Morgenstern spet zmagal, Damjan izvrsten šesti

Liberec, 08. 02. 2008 17.43 |

STA, Andraž Hočevar, T.Š.
4

Na tekmi smučarjev skakalcev v Liberecu je znova zmagal Morgenstern. Izvrsten šesti je bil Damjan.

Thomas Morgenstern je zmagal tudi v Liberecu.
Thomas Morgenstern je zmagal tudi v Liberecu. FOTO: Reuters

Po minulem vikendu, ko so se smučarji skakalci mudili na Japonskem, se svetovni pokal nadaljuje na Češkem. Skakalna karavana se je preselila v Liberec, mesto, ki bo prihodnje leto gostilo nordijsko svetovno prvenstvo.

Prvi favorit in najboljši skakalec v letošnji sezoni Thomas Morgenstern je še vedno v izvrstni formi. Avstrijec je dobil obe tekmi v Saporu, serijo pa je nadaljeval z zmago v Liberecu in še povečal vodstvo v skupnem seštevku svetovnega pokala. Vodil je že po prvi seriji (132 metrov), takoj za njim sta se uvrstila Gregor Schlierenzauer in Finec Janne Ahonen.

V drugi seriji je prišlo do menjave le na tretjem mestu, medtem ko sta oba Avstrijca obdržala prvi dve mesti. V ospredju je Morgenstern za svojo jubilejno že deseto zmago to sezono za 4,3 točke ugnal rojaka Schlierenzauerja (130,5/129,0; 268,1) na drugem mestu, tretji pa je bil Švicar Andreas Küttel (128,0/130,5; 260,8). "Zdaj sem že zelo blizu svojemu glavnemu cilju pred zimsko sezono - zmagi v skupni razvrstitvi svetovnega pokala. To je zelo lep občutek," se je veselil 21-letni dvakratni olimpijski prvak Morgi.

V skupni razvrstitvi svetovnega pokala je Beljačan na prvem mestu zbral že 1555 točk in ima kar 636 točk prednosti pred rojakom Schlierenzauerjem (919) na drugem mestu, tretji ostaja Finec Janne Ahonen (895). Najboljši Slovenec Damjan (397) je na 14. mestu.

Jernej Damjan
Jernej Damjan FOTO: Reuters

Izjemno je tokrat v drugi seriji skočil najboljši slovenski skakalec Jernej Damjan. Po prvi seriji je bil z daljavo 121 metra 13., v drugi seriji pa je dosegel daljavo dneva (135 metrov) in se povzpel na odlično šesto mesto. Robert Kranjec (121 metrov) je bil po prvi serji 14., to mesto pa je zadržal tudi na koncu (v drugo je skočil 126 metrov).

"Potem ko je imel Jernej danes dopoldan težave s startnim položajem, je popoldan na tekmi, ko je bilo to najbolj potrebno, odpravil napako in v finalu prikazal res super skok, zato smo lahko z njim zelo zadovoljni. Dobro je nastopil tudi Robi, ki je sicer naredil manjše napake, a prikazal dva solidna skoka in zadovoljil pričakovanja," je uspešna nastopa obeh finalistov ocenil Matjaž Triplat, pomočnik glavnega trenerja Ari-Pekke Nikkole.

Damjan je prvič to zimo v žep pospravil tudi posebno nagrado za najboljšega na tekmi, ki je sicer zunaj najboljše deseterice v svetovnem pokalu, tako imenovano nagrado "Manner Man of the Day".

Za finale sta bila malce prekratka Primož Peterka (115,5 metra; 103,9 točke) in Jure Bogataj (115; 103,5), ki sta tekmo končala na 32. oziroma 33. mestu. Za uvrstitev med dobitnike točk je Peterki zmanjkalo 0,5 točke, Bogataju pa še štiri desetinke točke več.

"Medtem pa sta na tekmi Primož in Jure naredila malo večje napake, a vseeno dokazala, da sta blizu najboljšim. Njun domet je ta čas nekje okoli 20. do 35. mesta, zato smo tudi z njima povsem zadovoljni, a upamo, da bosta jutri naredila še korak naprej," je še pojasnil Triplat

1. Thomas Morgenstern (Avt) 272,4 točke (132,0/128,5 m)
2. Gregor Schlierenzauer (Avt) 268,1 (130,5/129,0)