Mankoč je z izidom 22,96 za šest stotink zaostal za lastnim državnim rekordom ter v petem slovenskem finalu osvojil še drugo osmo mesto na letošnjem prvenstvu.
Presenetljiva zmaga Poljaka Kiezierowskega
Finale je prineslo pravo presenečenje. Prva favorita Rus Aleksander Popov in Pieter van den Hoogenband nista zdržala pritiska ter ubranila prvih dveh mest s prejšnjega EP. Nizozemec je zasedel četrto, Rus pa peto mesto. S solidnim časom 22,18 se je zmage veselil Poljak Bartusz Kiezierowski, ki je na tem EP osvojil že bron na 50 m hrbtno.

"Danes je tukaj poljski dan. Bil sem izjemno vesel, ko je Otylia plavala svetovni rekord, kar mi je vlilo novih moči. Pred tekmo bi bil zadovoljen tudi s četrtim mestom," je menil novi evropski prvak. Srebro je osvojil Italijan Lorenzo Vismara, bron pa Ukrajinec Oleksandr Volinets.
Čarmanova in Milenkovič se nista uvrstila v finale
Slabše od pričakovanj je dopoldan nastopila članica Merit Triglava iz Kranja Anja Čarman, ki je s 4:15,89 natančno za dve sekundi zaostala za lastnim državnim rekordom doseženem lani na sredozemskih igrah v Tunisu in zasedla 11. mesto. Čarmanova je bila po nastopu vidno razočarana. Za uvrstitev med najboljšo osmerico, bi morala lasten rekord izboljšati za sekundo. "Rezultat ni bil dober in za finale bi morala doseči osebni rekord, a bilo bi težko. Ne vem. Začela sem po načrtih, na koncu pa ni bilo moči," je menila plavalka, ki je prvenstvo dobro začela z osebnim rekordom na 200 m hrbtno in solidnim nastopom na 800 m prosto, v zadnji disciplini pa vendarle ni izpolnila lastnih načrtov.
Bolj zadovoljen, a popolnoma izčrpan je bil Milenkovič. "Začel sem zelo dobro, kar se mi je obrestovalo. Pomembno je tudi, da sem dobro pripravljen in zdržal do konca. Malo mi je žal, ker sem dosegel dober čas, ki bi na prejšnjih prvenstvih zadostoval za finale. A kaj, plavanje gre naprej. Tako kot atletika in drugi športi," je menil Milenkovič. Plavalec Radovljice je s 4:24,11 na 400 m mešano poskrbel še za 17. spremembo slovenskih rekordov na tem prvenstvu. Lasten rekord s svetovnega prvenstva v Fukuoki je izboljšal za 1,21 sekunde in zasedel 10. mesto.
Svetovni rekord Jedrzejcakove

Tudi zadnji dan tekmovanj ni ostal brez rekordnega dosežka. Na 200 m delfin je nova svetovna rekorderka zdaj Poljakinja Otylia Jedrzejczak, ki je z 2:05,78 za tri stotinke sekunde izboljšala rekord Avstralke Susan O'Neill in na prepričljiv način ubranila zlato z zadnjega EP v Helsinkih. Srebro je osvojila 17-letna Madžarka Eva Risztov, bron dozdajšnja evropska rekorderka Nemka Annika Mehlhorn. "Vedela sem, da sem dobro pripravljena, a takšnega časa si nisem znala zamisliti," je na hitro ocenila Jedrjczakova.
50 m hrbtno Španki Živanevskaji
Sicer pa so podelili še zadnje komplete medalj na letošnjem prvenstvu. Na 50 m hrbtno je Španka Nina Živanevskaja ubranila svoj naslov in na drugo mesto potisnila svetovno rekorderko Nemko Sandro Völker, ki je osvojila srebro že na 100 m hrbtno. Tretja je bila Belorusinja Aleksandra Herasimenia. V ženski konkurenci na 50 m prosto je zmago ubranila Švedinja Therese Alshammar. "Zame je bila zmaga izjemno pomembna, saj mi doslej na tem prvenstvu ni šlo najboljše. Rada bi se zahvalila ekipi, ki me je v pravem trenutku znala vzpodbuditi," je menila Alshammarjeva, ki je bila letos tako kot Kizierowski gostja na tekmi v gorenjski prestolnici. Srebro je osvojila Slovakinja Martina Moravcova bron pa Poljakinjo Herasimenio, ki si je tako priplavala še drugo odličje danes.
Zmaga Kločkove na 400 m prosto
Moško tekmo na 400 m mešano je dobil Italijan Alessio Boggiatto, srebrni na 200 m mešano, pred branilcem naslova in evropskim rekorderjem Madžarom Istvanom Bathazijem ter Francozom Nicolasom Rostoucherom. Boggiatto po tekmi ni skrival, da je načrtoval nov svetovni rekord: "Do 250 metrov sem računal, da bom vzel rekord Tomu Dolanu, nato sem se preveč utrudil. Manjkal mi je tudi močen tekmec. Kljub vsemu pa sem z izidom zadovoljen." Žensko tekmo na 400 metrov prosto pa Ukrajinka Jana Kločkova, ki je imela v cilju vsega 14 stotink prednosti pred Madžarko Risztovovo, ki si je tako priplavala že četrto srebro na letošnjem EP, a je zaradi stalnega drugega mesta tudi razočarana. "Sila jezna sem. Že četrtič druga, pa še tako tesno sem izgubila," je priznala Madžarka. Romunka Camelia Potec je ubranila bron iz Helsinkov.
Zmaga Nemkam in Rusom
Za konec so nastopile še štafete na 4 x 100 m mešano. Žensko tekmo so prepričljivo dobile Nemke. V ogorčenem boju za drugo mesto pa so branilke naslova Švedinje ugnale Ukrajinke. Nemke so s 4:01,54 postavile tudi nov evropski rekord. Prejšnjega so Nemke postavile lani s 4:03,06 na svetovnem prvenstvu v Fukuoki. V moški konkurenci pa so se zlata veselili Rusi, ki jih je do zlato popeljal Popov, srebro so osvojili Francozi, bron pa Nemci, ki so bili tudi glavni razlog za fantastično vzdušje v dvorani.
Slovenske uvrstitve na prvenstvu

3. Alenka Kejžar, 200 m mešano
7. Alenka Kejžar, 200 m hrbtno
8. Peter Mankoč, 50 m prosto
8. Blaž Medvešek, 200 m hrbtno
8. Peter Mankoč, 200 m mešano
9. Emil Tahirovič, 50 m prsno
9. Anja Čarman, 200 m hrbtno
10. Marko Milenkovič, 400 m mešano
11. Anja Čarman, 800 m prosto
11. Anja Čarman, 400 m prosto
11. Emil Tahirovič, 100 m prsno
13. Blaž Medvešek, 100 m hrbtno
13. Blaž Medvešek, 50 m hrbtno
14. Tamara Sambrailo, 100 m prsno
15. Tamara Sambrailo, 50 m prsno
15. Matic Lipovž, 200 m prsno
16. Alenka Kejžar, 50 m hrbtno
17. Peter Mankoč, 100 m delfin
18. Matjaž Markič, 50 m prsno
22. Marko Milenkovič, 200 m mešano
26. Peter Mankoč, 100 m hrbtno
30. Matjaž Markič, 100 m prsno