
V srečanju preobratov je bil Dallas osmoljenec, potem ko so zaostajali že za 20 točk, so jih samo v tretji četrtini dosegli 40 in prevzeli vajeti. A so se Hornetsi vrnili, ob koncu izenačili in nato v podaljšku s taktično modro igro zmagali. Trener Rick Carlisle je po tekmi dejal, da je za poraz kriva slaba prva četrtina in da mora moštvo bolje začenjati tekme. Toda enajst od trinajstih porazov Dallasa v tej sezoni se je razpletalo v zadnjih minutah tekem.
Z novim porazom dober začetek sezone dobiva prve razpoke. V zadnjem mesecu so zbrali osem zmag in sedem porazov, Dončić je zaradi poškodbe manjkal na štirih tekmah, moštvo je tudi brez njega ubralo podoben ritem s po dvema zmagama in porazoma. Slovenec je večer končal z 39 točkami, 10 podajami in 12 skoki, z desetim trojnim dvojčkom je presegel klubski rekord Jasona Kidda, a je razočarano dejal "to me ne briga".
Na družbenih omrežjih je bil deležen kritik zaradi nekaterih potez ob koncu tekme, tudi sam je menil podobno: "V četrti četrtini sem zamočil, nisem sprejel najboljših odločitev, nekatere so bile obupne. Moram se izboljšati." Strinjal se je s trenerjem, da morajo tekme začenjati z več energije, a hkrati dodal, da so jo izgubili v podaljšku, "imeli smo priložnosti za zmago, nismo jih izrabili".
Omrtvičen začetek
Dončić je že v prvem napadu pokazal, kako si s svojo višino in močjo izbori pot do koša. Za njim je J. J. Barea prikazal podobno vajo, le da v izvedbi enega najmanjših igralcev v NBA. Trener Carlisle je hitro začel z napovedanim hranjenjem moči svojega zvezdnika, Hornesti so izrabili prihod rezervnih igralcev. Njihova klop je bila bolj natančna in bolj odločna v obrambi, kar se je poznalo pri rezultatu, ki se je prevesil v korist gostov. Tudi vrnitev Slovenca tri minute pred koncem ni pomagala, Charlote si je priigrala ducat točk prednosti (32:20).
V drugi četrtini so Hornetsi še naprej brusili žela in krepili samozavest, še posebej, ko so kljub zgrešenim metom dobivali napadalni skok pod košem. Nekaj olajšanja je prinesla prva trojka domačih, Dončićev met s korakom nazaj. A ne za dolgo, igralci Charlote so se sprehajali skozi obrambo Mavericksov in Carlisle je moral v petih minutah dvakrat seči po minuti odmora. Dallasova strategija čim več metov za tri je imela težavo, saj jih je večina zgrešila cilj. Kljub temu jim je že 20 točk zaostanka do polčasa uspelo nekoliko znižati, tudi s trojko Dončića ob izteku igralnega časa (57:44).
Odmor je domačim koristil, drugi polčas so začeli z veliko več energije na obeh straneh igrišča. Dončić je zadeval, razbijal obrambo in podajal, pot skozi mrežico so našle prej izgubljene trojke. Domačini so strnili tudi obrambo, ki je obrusila zobe napadu Charlotte. Do polovice tretje četrtine je večina njene prednosti skopnela, štiri minute pred premorom je navdušeno občinstvo pozdravilo izenačenje. Ogrel se je Seth Curry, Dončić je trojke zadeval s širokim nasmehom in Hornetsi so drseli v težave in zaostanek (84:80).
Lokomotiva Luka je skozi obrambo gostov drvela tudi na začetku zadnjega dela igre in za sabo vlekla Maverickse. Pet zaporednih točk Terryja Rozierja je naznanilo, da Hornetsi še niso obupali in Carlisle je igralce poklical na minuto odmora, Dončića pa na klop, da se nadiha pred zaključkom tekme. Charlotte je ves čas grozila, da bo znova preobrnila tekmo, Slovenec je s prodori do koša skušal odvrniti nevarnost. Toda izgubljena žoga in zgrešena meta so pripomogli, da je bil 19 sekund pred koncem rednega dela rezultat izenačen, njegov zadnji met za zmago pa je bil prekratek (103:103).
Podaljšek je bil dinamičen, moštvi sta se sprva izmenjavali v vodstvu. Pri gostih je Rozier nadaljeval z dobro igro, nemški Maverick Maxi Kleber je z dvema trojkama in zabijanjem poskrbel, da je Dallas ohranjal možnosti za zmago. Hornesti so povedli za tri, nato pa zadnjo minuto spremenili v taktično igro. Mavericksi so si kupovali čas s hitrimi prekrški, Hornetsi so po uspešnih prostih metih branili črto za tri in domačinom puščali prosto pot do koša. Toda zadetki za dve točki niso bili dovolj za zmago (123:120).
