Šport

Mankoč osmi

Melbourne, 26. 03. 2007 07.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Peter Mankoč je v prvem finalnem nastopu na letošnjem SP zasedel osmo mesto v disciplini 50 metrov delfin.

V finalu na 50 m delfin je Peter Mankoč končal na 8. mestu
V finalu na 50 m delfin je Peter Mankoč končal na 8. mestu FOTO: Reuters

Slovenec Peter Mankoč je v disciplini 50 metrov delfin plaval 24,14 sekunde in za osebnim ter državnim rekordom zaostal za štiri desetinke.

Zmagal je Južnoafričan Roland Schoeman (23,18), drugi je bil Američan Ian Crocker (23,47), tretji pa Danec Jakob Schlott Andkjaer (23,56). Jernej Godec je v isti disciplini nastop končal v polfinalu, kjer je osvojil končno 14. mesto.

Mankoč z novim finalom na SP, nazadnje je v finalu plaval v Barceloni 2003, spet polni anale slovenskega plavanja. Žal se plavalcu, trenerju in navijačem prvi finalni nastop ni izšel po željah. Že po startnem skoku je bilo jasno, da se je Ilirijanu pri podvodnem plavanju morala pripetiti napaka, saj je bil reakcijski čas na startnem kamnu dober, Mankoč je znan kot eden najboljših v podvodnem plavanju, a je prišel iz vode pol metra za tekmeci.

Luka Turk in Monika Močnik sta pokazala dobro pripravljenost
Luka Turk in Monika Močnik sta pokazala dobro pripravljenost FOTO: Reuters

Boljši izid je pričakoval tudi slovenski selektor Vlado Čermak, ki pa po dolgih letih treniranja ve, da se napake dogajajo prav vsem. "Zdaj bo ponekod spet izpadlo, kot da je bil Peter zadnji. Te izjave so zelo moteče. Plaval je v finalu na svetovnem prvenstvu in bil na koncu osmi na svetu. To je prva liga in eden od dosežkov, ki jih v slovenskem plavanju in tudi slovenskem športu ni veliko."

Na 100 m prsno slavil Hansen

V prvi disciplini dneva na 100 m prsno, ki je tudi slovenska, je slavil svetovni rekorder Američan Brendan Hansen, srebro je osvojil Japonec Kosuke Kitajima, bron pa Avstralec Brendan Rickard. Hansen in Kitajima sta zamenjala mesti s prvenstva v Kanadi. Ob tem ne gre prezreti državnega rekorda Emila Tahiroviča iz kranjskega Triglava, ki v predtekmovanju ni pokazal vsega, kar zna, njegov osebni rekord pa bi v finalu pomenil šesto mesto.

Podobno kot pri olimpijski štafeti mi je po skoku ušla roka in namesto, da bi s seboj vzel pod vodo pridobljeno hitrost, sem se skoraj povsem ustavil. To se sicer ne zgodi prav pogosto, meni se je tukaj. Nič hudega. Moja glavna disciplina ostaja nastop na 100 m delfin, pred tem pa me čaka še tekma na 100 m prosto. Ničesar ne želim napovedovati, saj smo vsi zelo skupaj. Vesel sem, ker sem z rezultati na 50 delfin dokazal, da je forma dobra in tudi s samo uvrstitvijo v finale sem več kot zadovoljen, z današnjim nastopom seveda ne. Peter Mankoč

Dvojna domača zmaga

Ženske so popoldan začele z dvojno domačo zmago, ko sta Lisbeth Lenton in Jessicah Schipper, tako kot v Montrealu, le v obratnem vrstnem redu, na 100 m delfin osvojili prvi mesti, za Lentonovo pa je bilo to že drugo zlato na SP po nedeljski zmagi s štafeto 4 x 100 prosto. Bron je v napetem obračunu osvojila Američanka Natalie Coughlin. Drugo zlato za ZDA je v ponedeljek na 200 m mešano osvojila Američanka Katie Hoff, med dobitnike medalj se je s srebrom Kirsty Coventry vpisal Zimbabve, domačo zbirko medalj pa je povečala Stephanie Rice na tretjem mestu. Tudi v tem finalu sta na prvih dveh stopničkah stali isti tekmovalki kot pred dvema letoma, Američanka pa je prva v zgodovini SP, ki ji je v tej disciplini uspelo ubraniti zmago.

Turk spet z osebnim rekordom

Drugi dan predtekmovanja na plavalnem svetovnem prvenstvu v Melbournu sta nastopila le plavalca Žita Gorenjke Radovljice in oba dosegla solidne uvrstitve. Z novim osebnim rekordom 1:50,36 se je izkazal Luka Turk na 200 m prosto in osvojil 28. mesto, Monika Močnik pa je na 1.500 m prosto zabeležila enega boljših izidov v karieri - 17:02,99 in bila 16.

Turk je že v nedeljo popravil rekord Boruta Petriča z evropskega prvenstva v Splitu 1981. Za današnjo tekmo je napovedal: "Rad bi plaval pod 1:51." Seveda je bil Radovljičan z drugim osebnim rekordom v drugem nastopu na SP zadovoljen. Sama uvrstitev pa ne kaže prave vrednosti plavalca, saj je prav disciplina 200 m prosto najmanj pisana na kožo Turku, je pa dobra za preverjanje forme pred najpomembnejšim nastopom na 1500 m prosto. Seveda pa bo Turk prestavil tudi mejnike na 200 in 400 m prosto, kjer bo po novem napadal časa pod 1:50 in 3:50 minute.

Močnikova je s 16. mestom potrdila pravilnost odločitve selektorja Vlada Čermaka, da potuje na SP v Avstralijo, saj je prav 16. mesto kriterij, ki ga PZS zahteva od svojih varovancev za pot na največja tekmovanja. "Dosežki so velikokrat spregledani in prezrti. Zame je 16. mesto na svetu vrhunska uvrstitev in vsak, ki ga je sposoben osvojiti, naj gre na pot. To je kriterij za sestavo plavalnih reprezentanc Slovenije in sam menim, da gre za zelo oster kriterij," pogosto poudarja Čermak. Manj zadovoljna je bila s solidnim nastopom Močnikova, najmlajša v slovenski vrsti, ki je bila vesela 16. mesta, manj pa lastnega plavanja: "Za osebnim rekordom nisem zaostala prav veliko, a želela sem si še boljši čas. Mislim, da sem naredila napako, ker sem včeraj nastopila na 400 m prosto, saj sem bila danes kar nekako polomljena in zato nisem pokazala vsega, kar znam," je povedala plavalka, ki se bo zdaj pripravila še na 800-metrsko disciplino.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.