Kako "nizko" lahko greš? Tudi v letošnji sezoni v razredu motoGP bodo prava paša za oči različni slogi najboljših dirkačev, s katerimi bodo Jorge Lorenzo, Valentino Rossi, Marc Marquez in druščina poskusili ugnati eden drugega na dirkah po celem svetu. Dnevnik AS se je poigral z najbolj vratolomnimi potezami, ki so jih v zadnji sezoni gledalcem pripravili mojstri na dveh kolesih. Ena največjih atrakcij je nagib, s katerim se dirkači podajo skozi zavoje, pravo revolucijo pa je v tem pogledu začel Marquez s svojim prihodom v karavano motoGP pred tremi leti.
Katalonec namreč uporablja tudi komolec, medtem ko je opora na kolenu že povsem običajna od začetka druge polovice prejšnjega stoletja, ko je Finec Jarno Saarinen v 60. letih kot prvi popeljal svoj motocikel v dotlej neznane vode. Še en Finec Teuvo Lansivuori je bil prvi, ki je vsak zavoj na dirki za veliko nagrado odpeljal s kolenom na tleh, Kenny Roberts pa je ob koncu 70. let s svojimi sodobniki Freddiejem Sepencerjem, Eddiejem Lawsonom, Randyjem Mamolo in ostalimi uveljavil zdaj splošno uveljavljeni slog dirkanja.
Kljub temu si nihče verjetno ni mogel predstavljati, da bo nekdo uspel motor s kolenom na asfaltu nagniti do kar 68 stopinj. A to je avgusta leta 2014 v Brnu uspelo Marquezu, ki je imel sicer veliko sreče in bil že na robu padca, ko je uspel znova vzpostaviti ravnotežje med eno izmed vratolomnih testnih voženj. Ta zavoj je še dandanes praktično nedosegljiv in je takrat obkrožil svet. 59 kilogramov težki in 1,68 metra visoki dirkač je na meji mogočega uspel zadržati več kot 150-kilogramski motocikel v 12. zavoju, še najbolj se mu je v Mugellu približal rojak Dani Pedrosa, ki mu je uspel 64-stopinjski nagib, Lorenzo in Marquez pa sta tretja na večni lestvici z dosežkom prav tako iz Mugella, kjer sta v 15. zavoju dosegla 63-odstotni nagib.
Španski kolegi ocenjujejo, da je 68 stopinj najvišja možna vrednost. Motocikel se v najbolj kritičnem trenutku namreč v le dveh točkah dotika tal, skupna površina teh točk pa je enaka velikosti kreditne kartice (okoli 46 kvadratnih centimetrov), v Marquezovem primeru je šlo verjetno za še bolj skrajne vrednosti.
Dirkaški zvezdniki razreda motoGP imajo seveda tudi različne sloge dirkanja Rossijeva postava Italijanu omogoča, da manj izpostavlja telo in uravnava motor s svojim zgornjim delom, pravijo poznavalci. Medtem ima svetovni prvak Lorenzo v zavojih visoko dvignjeno glavo, njegov slog manj izhaja iz zgornjega dela telesa, glavo pa ima tudi bolj vzravnano med nagibanjem. Za najelegantnejšega velja Pedrosa, ki je bolj simetričen med nagibi, zgornji del telesa pa je tudi pri dirkaču Repsol Honde bolj pomemben kot denimo pri Lorenzu.
A kot že rečeno, je nekaj posebnega Marquez, čigar vožnjo primerjajo s tisto, ki jo lahko vidimo pri motokrosistih. Najprej se ob približevanju zavojem in zaviranju postavi tik za prednjo masko, nato pritisne na zavoro in potem še na sklopko ter postopoma prenese težišče na koleno, ko se dotakne asfalta pa se opre tudi na komolec. Za primerjavo s Katalončevimi 68 stopinjami: skuter lahko doseže 40, cestni motor 50, dirkalni (športni) motor 55, superbike pa 61 stopinj. Morda pa se Marquezu kdo približa že na naslednji dirki, ki jo bo 3. aprila s prenosom na Kanalu A in VOYO gostila Argentina.
KOMENTARJI (138)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.