Potem ko je aktualni svetovni prvak razreda motoGP Jorge Martin prva tri prizorišča sezone izpustil zaradi poškodb na testiranju v Sepangu in nato še na domačem treningu, je Španec po nedeljski dirki za veliko nagrado Katarja staknil nove hude poškodbe.
Martin je devet krogov pred koncem dirke zdrsnil na tla, pri tem pa ga je nesrečno zadel Fabio Di Giannantonio. Že takoj je bilo jasno, da je bil padec vse prej kot nedolžen, šele zdravniške preiskave v naslednjih dneh pa so pokazale dokončno razsežnost poškodb – enajst zlomov reber in pnevmotoraks oziroma predrtje popljučnice.
A Paolo Simoncelli, šef dirkaške ekipe razreda moto3 Sic58 Squadra Corse in oče Marca Simoncellija, ki je tragično preminil na dirki v Sepangu leta 2011, meni, da je imel Martin minulo nedeljo obilo sreče, saj bi se lahko njegov padec končal precej huje.
"Katar zapuščamo hvaležni, ne za to, kar se je zgodilo, temveč predvsem za to, kar se ni. Martin je po padcu skoraj nepoškodovan. Na srečo ga je Di Giannantonio zadel nekaj centimetrov stran od točke brez povratka. Le nekaj centimetrov, pa bi bila tragedija neizogibna," je resnost Martinove nesreče ocenil Italijan.
Špančev padec je za Simoncellija jasen znak, da so spremembe na področju pravil, ki zagotavljajo varnost dirkačev, nujno potrebne. Razmišlja tudi o smiselnosti posebnih robnikov, ki so jih najprej namestili na dirkališču v Misanu. "Mogoče so jim zeleno luč prižgali preveč brezglavo. Ustvarjeni so bili za zaščito dirkačev, toda vse prepogosto so vir vseh težav, tudi oni nosijo del krivde."

Simoncelli ni navdušen niti nad asfaltnimi izletnimi conami, na katere lahko dirkač zapelje, ne da bi pri tem izgubil čas ali bil resneje kaznovan.
"Dirkači vedo, da za ovinkom ni peska in zato v velikem številu zapeljejo izven steze. Dejstvo, da je tudi izven steze asfalt, spremeni vse. Tisti, ki tvegajo, za svoje poteze niso kaznovani, saj se lahko, ko zapeljejo izven steze, nanjo brez težav vrnejo. Kakšno prednost pa imajo tisti, ki napak ne storijo? Še naprej nagrajujemo tvegano vožnjo in kaznujemo natančnost," je kritičen.

Po drugi strani pa oče preminulega dirkača poziva k enotnim pravilom, saj se mu zdi, da teh v dirkaškem svetu primanjkuje.
"Že dlje časa to pravim: potrebujemo jasno pravilo, kot bi bilo na primer to, da če zapelješ izven steze, prejmeš pribitek ene sekunde. V nasprotnem primeru pa se lahko vrnemo na dobri stari pesek, na katerem imajo napake svojo ceno in na katerem dejanja na stezi štejejo in te izučijo," je sklenil Simoncelli.
Martin srečen, da je ni skupil še huje
Tudi dirkač sam priznava, da bi se lahko nesreča končala še veliko huje. "Hvala bogu, lahko bi bilo veliko huje. Poskušal vas bom obveščati o svojem stanju," je v prvem odzivu zapisal na družbenem omrežju Instagram.
Svoje navijače je skušal pomiriti z novo objavo, ki prikazuje njegov vsakdan v bolnišnici, z javnostjo pa je delil tudi svoje prve korake po hudi nesreči. "Izziv sprejet. Počutim se majhnega, toda vsak dan prinese nov pomemben premik. To bo dolga pot, toda pripravljen sem se znova boriti z mojimi ljudmi ob strani," je še sporočil prek Instagrama.
Stanje Španca se počasi izboljšuje
Medtem so iz Martinove ekipe ponudili nove podrobnosti o stanju njihovega dirkača. Aktualni svetovni prvak ostaja v bolnišnici Hamad v Dohi, še vedno je v hudih bolečinah, vendar se počasi začenja počutiti bolje. Še vedno pa ima zaradi sesedenega pljučnega krila v pljučih vstavljeno drenažo.
Ko se bodo pljuča ponovno razširila na normalno velikost in bo njegovo stanje dovolj stabilno, ga bodo v zdravniškem spremstvu premestili v bolnišnico v Barceloni.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.