Društvo športnih novinarjev Slovenije (DŠNS) izbralo najboljšo športnico, najboljšega športnika in najboljšo športno ekipo leta v Sloveniji, to je bila že 53. podelitev nagrad najboljšim slovenskim športnicam in športnikom. Lani sta si naziva najboljših prislužila takrat kolesarski zvezdnik Primož Roglič in športna plezalka Janja Garnbret, najboljša ekipa lanskega leta je bila odbojkarska reprezentanca.
V dvoboju v glasovanju članov DŠNS je letos Roglič dobil 61 glasov ter ugnal prijatelja in tekmeca Tadeja Pogačarja, ki je zbral 43 glasov. Sledila sta zvezdnik lige NBA Luka Dončič in svetovni prvak razreda MXGP Tim Gajser. "Leto 2020 je bilo zame s športne plati zelo uspešno. Izpostavil bi zmago na klasiki v Liegeu in zmago na Vuelti. Po drugi strani pa je bilo to nenavadno leto za vse nas. Nihče ni mogel pričakovati, kaj se bo zgodilo. Skupaj smo bili postavljeni v ta boj proti koronavirusu in pandemiji," se posebnemu letu ni mogel izogniti 31-letni Kisovčan, med drugim je ubranil naslov zmagovalca na dirki po Španiji in bil drugi na dirki po Franciji, je bil najboljši slovenski športnik že lani.
Veseli ga, da so sploh lahko dirkali glede na stanje v svetu, pogrešal pa je navijače. Tekmeci so ga ves čas potiskali naprej, nenazadnje tudi v konkurenci za športnika leta. "Zagotovo so vsi res izjemni športniki. Izjemne osebnosti. Nisem ravno na mestu, da bi se ocenjeval, vem pa, da se vsak športnik trudi maksimalno, da bi bil najboljši. Če je to meni uspelo in so ljudje to prepoznali, sem zaradi tega izjemno vesel," je nagrado ovrednotil najboljši kolesar sezone.
Anamarija Lampič je za prvi naziv najboljše slovenske športnice leta nasledila plezalko Janjo Garnbret. Lampičeva je med drugim osvojila tretje mesto v sprinterskem seštevku svetovnega pokala in bila v zbiru sprintov najboljša tudi na prestižni novoletni turneji Tour de ski. V tradicionalni anketi DŠNS je dobila kar 81 od 115 možnih glasov. Nagrad v posamičnih konkurenci za drugo in tretje mesto letos ni bilo. Za njo se je zvrstila golfistka Ana Belac z 12 točkami in predstavnica boksa Ema Kozin z osmimi.
Nad nazivom športnice leta je bila presenečena. "Moram reči, da sem bila presenečena. Najprej nisem verjela, mislila sem, da se šalijo, ko so mi povedali. Sem pa ponosna, saj gre za res lepo nagrado in potrditev, da dobro delam. Lepo je videti, da se vsake toliko zamenja šport na samem vrhu in da se menjamo športniki. To je fino in v tem uživam," je dejala 25-letnica iz Valburge.
Moška rokometna reprezentanca Slovenije je bila januarja četrta na evropskem prvenstvu ter je dobila 65 glasov. Prek 20 glasov je prejela le še moška reprezentanca v kanuju; Benjamin Savšek, Luka Božič in Jure Lenarčič so osvojili ekipni evropski naslov v Pragi. Tudi Jure Dolenec je počaščen, da se rokometna izbrana vrsta pojavlja ob tako velikih imenih ne samo slovenskega, ampak tudi svetovnega športa. Vseeno pa je dejal podobno, kot leta 2017, ko je ekipo prehitela zlata košarkarska selekcija z naslovom na EP.
"Zagotovo je to lepa nagrada, velika čast. Vesel in ponosen sem, da sem bil del reprezentance, a bi znova poudaril, da bi takoj zamenjal za medaljo, kot leta 2017, ko smo jo osvojili, pa je bila košarkarska reprezentanca pred nami," je v duhu športa dejal član Barcelone. Meni, da tovrstne nagrade niso le plod enoletnega trdega dela, ampak tudi odraz konstantnosti, ki jo za uspeh moraš imeti na najvišji ravni.
