"Naši pravniki preverjajo možnosti in sankcije, v primeru, da bi kolesarju dokazali krivdo. Računam, da bomo lahko v roku dveh dni sporočili naše stališče," je dejal tiskovni predstavnik Mednarodne kolesarske zveze (UCI) Enrico Carpani. Odzval se je tudi direktor dirke Tour de France, ki jo je Armstrong dobil letos sedmič zapored: "V primeru, da bo UCI sankcionirala športnika, se bo tudi vodstvo dirke podobno opredelilo glede kazni."
Predsednik Svetovne protidopinške agencije (WADA), Kanadčan Dick Pound, je od UCI in od pristojnih organov pri ameriški kolesarski zvezi že zahteval, da sprejmejo ustrezne ukrepe: "Zdaj bo zelo zanimivo opazovati, kako bosta reagirala UCI in ameriška zveza." WADA leta 1999, ko bi naj Armstrong storil omenjeni prekršek, še ni obstajala. Organizacijo so ustanovili novembra istega leta.
Francoski športni dnevnik L'Equipe je v torkovi izdaji na veliko zapisal "Armstrongova laž", čez naslovnico pa so v dnevniku zapisali, da so v zamrznjenih vzorcih urina ameriškega kolesarja dokazali zlorabo prepovedanega krvnega dopinga eritropoietina (EPO).
Nejasnih pa je ob tem nekaj obrobnih vprašanj: zakaj so pri L'Equipe čakali kar štiri tedne po koncu dirke, da so objavili rezultate? Dnevnik je namreč eden glavnih pokroviteljev dirke. Kako je lahko francoski laboratorij dobil Armstrongove vzorce? Laboratorij je dobil le kodo športnika, ime športnika pa so kodi pripisali lahko le s strani francoske zveze.
Premagal raka in začel zmagovati
Triintridesetletni kolesar je medtem že sklenil športno pot. Po še sedmem rekordnem zaporednem uspehu na francoski pentlji je dokončno slekel dres moštva Discovery Channel in se poslovil od vrtenja pedal. Kapetan Discoveryja, ki je v svoji karieri uspešno premagal tudi raka na modih, je vseskozi dvigoval veliko prahu in dvomov glede zlorabe dopinga, vendar je ves čas zatrjeval, da se prepovedanih sredstev nikoli ni dotaknil.
Vendar pa je njegova dominacija na dirki po Franciji že leta 1999, komaj 18 mesecev zatem, ko je zbolel za rakom, vedno vzbujala veliko sumov tako v Franciji kot drugod po svetu. Vzorce je med drugim preiskoval tudi državni laboratorij Chatenay-Malabry blizu Pariza. Po pisanju dnevnika urinski testi iz leta 1999 še zdaleč niso bili tako napredni, kot so danes, saj se je današnji način testiranja razvil šele po olimpijskih igrah leta 2000 v Sydneyju in so jih prvič uporabili na Touru leta 2001.
Armstrong se je moral že nekajkrat braniti
Armstrong je sicer že vajen pregonov glede prepovedanih poživil, saj je moral že nekajkrat dokazovati svojo nedolžnost. Tako je bil Armstrong v svoji izjemni kolesarski karieri le enkrat pozitiven na dopinškem testu - leta 1999 med dirko Tour de France. Vendar pa so ga takrat oprostili, saj mu je njegovo takratno moštvo US Postal takoj dostavilo zdravniško potrdilo, v katerem je bilo zapisano, da je za omilitev bolečin na sedalu uporabil kremo, ki je vsebovala prepovedan koritkosteroid.
Nova sumničenja o njegovi "čistosti" so se pojavila tudi leta 2001, ko je bilo razkrito, da že dalj časa tesno sodeluje s kontroverznim italijanskim športnim zdravnikom Michelejem Ferrarijem. Slednjega so lani na sodišču v Bologni kljub zahtevam državnega tožilstva po 14-mesečni zaporni kazni zaradi zlorabe položaja ter spodbujanja krvnega dopinga obsodili le na leto dni pogojno.