Močnejši od Portorika

Saporo, 23. 08. 2006 08.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Slovenci so na SP v košarki v četrti tekmi drugič zmagali. Z 90:82 so porazili Portoričane.

Dvorana Kitajel, gledalcev 4000, sodniki: Brazauskas (Litva), Butler (Avstralija), Hirahara (Japonska).

Slovenija: Jurak 4 (2:2), Lakovič 24 (4:4), Ožbolt 3, Bečirovič 2, Nesterovič 12 (0:1), Udrih 16 (3:4), Nachbar 10 (4:4), Slokar 5, Brezec 14 (2:3).
Portoriko: Ramos 10 (0:3), Hatton 3, Arroyo 21 (5:7), Apodaca 10 (1:2), Ayuso 20 (2:2), Latimer 8 (1:2), Rivera 2, Santiago 8 (4:5).
Prosti meti: Slovenija 15:18, Portoriko 13:21.
Met za dve točki: Slovenija 18:43, Portoriko 18:42.
Met za tri točke: Slovenija 13:24 (Lakovič 6, Udrih 3, Nachbar 2, Ožbolt, Slokar), Portoriko 11:20 (Ayuso 4, Apodaca 3, Arroyo 2, Hatton, Latimer).
Skoki: Slovenija 41 (28 + 13), Portoriko 32 (22 + 10).
Osebne napake: Slovenija 23, Portoriko 20.
Pet osebnih: Santiago (31.), Brezec (39.).

Slovenska košarkarska reprezentanca je dosegla drugo zmago (četrtine: 27:17, 25:16, 15:22, 23:27) v predtekmovanju petnajstega svetovnega prvenstva v Saporu, ki pa ji še ne zagotavlja uvrstitve v nadaljnje tekmovanje. Odločilna bo namreč tekma zadnjega kroga proti Kitajski v četrtek ob 6.30 po slovenskem času, ki jo varovanci selektorja Aleša Pipana morajo dobiti, sicer bo njihova usoda visela v rokah Italije (igrala bo s Portorikom) in kroga treh ekip.

Slovenija je brez dvoma svetovni prvak prvih četrtin. Tudi tokrat, tako kot na vseh prejšnjih treh tekmah, je začela fenomenalno. Po dveh minutah igre je semafor v dvorani Kitajel kazal rezultat 11:0 in pet slovenskih igralcev vpisanih med strelce. Po treh minutah igre so tudi Portoričani dosegli prvi koš (11:3), a pri njem ostali do šeste minute, ko je imel Jaka Lakovič za seboj že devet točk iz treh poskusov za tri (19:3).

Slovenska igra je delovala odlično, užitek jo je bilo gledati, toda žal lepe stvari ne trajajo večno in tudi Portoriko je prišel do svojih minut. Do konca prve četrtine je zaostanek znižal na deset točk, po dveh minutah drugega dela pa je bila razlika le še pet točk - 27:22.

Boštjan Nachbar (levo) v boju za žogo s Portoričanom Danielom Santiagom.
Boštjan Nachbar (levo) v boju za žogo s Portoričanom Danielom Santiagom. FOTO: Reuters
Neljuba zmaga Kitajske

Košarkarji Kitajske so v četrtem krogu svetovnega prvenstva v Saporu (skupina D) premagali Senegal s 100:83 (24:27, 45:49, 71:68). Rezultat ni po godu slovenski reprezentanci, ki se bo v zadnji tekmi predtekmovanja pomerila prav s Kitajsko, saj ji današnja morebitna zmaga proti Portoriku še ne prinaša uvrstitve v nadaljnje tekmovanje.

Na srečo je bil odgovor Slovenije še pravočasen in učinkovit. Na krilih Lakoviča (14 točk v prvem polčasu) je naredila delni izid 13:0 in hitro prišla nazaj do lepe prednosti (39:22). Ker sta bila glavna junaka dosedanjih dveh portoriških zmag, drugi ter tretji strelec prvenstva, Carlos Arroyo in Elias Ayuso, odrezana s strani slovenskih branilcev, je razlika poskočila na 49:28 in kasneje na 52:30. Arroyo in Elias, ki sta na dosedanjih treh tekmah dosegla polovico vseh točk Portorika, sta v prvem polčasu skupaj dosegla le 11 točk.

