
82 tekem rednega dela lige NBA resda ponazarja stabilnost in konstantnost ekip, vendar je končnica povsem druga zgodba. Pritiski na trenerje in igralce so večji, občinstvo postaja zahtevnejše in precej bolj glasno, mediji pa izbrskajo vsako malenkost. Na igrišču v končnici že od nekdaj velja, da so vloge med igralci porazdeljene precej manj enakomerno. Nosilci oziroma glavni igralci igrajo več, posledično je utrujenost večja, rotacije so manjše, nekateri pa bodo do konca sezone obsedeli na klopi. Kdo bo izdržal največ in najdlje? Slovence seveda zanima, kako se bodo v končnici odrezali naši mušketirji?
Najboljše izhodišče ima Saša Vujačič, ki je z Los Angeles Lakers prvi nosilec Zahoda. Kobe Bryant, Pau Gasol in Lamar Odom so nosilci igre, za katere pa ni povsem jasno, ali so sposobni nositi breme prvih favoritov. Bryant je prvak že bil, ostali so v tem položaju prvič. Nasploh je zahodna konferenca zanimiva, ker prav nobeden med nosilci ne more mirno spati. Lakersi bi lahko imeli precejšnje težave z Denverjem, ki je na čelu z Allenom Iversonom in Carmelom Anthonyem prvič v 20-ih letih zmagal na 50-ih tekmah.
Drugouvrščeni New Orleans bo imel težave z Dallasom, saj je Dirk Nowitzki hitro pozdravil poškodbo kolena, pa tudi lansko prvo mesto rednega dela ne gre kar tako v pozabo. Utah mora v dvoboju s Houstonom ustaviti le Tracya McGradya oziroma pustiti igrati le njega. Vrhunski spektakel pa si lahko obetamo v dvoboju San Antonia in Phoenixa. Tim Duncan proti Amaru Stoudemireju in Tony Parker proti Stevu Nashu. Morda bo pri Sunsih eksplodiral veteran Shaquille O'Neal, morda bo vajeti v svoje roke vzel Spursov joker Emanuel Ginobili, lahko pa odloči Grant Hill, ali celo Michael Finley?
Na drugi strani države je splošno mnenje da sta kandidata za finale le dve ekipi, Boston in Detroit. Obe moštvi sta po rednem delu, med vsemi v ligi, imeli najboljši rezultat, prednost domačega igrišča pa tako izkušeni košarkarji prav gotovo ne bodo izpuščali iz rok. Ekipi sta sestavljeni za naslove. Detroit si je praktično z enako ekipo že nataknil prstane, Boston pa je v letošnji sezoni vse podredil enemu cilju. Osvojiti naslov prvaka lige NBA, prvega po letu 1986.

Zeleni imajo v svojih vrstah tri igralce Paula Pierca, Raya Allena in Kevina Garnetta, ki cilja še nikoli niso dosegli, a letos je morda prav njihova sezona. Le kako bodo na te ambicije odgovorili Pistonsi, Rip Hamilton, Chaunsey Billups, Tayshaun Prince in Rasheed Wallace? V dvoboju Clevelanda in Washingtona je favorit prvi, a bo tudi letos vse na ramenih najboljšega strelca lige LeBrona Jamesa. Najbolj zanimiv dvoboj za slovenski avditorij bo med Orlandom in Torontom. V dosedanjih sedmih tekmah je na petih slavil Toronto. Velika želja Raša Nesterovića in soigralcev se je uresničila, saj je bil prav Orlando na spisku želja za obračun v prvem krogu. Torontovemu strokovnemu štabu pa želimo le, da bi nekaj več časa dobil tudi drugi Slovenec v moštvu, Primož Brezec.
Zadnjih deset prvakov lige NBA:
2007 San Antonio Spurs
2006 Miami Heat
2005 San Antonio Spurs
2004 Detroit Pistons
2003 San Antonio Spurs
2002 Los Angeles Lakers
2001 Los Angeles Lakers
2000 Los Angeles Lakers
1999 San Antonio Spurs
1998 Chicago Bulls
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.