Majdičeva je kot članica rdeče skupine najboljših tekačic štartala kot 52., torej tudi za večino največjih favoritinj, kar ji je seveda omogočalo boljši nadzor nad konkurenco. Tekačica iz Dola pri Ljubljani se je natančno držala zastavljene taktike, saj v prvih kilometrih ni pretiravala, nato pa je bila vse boljša in hitrejša. V zadnjih dveh kilometrih je prehitela še nekaj zelo močnih tekmic, med njimi tudi Kanadčanko Beckie Scott.

Na vrhu nič novega, zaradi česar ženske tekme v smučarskih tekih počasi postajajo rahlo dolgočasne. Verjetno tudi za Šmigunovo, ki ji Skarijeva že povzroča nočne more. Norvežanki tokrat sicer ni gledala v hrbet, saj je štartala pred njo, kar pa je bila še dodatna prednost za zdaj že petkratno svetovno prvakinjo, ki je s tem v celoti nadzorovala razplet tekme. Natančni statistiki iz Estonije so takoj izračunali, da je njihova junakinja že dvanajstič zapored na velikih tekmah štartala za Skarijevo, da je to velika prednost za Norvežanko, pa je večkratna zmagovalka svetovnega pokala priznala tudi sama. Zmaga Skarijeve na deset kilometrov je hkrati že njena tretja zaporedna na tej razdalji na SP, potem ko je bila najboljša tudi v Lahtiju in Ramsauu.
Svojevrstna junakinja je bila tudi veteranka Hilde Pedersen, ki je skoraj do svojega 40. leta morala čakati na prvo medaljo z velikih tekmovanj. Pedersnova, ki je bila na prvi tekmi četrta, je tokrat ubrala imenitno taktiko, saj je štartala tik pred svojo favorizirano rojakinjo, ko pa jo je slednja ujela, se je prilepila nanjo ter si s tem zagotovila mesto na stopničkah. Zavedala se je namreč, da bodo le redke tekmice uspele za Skarijevo zaostati manj kot pol minute. Norveška veteranka bo tudi ena glavnih favoritinj na šprintu prihodnji teden, saj je bila letos druga v Linzu in tretja v Cogneju.
Domače občinstvo je veliko pričakovalo od svoje zvezdnice in olimpijske prvakinje na 30 kilometrov Gabrielle Paruzzi, ki je sicer osvojila četrto mesto, a je za najnižjo stopničko zaostala že več kot pol minute. Za njo se je uvrstila bronasta iz 15-kilometrske tekme Rusinja Olga Savjalova, pred Petro Majdič pa je bila na šestem mestu še Ukrajinka Valentina Ševčenko. Najbolj so razočarale Nemke, saj je njihova najboljša Manuela Henkel tekmo končala šele na 18. mestu.
Nemško slavje dopolnil Fischer
Nemško slavje je s prvo zmago v sezoni dopolnil Sven Fischer, ki je tako kot njegova rojakinja Wilhelmova streljanje opravil z odliko. Malo slabše mu je šlo v teku, zaradi česar je njegovo zmago resno ogrozil 37-letni Belorus Dračev, po prvem streljanju je bil celo v vodstvu, ki je kljub napaki pri streljanju v stoje za Nemcem zaostal le za dobro sekundo. Najboljšo uvrstitev v karieri je uspelo doseči 23-letnemu Norvežanu Larsu Bergerju, tako kot Dračev je tudi on zgrešil v stoje, a je z zanesljivim tekom uspel priteči do tretjega mesta. Sicer so se po dolgem času ekipno izkazali Nemci, ki so imeli v deseterici kar štiri tekmovalce. Ricco Gross je bil četrti, Michael Greis mesto za njim, na osmem mestu pa je končal Frank Luck. Vodilni v skupnem seštevku Norvežan Ole Einar Bjoerndalen zaradi bolezni ni nastopil.
Slovenska reprezentanca se ne more pohvaliti z "nemškim" uspehom, saj je le Janez Marič prišel med dobitnike točk. Edini, ki je bil s tremi zgrešenimi streli hitrejši od Mariča, je bil Norvežan Frode Andresen na 13. mestu. Na začetku je sicer kazalo na dobro uvrstitev Marka Dolenca, po prvem strelskem nastopu je bil na osmem mestu, v drugo pa je trikrat zgrešil in pristal izven območja točk. Če je bilo za Dolenca usodno streljanje, je bil Globočnikov in Ožboltov slabši del nastopa tek. Zgrešila sta le po eno tarčo, kljub temu pa se jima ni uspelo prebiti med trideseterico. Tako kot njihove reprezentančne kolegice je možnost za vidnejšo uvrstitev s slabim streljanjem pokvaril tudi Matjaž Poklukar.