Francoski voznik Sebastien Loeb (Citroen), ki si je naslov svetovnega prvaka zagotovil že pred zadnjo dirko, je s šestimi zmagami v sezoni izenačil rekord rojaka Didiera Auriola po številu zmag v enem letu. Drugo mesto je v Avstraliji osvojil Finec Harri Rovanperae (Peugeot), tretji pa je bil Belgijec Francois Duval (Ford).

Pred avstralskim relijem je bilo v SP le še eno odprto vprašanje: kdo bo letošnji podprvak. Tudi ta odgovor so ljubitelji relija dobili zelo hitro. Prvi od treh kandidatov, veteran Carlos Sainz, se je poslovil še preden se je dirka sploh začela. Trčenje v drevo med ogledom trase relija je bila verjetno zadnja stvar, ki bi si jo Španec želel ob koncu bogate kariere. Drugi kandidat za lovoriko podprvaka Markko Maertin, zmagovalec zadnjih dveh relijev pred avstralskim, je s svojim Fordom zdržal le do druge HP, nato pa ga je izdal motor. Skupno drugo mesto je tako brez boja prepustil Solbergu, drugouvrščenemu po 15 relijih sezone, a tudi Norvežan v Avstraliji ni prišel prav daleč. V četrti HP je zadel v skalo in pokvaril krmilni mehanizem svojega dirkalnika.
Ob hitrih odstopih treh tovarniških voznikov je tako boj za prvo mesto na začetku potekal med Loebom in Marcusom Groenholmom (Peugeot): Finec je dobil prvo etapo, nato pa že v uvodni HP druge etape zletel s ceste in končal boj za točke v ne prav uspešni sezoni, saj je skupno le peti v SP. Njegov odstop pa še zdaleč ni pomenil, da so se slabe stvari "tam spodaj" zanj končale. Po novih pravilih FIA lahko dirkač kljub odstopu še nastopa na naslednji etapi izven konkurence - Solberg je tako drugi in tretji dan zelo hitro podil svojega Subaruja po avstralskih ravnicah. Za Finca pa se je reli končal v bolnišnici. V predzadnji HP je še enkrat zletel s ceste, dodobra uničil svoj dirkalnik med prevračanjem in obstal na strehi. Čeprav sta oba s sovoznikom sama splezala iz razbitine, so ju poslali na preventivni zdravniški pregled.
Za svetovnega prvaka je Finčev prvi odstop pomenil olajšanje in možnost, da doseže novo zmago, šesto v sezoni. Letos je pred Avstralijo slavil v Monte Carlu, na Švedskem, na Cipru, v Turčiji in Nemčiji. Njegova najresnejša tekmeca drugi in tretji dan relija sta bila druga voznika Peugeota in Forda, Harri Rovanperea in Francois Duval, ki sta tudi dobila nekaj HP, vendar Francoza nista mogla ogroziti in na koncu se je Loeb lahko veselil prepričljive zmage s skoraj dvema minutama naskoka. Šest zmag v sezoni je pred njim uspelo doseči le rojaku Didieru Auriolu leta 1992.
Zadnji reli sezone je minil brez aktivne udeležbe španskega veterana Carlosa Sainza (Citroen). Nekdanji dvakratni svetovni prvak (1990 in 1992) je svojo bogato športno pot končal nekoliko prej kot je načrtoval in ne ravno v najboljšem slogu. Po nesreči med ogledom trase relija, ko se je zaletel v drevo, je okrog vratu dobil opornico in ker ni želel tvegati resnejših poškodb, se je odpovedal nastopu. Tako je bil njegov zadnji reli v bogati karieri dirka v Kataloniji, kjer je osvojil tretje mesto, svoje zadnje stopničke. Skupno je 42-letni Sainz dosegel kar 26 zmag na dirkah za SP, kar je največ med vsemi dirkači.
_____________________________________________________
Izidi relija za SP v Avstraliji:
1. Sebastien Loeb/Daniel Elena (Fra/Citroen Xsara WRC) 3:39:46,8
2. Harri Rovanperae/Risto Pieitilainen (Fin/Peugeot 307 WRC) + 1:55,1
3. Francois Duval/Stephane Prevot (Bel/Ford Focus WRC) 3:40,2
4. Mikko Hirvonen/Jarno Mehtinen (Fin/Subaru Impreza WRC) 6:00,4
5. Kris Atkinson/Glenn Macneall (Avs/Subaru Impreza WRX N) 16:55,6
6. Xavier Pons/Oriol Julia (Špa/Mitsubishi Lancer Evo N) 17:36,1
7. Cody Crocker/Greg Foletta (Avs/Subaru Impreza WRX N) 17:43,3
8. Toši Arai/Tony Sircombe (Jap/NZl/Subaru Impreza WRX N) 19:32,3
9. Niall McShea/Michael Orr (VBr/Subaru Impreza WRX N) 19:55,7
10. Mirco Baldacci/Giovanni Bernacchini (Ita/Mitsubishi Lacer Evo N) 22:56,3
SP skupno (16):
- vozniki:
1. Sebastien Loeb (Fra) 118
2. Petter Solberg (Nor) 82
3. Markko Maertin (Est) 79
4. Carlos Sainz (Špa) 73
5. Marcus Groenholm (Fin) 62
6. Francois Duval (Bel) 53
7. Mikko Hirvonen (Fin) 29
8. Harri Rovanperae (Fin) 28
9. Janne Tuohino (Fin) 16
10. Freddy Loix (Bel) 9
11. Stephane Sarrazin (Fra) 8
12. Daniel Carlsson (Šve) 6
. Gilles Panizzi (Fra) 6
14. Andrea Navarra (Ita) 5
. Gianluigi Galli (Ita) 5
16. Cedric Robert (Fra) 4
. Manfred Stohl (Avt) 4
. Chris Atkinson (Avs) 4
19. Henning Solberg (Nor) 3
. Luis Perez-Campanc (Arg) 3
. Jani Paasonen (Fin) 3
. Toni Gardemeister (Fin) 3
. Daniel Sola (Špa) 3
. Xavier Pons (Špa) 3
25. Cody Crocker (Avs) 2
26. Armin Schwarz (Nem) 1
27. Toši Arai (Jap) 1
- konstruktorji:
1. Citroen 194
2. Ford 143
3. Subaru 122
4. Peugeot 101