MotoGP

Prosti treningi: Binder z najhitrejšim krogom do prvega mesta, tik za njim M. Marquez

Motegi, 04. 10. 2024 08.12 | Posodobljeno pred 2 urama

Motociklistična sezona dosega vrelišče. Do konca je ostalo še pet dirk, med njimi tudi VN Japonske v Motegiju. Z najhitrejšim krogom na drugem prostem treningu se je najbolj izkazal južnoafriški dirkač Brad Binder, drugo mesto je zasedel izkušeni osemkratni svetovni prvak Marc Marquez, medtem ko se je na tretje mesto zavihtel trenutno vodilni dirkač skupnega seštevka svetovnega prvenstva Jorge Martin.

Uvodni prosti trening na stezi v Motegiju je pripadel dvakratnemu zaporednemu svetovnemu prvaku Francescu Bagnaii, ki je v spremenljivih vremenskih razmerah z občasnim dežjem s časom 1:45.209 postavil previsoko letvico za konkurenco.

Članu Ducatija se je najbolj približal trenutno vodilni dirkač skupnega seštevka svetovnega prvenstva Jorge Martin, ki je zaostal za dobro desetinko sekunde (+0.109), medtem ko je tretje mesto z zaostankom slabih štirih desetink (+0.380) zasedel še en Italijan, Fabio Di Giannantonio. Večji del prvega treninga je odlično kazalo tudi osemkratnemu svetovnemu prvaku Marcu Marquezu, ki se je na koncu z zaostankom dobre pol sekunde (+0.572) moral zadovoljiti s četrtim mestom. Najboljšo peterico je zaokrožil izkušeni Avstralec Jack Miller (+0.573).

Vrstni red dirkačev razreda MotoGP po obeh prostih treningih pred nedeljsko glavno dirko za VN Japonske FOTO: Twitter - MotoGP

Če je bil prvi prosti trening v znamenju Bagnaie, je bil drugi nekoliko presenetljivo povsem po okusu KTM-ovega Brada Binderja. Južnoafriški dirkač je še izboljšal predhodni čas Francesca Bagnaie in z rekordom kroga postavil najboljši čas dneva (1:43.436). Odlična vožnja je uspela tudi Marcu Marquezu, ki je za Binderjem na drugem mestu zaostal za pičle tri stotinke sekunde in tako nakazal, da bo tudi v prihodnjih dneh še kako nevaren glavnima pretendentoma v boju za naslov prvaka Bagnaii in Martinu.

Slednji je na drugem treningu zasedel tretje mesto, zelo visoko pa se je zavihtel tudi veliki up svetovnega motociklizma Pedro Acosta. S četrtim mestom je potrdil dvig v formi, peto mesto pa je osvojil Enea Bastianini. Bagnaia je bil tokrat sedmi, a ta uvrstitev Italijana ne skrbi, saj vse upe polaga na sobotno sprint preizkušnjo in nedeljsko glavno dirko.

V moto2 prevladoval Salač, v moto3 najhitrejši Alonso

V srednjem razredu moto2 smo tokrat spremljali prevlado češkega predstavnika Filipa Salača, ki je bil najhitrejši na obeh prostih treningih. Prav tako je na obeh trening preizkušnjah tretje mesto zasedel isti dirkač, in sicer Marcos Ramirez, medtem ko sta si drugi mesti "razdelila" Aron Canet (na prvem treningu) in ljubljenec domačega občinstva Ai Ogura (na drugem treningu).

V najšibkejšem razredu moto3 je bilo dogajanje precej bolj razgibano oziroma raznoliko. Ivan Ortola, Angel Piqueras in David Alonso so zasedli vodilne položaje na prvem treningu, kasneje pa je konstantno formo potrdil le Alonso, ki je dobil drugi trening pred drugouvrščenim Joelom Kelsom in tretjeuvrščenim Filippom Fariolijem