Devetnajst točk ob polčasu je bila lepa zaloga, devet slovenskih igralcev med strelci in 60-odstotni met tako za dve kot tri točke (9:15) je bil dober obet, nemoč Portorika v napadu pa napoved, da lahko Slovenija doseže visoko zmago, ki bi ji v primeru kroga treh ekip ob koncu dala pomembno prednost. Razliko s semaforja je bilo treba ohraniti na parketu. Do 24. minute je načrt deloval brezhibno - Slovenija je vodila s 63:41, nato pa se je pojavila stara težava - neučinkovitost v napadu, ogromno število izgubljenih žog in težave z osebnimi napakami visokih igralcev. Portoriko je z delnim izidom 10:0 prišel na 63:49 in ob koncu tretje četrtine celo na 67:55.

Primož Brezec med zabijanjem na tekmi proti Portoriku.
Primož Brezec med zabijanjem na tekmi proti Portoriku. FOTO: Reuters

Tretji del igre je Slovenija izgubila s 15:22, še huje pa je bilo, da je dovolila, da sta se razigrala Arroyo ter Ayuso. Skupaj sta v tem delu igre dosegla 14 točk, več kot v vsem prvem polčasu. Eden od ključnih trenutkov se je zgodil v 31. minuti, akterja pa sta bila prvi center Portorika Daniel Santiago in naša "rezerva" Željko Zagorac, ki je spretno izsilil peto osebno napako Santiaga in ga poslal na klop.

Portoriko je zašel v motne vode in začel se je posluževati umazanih prijemov, kar je bil znak, da se pripravlja na zadnji, obupni poskus preobrata. Toda Slovenija je bila vendarle toliko močnejša, da bližje kot na štiri koše razlike ni dovolila. Osem točk razlike je bilo tri minute in 40 sekund pred koncem (75:67), na sedem pa so Portoričani prišli 19 sekund pred koncem, ko je bilo že vse odločeno.

Prvi igralec Slovenije je bil Jaka Lakovič s 24 točkami (trojke 6:10), Beno Udrih jih je zbral 16 (trojke 3:4), Boštjan Nachbar pa je dosegel "dvojnega dvojčka", saj je 11 skokom dodal še deset točk. Kapetanu Radoslavu Nesteroviču je za enak dosežek zmanjkal en skok (12 točk, 9 skokov), Primož Brezec pa je poleg 14 točk ujel še sedem odbitih žog.

________________________________________________

Izjave po tekmi

Aleš Pipan, selektor Slovenije: "To je bila pomembna zmaga, saj nas ohranja v igri za napredovanje. Igralcem čestitam za dobro opravljeno delo. Ostajamo trdo na tleh, nobene evforije ni, kajti jutri je nov dan in tekma s Kitajsko, ki jo moramo dobiti. Če bomo pristopili z enako mentaliteto kot danes in vseh štirideset minut ohranili visok ritem igre, sem prepričan, da bomo zmagali. Začeli smo zelo dobro, vendar je bilo jasno, da v takem ritmu ne moremo odigrati vse tekme. Odločilno je bilo, da smo 80 odstotkov tekme dobro pazili na Arroya in Ayusa."

Primož Brezec, košarkar Slovenije: "To je velika zmaga za Slovenijo, saj Portoriko ni slaba ekipa. Vedeli smo, da sta Ayuso in Arroyo glavni nevarnosti. Dobro smo ju preučili in večino tekme uspešno nadzorovali. Igrali smo dobro, sicer imeli nekaj slabih trenutkov, toda skupno gledano moramo biti zadovoljni. Zmagam se ne gleda v zobe. V zadnjem krogu nas čaka še pomembnejši obračun s Kitajsko, zmaga pa nas vodi v 'sladko' osmino finala."

Julio Toro, selektor Portorika: "Slovenija ima zelo dobro ekipo, ki je odlično začela tekmo in nas takoj postavila v podrejen položaj. Mi smo na drugi strani štartali preveč mehko, z napačno mentaliteto in vso tekmo lovili zaostanek. V drugem polčasu smo sicer glave postavili na pravo mesto in se skoraj vrnili v igro, toda v odločilnih trenutkih smo zgrešili nekaj metov in znova zaostali. Hoteli smo zmagati, toda nocoj to ni bilo mogoče."

Carlos Arroyo, košarkar Portorika: "Začetni zaostanek nas je potrl in težko se je bilo vrniti v igro. Pri Sloveniji vsi znajo igrati košarko, znajo držati žogo v posesti, mi pa nismo imeli najboljšega strelskega večera."