Carigrad, 29. 08. 2010 15.27 |

Slovenski košarkarji so na uvodni tekmi svetovnega prvenstva v Turčiji ugnali Tunizijo. Na drugi tekmi pa so morali priznati premoč ameriški izbrani vrsti, ki je bila boljša z rezultatom 99:77.

Goran Dragić in Sani Bećirović
Goran Dragić in Sani Bećirović FOTO: Damjan Žibert

Pomlajena ameriška košarkarska reprezentanca je prvi favorit na svetovnem prvenstvu v Turčiji.  Naši košarkarji na tekmi proti najtežjemu nasprotniku v skupini niso imeli kaj izgubiti in so tako tekmo začeli dokaj sproščeno.

Američani so srečanje začeli v svojem stilu in po uvodnem izenačenju 2:2 napravili delni izid 10:0. Goran Dragič je v preveliki želji po dobri predstavi hitro dobil dve osebni napaki in je moral tako na klop. Po minuti odmora Memija Bečiroviča je slovenska izbrana vrsta zaigrala bolj enakovredno. Z zabijanjem je številne slovenske navijače v Carigradu navdušil Boštjan Nachbar, nato pa je prvo trojko na tekmi zadel Jaka Lakovič (9:18). Pva četrtina se je končala z izidom 11:23.

Na začetku druge četrtine so NBA igralci napravili nekaj napak, kar so naši košarkarji s pridom izkoristili in korak za korakom manjšali zaostanek. V šesti minuti je Primož Brezec po lepi podaji Dragiča Slovenijo približal le na 6 točk zaostanka (21:27). Nato pa so se ameriški igralci zopet zbrali in povišali svojo prednost na dvomestno številko. Stvari je v svoje roke vzel Kevin Durant, ki je dosegel štiri  točke zapored, dve je dodal Chauncey Billups in Američani so na odmor odšli s prednostjo 14 točk. Kevin Durant je v prvem polčasu dosegel 15 točk, pri Sloveniji je bil najbolj učinkovit s 6 točkami Boštjan Nachbar.

V tretji četrtini so Američani začeli povečevati svojo prednost in in se poigravati z našimi fanti. Tako so si s hitrimi protinapadi in zadetimi trojkami priigrali najvišjo prednost na tekmi (32:59). Ameriški trener Mike Krzyzewski je po visokem vodstvu na parket poslal drugo peterko, ki nam je omogočila, da znova zmanjšamo zaostanek na 20 točk. Pred zadnjo četrtino je bil rezultat (46:67).

V zadnji četrtini se našim košarkarjem ni uspelo spustiti pod 20 točk zaostanka. Reprezentanci sta v zadnjih petih minutah igrali igro koš na koš in gledalce nagradili z nekaj lepimi akcijami. Srečanje se je končalo z zmago Američanov z 99:77. Pri Američanih je bil najbolj učinkovit Kevin Durant z 22 točkami, sledil mu je  Rudy Gay s 16 točkami. Pri Sloveniji je bil s 13 točkami najbolj učinkovt Boštjan Nachbar, 10 točk je prispeval Gašper Vidmar.

Slovenija – ZDA 77:99 (11:23, 17:19, 18:25, )

Izjave po tekmi:

Memi Bečirović, selektor Slovenije: "Na začetku tekme smo preveč spoštovali tekmeca, še zlasti naši mladi igralci. Dragić se je hotel dokazati, zato igra ni stekla. V nadaljevanju je izkušenejša peterka bolje nadzorovala igro in Američanom ni dovolila, da bi pobegnili na večjo razdaljo. Napredek v igri Slovenije je opazen, čeprav je takšne stvari proti Američanom težko ocenjevati. Proti tako atletskim, hitrim in skočnim igralcem je težko igrati."

Jaka Lakovič, kapetan Slovenije: "Vedeli smo, kaj je bil načrt - umiriti igro, ne dovoliti hitrih protinapadov in skušati izgubiti čim manj žog. Na papirju je to lahko, toda proti tako agresivni obrambi, fizično so neverjetni, je vse precej drugače. Trudili smo se po najboljših močeh, nekajkrat tudi izgubili glavo, a to je zdaj brezpredmetno, saj nas že jutri čaka nova, ključna tekma proti Hrvaški."

Boštjan Nachbar, Slovenija: "Američani so brez dvoma prvi favoriti prvenstva, saj igrajo vseh 40 minut zelo fizično košarko. Po telesni moči jim ni para, seveda pa se lahko zgodi, da bodo imeli slab dan. Vedno verjetno ne bodo tako natančno metali kot proti nam in Hrvaški, ko so zadeli praktično vse."

Mike Krzyzewski, selektor ZDA: "Zelo smo zadovoljni, da smo premagali izjemno ekipo Slovenije, ki ima odlično zunanjo linijo, tri izvrstne igralce, ki nadzorujejo ves potek dogodkov na parketu. Zmaga je za nas zelo dobrodošla, saj je bila to šele naša peta tekma, odkar smo se zbrali. Vzdušje v dvorani je bilo enkratno. Slovenija je lahko resnično ponosna na takšne navijače. Moji igralci so sicer vajeni takšnega vzdušja, vseeno pa so uživali v bučnem in športnem dogajanju na tribunah."

Rudy Gay, igralec ZDA: "Dosegli smo pomembno zmago proti dobri ekipi, ki ima nekaj izjemnih posameznikov, ki igrajo s srcem in dušo. Slovenija nam je razkrila marsikatero pomanjkljivost v naši igri in prepričan sem, da bo strokovno vodstvo znalo odpraviti napake."