
Lajunen, tretjeuvrščeni s skakalne tekme je v 15-kilometrskem teku osvojil zlato medaljo 24,7 sekunde pred rojakom Jaakkom Tallusom, ki je vodil po skokih in 54,5 sekunde pred vodilnim v svetovnem pokalu Avstrijcem Felixom Gottwaldom, ki se je do brona prebil z 11. mesta po skokih. Izjemno dobro je nastopil tudi edini slovenski predstavnik Andrej Jezeršek, ki je bil po skokih 19., danes pa se je prebil na 13. mesto (2:51,2).
Devetnajstletni Kranjčan je dobro uvrstitev napovedal že po skakalnem delu tekme, kjer je z dvema skokoma po 89 metrov osvojil solidno 19. mesto, na 15-kilometrski tekaški preizkušnji pa je štartal s tremi minutami in 40 sekundami zaostanka za vodilnim Fincem. Član smučarskega kluba iz Kranja je odlično opravil z zahtevno progo, z osmim časom teka pa je svoj zaostanek za zmagovalcem znižal za dobrih petdeset sekund. "Pred tekmo nisem ničesar načrtoval, želel sem si le, da bi čim bolje opravil s skoki in tekom, kar mi je nato tudi uspelo. Res je, da sem bil lani v Oslu že 13. na tekmi svetovnega pokala, vendar pa so olimpijske igre nekaj posebnega, zato sem uspeha še toliko bolj vesel. Serviserji so pred tekaško preizkušnjo dobro opravili svoje delo, zato jih nisem mogel razočarati s slabo uvrstitvijo," je bil s svojo predstavo zadovoljen Jezeršek, ki mu tekmovališča v Salt Lake Cityju očitno zelo ležijo, saj je prav tukaj decembra 2000 na tekmi s skupinskim štartom osvojil svojo prvo zmago v B svetovnem pokalu.
Mühlegg osvojil svojo prvo olimpijsko medaljo za Španijo

Mühlegg je v cilj prispel z več kot dvema minutama prednosti pred avstrijskima zasledovalcema, Christianom Hoffmannom in Mihailom Botvinovim.
Za Mühlegga, zmagovalca predlanskega svetovnega pokala, to niso bile prve olimpijske igre, so pa bile prve za novo domovino, saj je prej nastopal za Nemčijo. Njegova taktika je bila neverjetna, saj je vsem ostalim pobegnil že v prvem krogu, svojo prednost pa je do konca le še povečal.
V ozadju se je bil ogorčen boj za srebro in bron, v katerem sta bila najmočnejša avstrijska reprezentanta. Po prihodu na stadion sta pobegnila drugim konkurentom, njun boj pa je potekal vse do ciljne črte, kjer je bil Hoffmann uspešnejši za nekaj več kot sekundo.
Tretje mesto je osvojil tekač Mihail Botvinov ki se je v Avstrijo preselil leta 1996, svoj največji uspeh pa je dosegel z avstrijsko štafeto, ko je na svetovnem prvenstvu v domačem Ramsauu leta 1999 osvojil prvo mesto.
Na tekmi je prišlo tudi do nekaterih presenečenj, največje je gotovo odstop vodilnega v svetovnem pokalu, Šveda Pera Elofssona, ki so ga pred tekmo šteli za prvega favorita. Razočarali pa so tudi Norvežani, ki so ostali brez odličja.
Uytdehaage hitreje od Paare

Prvo zlato v hitrostnem drsanju si je na olimpijskih igrah zagotovil Nizozemec Jochem Uytdehaage. Petindvajsetletnega evropskega prvaka je na 5000 metrov dolgi progi z začasnim svetovnim rekordom izzval Američan Derek Parra (6:17,98), a Nizozemec je zdržal pritisk in zmagal z rekordnim časom 6:14,66. Bronasto kolajno je presenetljivo osvojil 23-letni Nemec Jens Boden, ki je s časom 6:21,73 za skoraj štiri sekunde izboljšal nemški rekord.
Prvi mejnik v finalu je postavil mladi Nemec Jens Boden, ki je s 6:21,73 presenetljivo postavil novi olimpijski rekord in z naskokom povedel. Bodenov rekord je kmalu izboljšal Američan Derek Parra, ki je s 6:17,98 za 74 stotink popravil dve leti star svetovni rekord Nizozemca Gianna Rommea. Prvi svetovni rekord iger pa je zdržal le slabo uro oziroma do nastopa 26-letnega Nizozemca Jochema Uytdehaagea. Nizozemec je že takoj na začetku pokazal, da stvari ne namerava prepustiti naključju. Izredno hitro je začel, potem pa prednost iz kroga v krog povečeval in v cilj pridrsal z izrednim novim svetovnim rekordom 6:14,66. Olimpijski oval je najvišje ležeča dvorana za hitrostno drsanje na svetu in nove svetovne rekorde je v prihodnje pričakovati v prav vseh desetih preizkušnjah.