Po prvih testiranjih v Sepangu je tako po najvišji hitrosti 336,4 km/h kot najboljšem času – edini pod dvema minutama (s Pirrom za krmilom) – kraljeval Ducati. Glede na osvojene vse možne naslove prvaka v lanskem prvenstvu je to pričakovano, toda ne nujno.
Yamaha je bila namreč s Calom Crutchlowom najhitrejša prva dva dneva in presenetila z drugo najvišjo končno hitrostjo. Ker je to kar 5 kmh/h hitreje, kot je na tej stezi na dirki lani zmogel Quartararo, je to dober pokazatelj, da so Japonci končno uspeli rešiti težavo s prenizko končno hitrostjo (močjo motorja). Poleg tega je Crutchlow zatrjeval, da je pred merilcem hitrosti zapiral ročico plina in da je zato M1 še hitrejša.
To še veliko bolj velja za KTM, ki je kljub načelnemu nasprotovanju pretiravanja z aerodinamiko seveda za vrhunske rezultate moral nasršiti motocikel s krilci in širokim bokom, ki skriva sistem za podtlak v zavoju. A časi (predvidoma) najhitrejšega KTM-a z Danijem Pedroso za krmilom ostajajo skrivnost, saj nekdanji vrhunski španski dirkač ni imel vključenega oddajnika. Na prvi pogled pa je vsaj aerodinamično največji korak naprej storila Aprilia ne le zaradi očitnega s-duct odvajanja zraka s prednje maske po vzoru F1, ampak tudi rešitve za tako imenovani ground effect, kot jo imata tudi Ducati in KTM.
Več bo vidno pojutrišnjem na uradnem predsezonskem testiranju z dirkači, ko bodo realnejša razmerja moči. Šef ekipe Ducatija Dall'Igna, ki je idejni oče predvsem aerodinamičnega razvoja, nam je zaupal, da bodo letos uvajali novosti postopoma, tako da lahko pri Ducatiju zagotovo še pričakujemo kako večjo novotarijo ta konec tedna. Predvsem pa nas zanima, kako bo z novo Hondo zadovoljen Marc Marquez, ki zaradi svojega okrevanja ni mogel intenzivno sodelovati pri razvoju in je z motociklom vse manj zadovoljen. Sicer ima letošnja Honda nov okvir, agregat in (končno) tudi slovenski izpušni sistem.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.