Za najbolj obetavno mlado športno osebnost leta je bil izbran Ptujčan Kristjan Čeh, ki se je v sezoni, ko ni bilo največjih atletskih tekmovanj, na večjih mitingih izstrelil v svetovni vrh meta diska. "Zelo dober občutek je osvojiti to nagrado. Če bom nadaljeval, kot so moji predhodniki v tej kategoriji, bom lahko zadovoljen, saj so vsi pokazali napredek ali pa so že v svetovnem vrhu," je sporočil 21-letni državni rekorder z metom, dolgim 68,75 m.
Čeprav v višino meri 206 cm, ni mogel pokazati, kako zadovoljen je z letom 2020. "Dva metra razpona rok je premalo, da bi pokazal, kako zadovoljen sem. V sanjah si nisem predstavljal, da bom tako močno napredoval," je dejal Čeh, ki si nekoč želi naslediti atleta Primoža Kozumusa v sorodni atletski disciplini.
Obrazložitve nagrad:
- Športnik leta: PRIMOŽ ROGLIČ
Primož Roglič je drugo leto zapored najboljši kolesar na svetovni lestvici. Nič čudnega, ko pa je kljub skrajšani sezoni v svojo statistiko vpisal kar 12 zmag. Drugič v nizu je zmagovalec dirke po Španiji, prvič v karieri je dobil klasično enodnevno dirko, na Tour de Franceu pa 11 etap nosil rumeno majico, v skupni razvrstitvi je bil na koncu drugi. Od zmage na državnem prvenstvu na Ambrožu pod Krvavcem konec junija do rdeče majice v Madridu na začetku novembra je navduševal s svojo izjemnostjo. Že dolgo vemo, da je odličen v vožnji v klanec in na kronometrih, letos je dodal še nekaj sprinterskih zmag. Dirka drugače kot tekmeci, vedno na vso moč, zmage so postale del njegovega vsakdana. Dobil je tudi prestižno nagrado zlato kolo za najboljšega kolesarja v letu 2020. Brez dvoma zastavonoša in prvo ime težko doumljivih slovenskih kolesarskih uspehov zadnjih let.
- Športnica leta: ANAMARIJA LAMPIČ
Lenzerheide, Val di Fiemme, Dresden, Oberstdorf. Štiri prizorišča in sanjski mesec za Anamarijo Lampič. Predvsem zaradi dveh zmag in dveh drugih mest v tem obdobju si je zagotovila skupno tretje mesto v sprinterskem seštevku svetovnega pokala. Ni bilo pomembno, ali je tekma v klasičnem ali drsalnem koraku. Ni bilo pomembno, kakšne so razmere. Anamarija Lampič je bila en mesec celo najboljša sprinterka na svetu. Osvojila je tudi sprinterski seštevek zahtevne novoletne tekaške turneje. Za njo je najboljša sezona v karieri, še z nekaj zelo dobrimi izidi na razdalji. Dovolj razlogov, torej, za njen zaščitni znak - prešeren nasmešek.
- Ekipa leta: MOŠKA ROKOMETNA REPREZENTANCA
Moška rokometna reprezentanca je na evropsko prvenstvo odpotovala po manj kot dveh tednih druženja z novim selektorjem Ljubomirjem Vranješem. S povsem novo, drugačno energijo. Uvodne tri zmage nad Poljsko, Švedsko in Švico so zanetile iskro. Ko je na začetku drugega dela po sijajni predstavi Deana Bómbača padla še Islandija, je že gorel ogenj polfinalnega upanja. Še zmaga nad Portugalsko in Slovenija je bila četrtič v zgodovini med najboljšimi štirimi ekipami na velikem tekmovanju. Blaž Janc je bil izbran v ekipo turnirja, Jure Dolenec je bil najboljši strelec reprezentance, Klemen Ferlín izvrsten v vratih. A največja moč Slovenije je bilo moštvo - povezano, enotno in željno uspeha. Na koncu je osvojilo četrto mesto, kar je drugi najboljši slovenski dosežek v zgodovini evropskih prvenstev.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.