalec v boju za skupno zmago, Italijan Dennis Foggia (Leopard Racing), tokrat ni imel svojega dne, saj je bil še za dve mesti slabši - torej 17.
Pedro Acosta je bil najhitrejši na drugem prostem treningu (1:52.536), drugi je bil Alberto Surra (+0.783), tretji Ajumu Sasaki (+0.813), Niccolo Antonelli pa četrti (+0.881). V skupnem seštevku obeh treningov pa je vodstvo zadržal Andrea Migno, tokrat je bil sicer skromen 16., pred Acosto in Surro. Foggia ni imel svojega dneva, saj je bil na drugem treningu šele na 22. mestu, po prvem dnevu pa 23. mestu.
Dirkači so tudi na drugem treningu imeli mokro dirkališče, tudi zaradi tega je prišlo do nekaj padcev, na tleh sta končala tudi Kaito Toba in Mario Aji.
Darryn Binder v 2022 v razredu motoGP
Darryn Binder bo v novi sezoni iz razreda moto3 prestopil v razred motoGP in bo vozil za moštvo WithU Yamaha RNF. Triindvajsetletni Južnoafričan, mlajši brat dirkača razreda motoGP, Brada Binderja (KTM), se pri moštvu Yamahe pridružil Italijanu Andrei Doviziosu.
Rossijev 'zadnji ples' pred domačimi navijači
Vse bližje sta zadnja dirka sezone v Valencii in uradni konec za dirkaškega velikana. "Takrat, ko sem uradno najavil konec, si nisem predstavljal, kako hudo bo. Iz dneva v dan je huje," med drugim priznava Valentino Rossi, ki se zaveda, da bo posebej čustveno ta konec tedna, ko bo v Misanu na vrsti VN Emilije - Romanje.
Legendarni Rossi, nekdanji serijski motociklistični prvak, v tej poslovilni sezoni tava nekje v ozadju. Glede na videno na preostalih treh dirkah, kolikor mu jih je ostalo do konca kariere, ne gre pričakovati revolucionarnih sprememb na bolje. Rossi je medtem armado navijačev vnaprej opozoril, da ne gre pričakovati dobrih novic na zadnjih preizkušnjah. Tudi v Misanu ne.
"Naredil bom vse, da bi se od navijačev v Misanu poslovil z dobro vožnjo in morda kakšno osvojeno točko. Pričakujem, da bo podaljšani konec tedna zelo čustven. Upam, da se ne bom strl," je bil iskren nekdanji serijski motociklistični prvak, ki je v elitnem razredu svetovnega motociklizma zmagal v letih 2002, 2003, 2004, 2005, 2008 in 2009. Leta 2001 je bil prvi tudi v nekdanjem najmočnejšem razredu do 500 ccm, v šibkejših pa je bil najboljši leta 1999 v razredu do 250 ccm in leta 1997 v razredu do 125 ccm.
Skupno je do zdaj zbral 426 nastopov na dirkah za VN, od teh 363 v motoGP ali razredu do 500 ccm, 30 v razredu do 250 ccm in 30 v razredu do 125 ccm.
Na stopničkah je bil 235-krat (199-krat v motoGP/500 ccm), ima tudi 115 zmag, od tega kar 89 v najmočnejši konkurenci. Rekorder na tem področju je s 122 zmagami sicer Giacomo Agostini. Ko bo Rossi letos jeseni pomahal v slovo, bo za njim kar 26 zaporednih sezon v SP.
Prvič je v SP nastopil daljnega leta 1996 v Maleziji. Prvič je zmagal še istega leta na Češkem, doslej zadnjič pa je na najvišji stopnički na posamični dirki stal na Nizozemskem leta 2017. Med obema zmagama je tako minilo kar 20 let in 311 dni. V najmočnejši konkurenci je ta razpon 16 let in 351 dni (prva zmaga na Silverstonu 2000), oba dosežka sta v motociklistični karavani rekordna.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.