
Košarkarska Olimpija že več let stopica na mestu. Pravzaprav rapidno nazaduje, kar pridno kažejo tudi (slabi) rezultati na parketu v zadnjih letih.
Od leta 2009 traja črn niz, ko Union Olimpija ni bila niti enkrat državni prvak. V sezoni 2014/2015 je celo izpadla v četrtfinalu proti domžalski ekipi Helios Suns. Letos so v polfinalu Ljubljančane zaustavili Laščani.
Ob tem pa se je dolg kluba, navkljub nekaterim varčevalnim ukrepom in precej bolj poceni ekipi, vneto povečeval. In ker sedanje klubsko vodstvo, ki je (končno) v odhajanju, nikoli ni poslovalo docela transparentno, dolg kluba ni bil točno določen. Vedno znova se je, skoraj po vsaki sezoni, omenjal poldrugi milijon. Po uradno dostopnih podatkih je ljubljanski dolg okoli 1,85 milijona evrov, po neuradnih še (mnogo) več.

Ekipa je trenutno brez trenerja, mladi odhajajo iz kluba, ta pa je trenutno tudi suspendiran s strani Košarkarske zveze Slovenije.
Okrožno sodišče v Ljubljani je izdalo sklep, s katerim se lahko začne postopek poenostavljene prisilne poravnave, ki so ga predlagali v klubu. Košarkarji imajo zdaj štiri mesece časa, da se z upniki dogovorijo o podrobnostih. Poenostavljena prisilna poravnava naj bi klubu omogočila normalno preživetje.
V proces reševanja Uniona Olimpije, ki že nekaj časa ni več prvi klub v državi, so se sedaj vključili vsi šefi glavnih sponzorskih podjetij in v prostorih župana Zorana Jankovića se je "zgodil" sestanek, ki bi moral že (po)kazati smernice nadaljnjega poslovanja kluba, ki mu je bolj ali manj ostala le "trgovska" znamka Olimpija. Košarkarska agencija Wasserman Group je pripravljena vložiti svoj kapital, prevzeti dolgove in stvari postaviti od začetka.

Upravljali bi blagovno znamko, gre za podoben koncept kot pri nogometni Olimpiji, na čelu katere bi bil, vsaj operativno, znani košarkarski strokovnjak Slobodan Subotić.
Union Olimpija pod vodstvom predsednika Janija Möderndorferja in direktorja Matevža Zupančiča, v klubu sta zadnjih sedem let, ni bila niti enkrat prvak. Klub je iz leta v leto izgubljal na prepoznavnosti, dolg pa se je, navkljub poceni igralskem kadru, pridno povečeval.
Ljubljančan ima sicer ponudbo za podaljšanje pogodbe z libanonskim prvoligašem, je pa nekdanji dolgoletni član Olimpije in uspešen trener na mednarodni sceni pripravljen zavihati rokave in ugrizniti v kislo jabolko, v želji, da se vendarle povrne ugled nekdanjemu (slovenskemu) košarkarskemu ponosu. Sestanek vodilnih predstavnikov ameriške agencije s sponzorji še ni prinesel zasuka v katero koli smer, je pa nakazal zainteresiranost slovenskih podjetij in šefov za sodelovanje z Američani.

V tem primeru bi kot vodilni operativec deloval prav Subotič, in to v vlogi generalnega direktorja.
Ob številnih kadrovsko-poslovnih (za)blodenj v zadnjih letih je še ena v nizu ta, ko so iz kluba izpustili enega večjih talentov Vlatka Čančarja, ki je odšel k srbskemu Megaleksu, s katerim upravlja Miodrag Miško Ražnjatović z agencijo Beobasket.
Ljubljančan bi bil odgovoren za sestavo ekipe in strokovnega štaba, nekaj besede pri sestavljanju kadra pa bi imela seveda tudi ameriška agencija. Dobro obveščeni viri govorijo tudi o možnosti povratka Zmaga Sagadina v paketu z Romanom Liscem, a tu ni (po)znano finančno kritje projekta. Američani so na drugi strani pripravljeni prevzeti ves dolg in vzpostaviti razmere za nemoteno delovanje kluba in njegov nov vsesplošni košarkarsko-poslovni razcvet. Nekaj pa je vendarle gotovo, v tej "novi" Olimpiji prostora za predsednika Janija Möderndorferja in direktorja Matevža Zupančiča absolutno ni več.

KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.