Risi dosegli še drugo zmago

Litva, 12. 04. 2009 21.10 |

Slovenska hokejska reprezentanca je v tekmi drugega kroga svetovnega prvenstva divizije I (skupina A) v Vilni premagala domačo reprezentanco Litve z 8:2.

John Harrington
John Harrington FOTO: Damjan Žibert

V drugo tekmo prvenstva sta reprezentanci vstopili z različnima izhodiščema; Slovenci so v uvodu brez večjih težav premagali vsaj za razred slabšo Avstralijo, domači hokejisti pa so tekmovanje začeli s porazom proti Kazahstanu z 1:5. Za nekaj skrbi v slovenski izbrani vrsti je pred dvobojem poskrbel David Rodman. Zaradi bolečin v hrbtu ga dopoldne ni bilo na ledu, vprašljiv pa je bil tudi njegov nastop.

Andrej Hočevar
Andrej Hočevar FOTO: Damjan Žibert

A David Rodman je zaigral, prav ta igralec pa je imel eno od najlepših priložnosti za Slovenijo v prvi tretjini. V osmi minuti je dvakrat nevarno meril, ob drugem poskusu ga je z natančno podajo izza vrat zaposlil brat Marcel, vendar je vratar Ernestas Kielias ostal nepremagan. Blizu zadetka je bil še Egon Murič, ki je v 14. minuti prišel do ploščka kakšen meter pred vrati, vendar je litovski vratar nekako le preprečil vodstvo tekmecev. V zadnjih petih minutah pa so se začele slovenske muke. Domači so imeli najprej štiri minute zapored igralca več na ledu (Andrej Tavželj je dobil kazen 2+2 minuti), nato je na kazensko klop sedel še Žiga Pavlin. Minuto in 12 sekund so imeli Litovci dva igralca več in v tem času so nenehno ogrožali vratarja Andreja Hočevarja. Vseeno pa gola ni bilo, slovenska obramba je zdržala, prav ob izteku tretjine pa bi lahko kaznovali neučinkovitost Litve, vendar je bil po podaji Aleša Mušiča izza gola Mitja Šivic za drobec sekunde prepočasen, da bi lahko plošček potisnil v gol.

Olajšanje za slovensko izbrano vrsto je prišlo v nadaljevanju. Sprva so zapretili domači, toda številčna prednost Slovenije je nato vendarle obrodila sadove. Deset sekund pred iztekom kazni je branilec Jakob Milovanovič v slogu izkušenega napadalca matiral domačega vratarja. Zadetek je dal krila gostom, ki so potrebovali le dve minuti in pol za povišanje vodstva. Tokrat je gol padel ob izenačenih močeh na ledu, podajalec je bil Rok Tičar izza gola, na pravem mestu pred vrati pa Matej Hočevar. Naslednje številčne premoči Litve, na klopi je bil David Rodman, so se Slovenci ubranili, nato pa pokazali, kako znajo v polno zadeti ob "power-playu". Le pet sekund je na klopi za kaznovane sedel eden od Litovcev, ko je po strelu od daleč Šivic pred vrati Litve spremenil smer ploščku in se še tretjič na SP vpisal med strelce. Kljub visokemu zaostanku se domači niso predali, nekajkrat je moral tudi Andrej Hočevar odločno posredovati, klonil pa ni niti ob natančnem strelu Donatasa Kumeliasukusa niti v 35. minuti, ko mu je pomagala tudi sreča, saj je po protinapadu močan strel Arnoldasa Bosasa ustavila prečka. Za piko na odlični predstavi v drugi tretjini so Slovenci v 39. minuti dosegli še četrti gol, tretjič na tekmi z igralcem več.

Le za trenutek so Litovci prekinili slovensko prevlado. Na začetku zadnje tretjine so dosegli zadetek za 1:4. A podobno kot dan prej proti Kazahstancem jim znižanje ni prineslo nič dobrega. Slovenci so še enkrat dodali plin in hitro pokazali, kdo je tokrat gospodar v Siemens areni. Domače navijače so znova utišali v 44. minuti, ko sta lepo kombinacijo izvedla brata Rodman: David je prispeval podajo, Marcel je bil učinkovit izvajalec pred vrati. Tudi ta gol je padel ob slovenski številčni prednosti (v tem elementu so se varovanci Johna Harringtona tokrat res izkazali, saj so dosegli kar pet "power-play" golov). Drugi napad se je z uigrano akcijo izkazal le kakšni dve minuti kasneje, ko je delo trojice učinkovito končal Šivic. Do besede je na ledu prišel tudi kapetan Tomaž Razingar; v 52. minuti so Slovenci izvedli protinapad, Razingar pa ni podal soigralcema na levi strani, ampak je delo opravil kar sam z natančnim strelom tik ob vratnici. Domači so ob koncu kozmetično popravili izid, toda zadnja poteza na tekmi je pripadla Sloveniji: spet je ob igralcu več učinkovito akcijo sestavil prvi napad, prvič na SP pa se je med strelce vpisal tudi Andrej Hebar.

V prvih tekmah drugega dne sta favorita dosegla novi visoki zmagi: Kazahstan je s 6:1 premagal Hrvaško, Japonska pa s 7:1 Avstralijo. Slovenija se bo po prostem ponedeljku v torek pomerila s Hrvaško.