Trdi pristop tekmecev
Trener Dallasa je potožil, da tekmeci proti Dončići igrajo vse trše. "Pretepajo ga na živo in mrtvo. Dobro se drži, toda moštva si privoščijo zelo veliko," je prepričan Carlisle. Po njegovih besedah se to dogaja vse bolj pogosto, kljub neprenehnim opozorilom sodnikom. "In to ni prav," je poudaril. Dončić je bolj stoičen, "drži, ne bom lagal. Toda to je košarka, telesna igra. Če sodniki vidijo (prekršek), bodo piskali. Če ne, ne bodo. Sam moram samo igrati naprej, nič drugega."
Mladi zvezdnik se je po poškodbi na igrišče vrnil z za odtenek slabšo statistiko od svojega povprečja, a se je zadnji teden otepal z novimi bolečinami, ki jih je pridelal trd padec na tekmi z Lakersi. Carlisle skuša kar najbolj učinkovito razporediti njegov igralni čas, še posebej, ker sta na zadnjih tekmah manjkala dva člana prve peterke, Kristaps Porzingis in Tim Hardaway Jr. "To smo počeli že lani, v vsakem polčasu smo mu namenili nekaj (več) počitka. To je zanj izziv, saj je igralec, ki potrebuje ritem. Toda bolj pomembno je, da ostane svež za zaključne trenutke. V zadnjih štirih minutah tekme (z Netsi) je bil sijajen, imel je skok, zadeval je, vodil igro," je Carlisle za klubsko spletno stran nazorno opisal, kaj je pripomoglo k 15 točkam Slovenca v zadnji četrtini, s katerimi je zapečatil srečanje.
Westova oda Slovencu

Za napredek moštva je seveda najbolj zaslužen skoraj osupljiv napredek 20-letnega Dončića, ki v svojem komaj drugem letu v NBA že igra z zanesljivostjo veterana. 81-letni Jerry West, legenda najboljše košarkarske lige, ki je njegovo silhueto vključila v svoj logo, je mladeniča razglasil za genija košarke. "Naokoli sem že dolgo časa, videl sem veliko posebnih igralcev. Superzvezdniki so drugačni in (Dončič) je eden od njih," je dejal za časnik Dallas Morning News ter dodal, da je mladenič šele na začetku svoje športne poti.
V nenehni igri primerjav s sedanjimi in nekdanjimi zvezdniki NBA je West ob enem največjih vseh časov Oscarju Robertsonu dejal, da sta si sicer podobna po uporabi svoje višine in moči za ustvarjanje prostora ob branilcih in mete na koš. Toda "stavim, da Oscar nikoli ni metal dlje kot s petih, šestih metrov (črta za tri točke je v ZDA na 7,24 metra), že dobrih pet metrov je bil v tistih časih dolg met". West napoveduje, da bo Dončić še izboljšal vse svoje elemente igre, "že sedaj se zdi, da je zanj vse lahko, potem bo še lažje".
Hkrati odlično razume igro in vedno predvideva potezo naprej, njegov košarkarski nagon je podobno izbrušen kot pri LeBronu Jamesu. "Ne moreš reči, da je najhitrejši igralec, toda nihče ga ne more ustaviti, ker je tako bister. Lahko igra počasi, lahko igra hitro. Daj mu samo malo prostora in takoj si ga bo vzel. Ko pa poda, soigralec žogo zlahka ujame in vrže na koš. Vsak večer lahko pokaže nekaj posebnega."

Westa navdušuje tudi čista radost, s katero Dončić igra košarko. Po njegovih besedah je Robertson igral s porogljivostjo, podobno kot sedaj Rusell Westbrook, trdo delo na igrišču pa ne načenja Dončićevega veselja do igre. Prav tako vedno prvi prizna svojo napako. A je hkrati izjemno tekmovalen, vsak poraz le stežka sprejme. "Ko si resnično dober, te izgubljanje mora boleti. A se bo naučil, da bo modrejši, naučil se bo, kako premagovati igralce, ki mu stojijo nasproti. Tako presneto dober je," napoveduje legenda NBA.
"Izjemno spoštujem Nowitzkega, a Dirk ni Luka. Ta bo najboljši igralec, kar ga je Dallas imel". Tudi eden najboljših vseh časov? "To je sedaj morda nekoliko predolga napoved. Vprašajte me čez dve leti, pa bomo videli."
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.