Trenutna sezona v razredu motoGP, ki se bo po v avstrijskem Spielbergu 14. avgusta prevesila v svoj drugi del, je prva, v kateri vse ekipe uporabljajo poenoteno elektroniko Magnettija Marellija. Prejšnji sistem, ki je veljal med letoma 2012 in 2015, ko so lahko privrženci motociklizma spremljali "uradne" in "open" motocikle, je hitro utonil v pozabo. Glavni cilj je bil seveda nižanje stroškov in preprečevanje razvoja programske opreme na lastno pest, s čimer so želeli zmanjšati razlike med tovarniškimi in satelitskimi moštvi, da bi bile dirke oziroma kvalifikacije bolj izenačene in razburljive. Kljub temu nekdanji svetovni prvakv v razredu motoGP Casey Stoner meni, da so trenutni elektronski pripomočki, na katere računajo dirkači, preveč velikodušni, škodovali naj bi tudi razburljivosti dirk, čeprav so kvalifikacije rezultatsko zelo izenačene.
"Zaradi elektronike vidite tako izenačene kvalifikacijske rezultate krogov v motoGP, zato se vprašaš, če je res toliko dirkačev res tako hitrih," je za avstralski MotorCycle News v svojem komentarju zapisal Stoner. "V kvalifikacijah morajo vsi zavirati pozno, pustiti, da se motor obrne in nato pospešiti ter dopustiti, da elektronika opravi vse ostalo. Ni prefinjenosti. Med dirko, ko ne moreš tako pozno zavirati v vsakem krogu in to početi perfektno, takrat šele vidiš, kako začnejo rasti razlike v karavani. Elektronika močno pomaga tistim dirkačem, ki ne morejo nadzirati zadka tako kot drugi, ki to lahko počnejo. Leta 2006 in 2007 so najbolj prefinjeni motociklisti pospešili ob izhodu iz kakšnega zavoja in skorajda prehiteli drugega dirkača na pol poti po ravnini. Ali pa je komu pripetil spodrsljaj pri vhodu v zavoj, se je spravil v težave in v bistvu ti je prehitevanje že uspelo še pred izhodom iz zavoja."
Stoner, ki za novo sezono pripravlja (tudi) motocikel bodočemu članu Ducatija Jorgeju Lorenzu, ocenjuje, da je elektronika privedla tudi do poenotenja dirkaškega sloga. "Dirkači znajo motocikle pripraviti na zelo drugačne načine. Nekomu, kakršen je (Dani) Perdosa, je všeč, da ima motocikel najbolje nastavljen za sredino zavoja in za izhod iz le-tega, ne toliko za dober prihod v zavoj. A njemu je to uspevalo tako dobro, da je lahko na ravnino prišel celo hitreje od tebe," se je dirkanja s Kataloncem iz Repsol Honde spominjal Stoner. "Takrat je blestel slog vsakega posameznika, zdaj pa gremo proti nekemu univerzalnemu slogu. Nihče ne more narediti razlike ob izhodu iz zavojev. Lahko slišimo, kako vsi pritiskajo na plin na istem mestu v zavoju, preprosto sprejmejo tveganje ob zaviranju. Zdaj je vse odvisno od tega, kdo kasneje zavira in kdo je pripravljen največ tvegati," je še povedal Stoner.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.