Zvezdniški Phoenix s 'pomočjo' Jokića znova izpadel, Boston zmagal

Phoenix, 12. 05. 2023 08.09 |

Košarkarji ekipe Denver Nuggets so se v severnoameriški ligi NBA prebili v finale zahodne konference. Na šesti tekmi konferenčnega polfinala so v gosteh premagali Phoenix Sunse s 125:100 in tako slavili v zmagah s 4:2. V vzhodni konferenci pa so Boston Celticsi izid v zmagah izenačili na 3:3, potem ko so v gosteh ugnali moštvo Philadelphia 76ers s 95:86.

Denver je v Phoenixu povsem nadigral tekmeca. Že prvo četrtino je dobil s 44:26, polčas pa z 81:51, tako da je bil zmagovalec odločen že precej pred koncem tekme. V glavni vlogi je bil spet center Denverja Nikola Jokića, ki je k zmagi dodal nov trojni dvojček z 32 točkami, 12 podajami in 10 skoki.

Za dvakratnega najkoristnejšega igralca NBA Jokića je bil to tretji trojni dvojček v tej seriji in skupno karierni enajsti v končnici. Jamal Murray mu je pomagal s 26 točkami, Kentavious Caldwell-Pope pa z 21. Vlatko Čančar je igral dobri dve minuti za Denver in prispeval podajo.

Evropejec že drugo leto zapored krvnik Phoenixa

Domači navijači so svoje ljubljence ob polčasu izžvižgali, že lani so bili razočarani, ko jih je kljub vlogi favorita izločil Luka Dončić z Dallas Mavericksi.

Pri Phoenixu, ki je igral brez svojega prvega centra Deandreja Aytona in branilca Chrisa Paula, sta točkovno sicer prednjačila Cameron Payne (sedem trojk) in Kevin Durant z 31 oziroma 23 točkami, vendar je bilo to precej premalo za uspeh. Manjkal je tudi prispevek Devina Bookerja (12 točk).

Nuggetsi so se tako prebili v svoj prvi konferenčni finale po koronskem "mehurčku" 2020. V njem ga čakajo boljši iz dvoboja med branilci naslova Golden State Warriorsi in Los Angeles Lakersi. Slednji vodijo s 3:2 v zmagah.

Jokić je poudaril, da so v tekmo šli z enakim pristopom, kot bi igrali doma, torej agresivno, s čimer so tekmece silili k težkim metom. "Mislim, da smo to tudi naredili," je dejal za ESPN.

Boston z obrambo do sedme tekme

Boston, ki je igral le s sedmerico igralcev, je nekaj odločilnih košev dosegel preko Jaysona Tatuma, ki sicer ni imel svojega strelskega večera (5-21 iz igre). Toda v trenutkih, ko se je Philadelphia vračala v igro in lovila tekmeca, je Tatum zadel trojke za 84:83, 87:83 in 95:84.

"Sem eden najboljših košarkarjev na svetu. Imam nekaj izjemnih soigralcev, ki so mi pravili, naj le mečem, da bo že steklo," je za ESPN dejal Tatum po sicer skromnem odstotku meta.

Joel Embiid in Jayson Tatum
Joel Embiid in Jayson Tatum FOTO: AP

Tekmo je končal z 19 točkami, 16 od teh jih je dosegel v zadnji četrtini. Z 22 točkami je bil najboljši strelec Bostona Marcus Smart. Pri domačih sta Joel Embiid, novopečeni MVP lige, in Tyrese Maxey prispevala 26 točk, pri čemer je prvi dodal še deset skokov. Nekdanji MVP James Harden pa je ob metu 4-13 zbral le 13 točk.

Sedma tekma bo čez dva dni v Bostonu. "Vse, kar je pomembno, je to, da smo zmagali. Zdaj bo sedma tekma, nič ni boljšega od tega," je dodal Tatum. Embiid pa je pripomnil: "Kdo ne mara sedme tekme?"